مجلس ایران دات كام
كدخدایی:

نباید افراد ناسالم وارد مجلس شوند

نباید افراد ناسالم وارد مجلس شوند

به گزارش مجلس ایران دات كام سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: این شورا از پیروزی یا شكست افراد متضرر نمی گردد، بلكه ضرر وقتی است كه افراد ناسالم وارد مجلس شوند و مجلس ناكارآمدی داشته باشیم.


به گزارش مجلس ایران دات كام به نقل از مهر، عباسعلی كدخدایی قائم مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان قبل از ظهر امروز (پنج شنبه) طی سخنانی در همایش هیئت های نظارت شهرستان ها و بخش های استان فارس با اشاره به هفته بسیج، اظهار داشت: بسیج بعنوان رود خروشانی با تدبیر امام راحل شكل گرفت و در تمام دوره چهل ساله انقلاب اسلامی، تشنگان را سیراب كرد و با ایثارگری در هر نقطه و زمانی توانست در امتداد ثبات نظام گام بردارد. بی جهت نیست كه بزرگان ما از بسیج بعنوان شجره طیبه نام برده اند.
وی افزود: همانطور كه مقام معظم رهبری فرمودند؛ بسیج یك فرصت است و باید تهدیدهای ما توسط بسیج به یك فرصت تبدیل گردد، همانطور كه بسیج تهدید عظیم جنگ ۸ ساله را به فرصت تبدیل كرد و نهایتا به سازندگی كشور منجر گردید.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینكه با همت بسیج در حوزه های گوناگون بسیاری از نیازها به خارج برطرف و سازندگی و پیشرفت كشور رقم خورد، گفت: بسیج امتداد آرمان خواهی ملت ما بود كه با جانفشانی از قبل انقلاب نظامی را پی ریزی كردند تا آرمان های ملت ما محقق شود.
كدخدایی اضافه كرد: اینكه مقام معظم رهبری شهیدان صیاد و چمران را در حوزه نظامی و شهید كاظمی در حوزه علمی را در عداد بسیج معرفی می كنند این برای ما یك درس است، به جهت اینكه بدانیم بسیج چه جایگاهی دارد.
وی با اشاره به اینكه بسیج نهادی متكی به اندیشه اسلامی است، اظهار داشت: هرجا كه چشم می اندازیم بسیج نقش اول را دارد بدون اینكه هزینه ای را به نظام و مردم تحمیل كند هرجایی بحرانی باشد پیشگام است.
سخنگوی شورای نگهبان افزود: اگر سخن دفاع از كیان نظام اسلامی باشد، بسیج پیشگام است و چه خیلی از بسیجیان ما كه شهید یا جانبار شده اند و یا آزاده هستند كه بدون چشم داشتی ایثارگری كرده اند.
كدخدایی به حضور بسیج در كنار مردم همچون سیل سال قبل اشاره و اشاره كرد: جایی كه بحث پشتیبانی از مردم است و آنجایی كه نوبت مهربانی و رحمانیت با مردم است باز بسیج حضور دارد.
وی با تاكید مجدد بر اینكه هرجا سخن از دفاع، پیشرفت علمی و پشتیبانی از مردم است، بسیج پیشگام است، اظهار داشت: بسیج از خود مردم است و برای خود مردم كار می كند و این اوج تدبیر امام است كه خودم مردم را برای پیشرفت كشور هدایت كردند.
سخنگوی شورای نگهبان افزود: امروز بسیج بعنوان یك سرمایه اجتماعی و انسانی برای كشور به شما می رود، سرمایه ای كه نه با تحریم و نه با تهدید از بین نمی رود؛ چونكه متكی به اندیشه اسلامی و از بین مردم است، همانگونه كه مقام معظم رهبری فرمودند.
كدخدایی با تبریك هفته بسیج به حاضران و همه بسیجیان كشور یاد و خاطر همه شهدای بسیج را گرامی داشت.
وی در ادامه سخنان خود به نقش بسیج در اغتشاشات اخیر اشاره و اشاره كرد: در ایام گذشته و اغتشاشات اخیر نیز شاهد ایثارگری بسیج بودیم، نقشی كه بسیج در پشتیبانی از مردم، كمك رسانی به مردم و خاموش كردن آتش فتنه داشت.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان با اشاره به فتنه دشمنان، اظهار داشت: یك زمانی دشمن كشورهای منطقه را به نیابت از خود مقابل ما تحریك می كرد كه اوج آن جنگ تحمیلی و حمله رژیم صدام بود. آن زمان معمولا حمایت های خودرا تكذیب می كردند و آمریكا تلاش می كرد چهره بی طرفی را ازخود نشان دهد، اما امروز رئیس جمهور و وزیر خارجه این كشور بی محابا مردم ما را تحریك می كنند و در امور داخلی ما دخالت می كنند و علنا می گویند كه برای سرنگونی نظام تلاش می نماییم پس حقوق بشر ادعایی شما چه شد؟
كدخدایی خطاب به دولتمردان آمریكایی و مدعیان دروغین حقوق بشر، اشاره كرد: مردم ما با جانفشانی و ایثارگری نظام دلخواه خودرا پیاده كرده اند و الان علی رغم مشكلات داخلی به كار خود ادامه می دهند. به شما چه ربطی دارد كه در امور داخلی ما دخالت می كنید.
وی افزود: دشمنان با وجود تحریم های ظالمانه مقابل ملت بزرگ ایران، باز تهدید كرده و به صراحت دشمنی خودرا اعلام می كنند.
سخنگوی شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش قیمت بنزین و اغتشاشات اخیر، اظهار داشت: در بحث افزایش قیمت بنزین انتظار بود كه تدبیر و راهكار بهتری پیش بینی می شد و مردم را امین خود می دانستنند این اعتراضات به حقی است كه مردم دارند. بارها افزایش بهای بنزین داشتیم، ولی هیچ وقت چنین نبود.
كدخدایی به خسارات آشوبگران به اموال عمومی و خصوصی اشاره و اشاره كرد: این ها جیره خوار دشمنان هستند و با حمایت دشمنان از اشرار متوجه می شویم كه این ها چه برنامه ای در سر داشتند.
وی خطاب به دشمنان تصریح كرد: شما با یك سیاه پوستی كه به دستور پلیس بی توجهی كرده است چگونه برخورد می كنید؟ او را می كشید. حال شما مدعی حقوق بشر هستید.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینكه اعتراض با اغتشاش و شرارت فرق می كند، اظهار داشت: به تعبیر شهید بهشتی شما هیچ غلطی نمی توانید بكنید، ما فلان كشور ذره بینی نیستیم كه با یك تهدید جا خالی نماییم.
كدخدایی افزود: اگر معیشت مردم دشوار است، اگر مشكلات اقتصادی وجود دارد، ما هم معتقد و معترض هستیم و از دولتمردان می خواهیم با تدبیر و تكیه بر توان داخلی و جوانان مشكلات را مدیریت كنند.
وی به نقش مردم در دفاع از نظام و انقلاب اشاره و اشاره كرد: همانطور كه مقام معظم رهبری فرمودند باید قدردان مردم باشیم، مردمی كه در همه بحران ها به میدان می آیند و اعتماد و پیشتیبانی خودرا به نظام اعلام می كنند.
سخنگوی شورای نگهبان افزود: پس از اغتشاشات هم دیدید كه مردم با وجود اعتراض به گرانی و تورم باز هم در صحنه حاضر شدند و پایبندی خود به نظام را اعلام نمودند كه طبق فرمایشات رهبری معظم انقلاب باید قدردان این نعمت بزرگ الهی باشیم.
كدخدایی با طرح سئوالی در خصوص اینكه چه درسی باید از این اتفاقات بگیریم؟ از فتنه ای كه با تدبیر مقام معظم رهبری خاموش و به فرصت تبدیل شد اظهار داشت: نخستین درس این است كه باید به مردم اعتماد نماییم، مردم از اول با دولت و حكومت جدایی نداشتند با این مردم باید صادقانه برخورد نماییم.
وی اضافه كرد: امام هر وقت مطلبی در كشور رخ می داد آنرا با مردم در بین می گذاشتند و مردم را محرم می دانستند، بدین سبب مسئولان هم باید مردم را امین خود بدانند و اگر مشكلی وجود دارد با مردم صحبت كنند، اینكه بگویند ما نمی دانستیم پاسخ نمی گردد.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: دومین درس این است كه باید مشكلات معیشتی و اقتصادی مردم برطرف شود؛ چرا باید پس از چهل سال همچنان شاهد برخی از مشكلات باشیم، چاره خیلی از مشكلات در داخل است. می شود با تاكید بر توان داخلی و جوانان بسیاری از مشكلات را حل كرد.
كدخدایی با اشاره به اینكه دشمن درصدد است هر روز با یك بهانه ای ما را از رفع مشكلات با تاكید بر توان داخلی و جوانان باز دارد، گفت: باید متوجه طراحی دشمن باشیم و به سمت اعتمادسازی بین جوانان برویم.
وی اظهار داشت: سومین درس از اتفاقات اخیر این است كه تهدید دشمن توهم نیست و واقعی است، دشمن مترصد فرصتی است كه به نظام ضربه بزند و امروز رسما اعلام می كند قصد براندازی دارد و رسما مردم ما را تحریم و تحقیر می كند. آنها دلشان به حال ما نسوخته است.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان با اشاره به اینكه غربی ها به كشورهای منطقه و دست نشانده های خود با این همه خدمت و بذل و بخشش وفا نمی كنند و آنها را نهایتا گاو شیرده می دانند، اظهار داشت: باید بدانیم كه دشمن به دنبال منافع خود است و از هیچ كاری برای رسیدن به اهداف نامشروع خود دست برنخواهد داشت و دنبال ضربه زدن به منافع ملی و مردم ما است.
كدخدایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه در آستانه انتخاباتی شدن فضای كشور هستیم، اشاره كرد: انتخابات از كنش های سیاسی عظیم كشور و از وعده های امام(ره) به مردم برای حق تعیین سرنوشت شان است.
وی افزود: هر دو سال یك انتخابات بزرگ ملی داریم بدین سبب لازم است كه مراقبت هایی صورت گیرد. انتخابات در كشور ما مردمی است هیئت های اجرایی و نظارتی از بین مردم است.
سخنگوی شورای نگهبان خطاب به حاضران با اشاره به اینكه همه شما با رضای خداوند آمده اید كه در انتخابات كمك كنید و هیچ چشم داشتی ندارید، اظهار داشت: از زحمات شما قدردانی می كنم.
كدخدایی اشاره كرد: باید بدانیم كه انتخابات نیازمند پاسداری و صیانت است كه این كار از رهگذر نظارت بر انتخابات می گذرد و وظیفه شورای نگهبان نیز نظارت است، نظارتی كه موثر باشد و نتیجه آن سلامت انتخابات و پاسداری از حق الناس باشد.
وی با اشاره به اینكه شورای نگهبان برحسب قوانین، وظیفه شرعی، اجتماعی و سیاسی، خودرا مسئول نظارت بر انتخابات می داند كه باید انجام دهد، اظهار داشت: تاكید شورای نگهبان، هیئت های نظارت و ناظرین بر اجرای قانون است؛ چونكه می خواهیم از حق الناس دفاع نماییم و راهكار تحقق این امانتداری را نظارت موثر می دانیم.
سخنگوی شورای نگهبان همین طور خطاب به ناظران، اظهار داشت: اگر در انتخابات دخالتی و یا تخلفی ولو كوچك از هر گروه و جناحی دیدید، قاطعانه برخورد كنید.
كدخدایی افزود: امسال هم طبق روال گذشته اراده مان براین است كه با تخلفات برخورد جدی داشته باشیم. در جایی كه باید به قوه قضائیه ارسال شود این كار را انجام دهید. مسئولان قضایی هم در برخورد با تخلفات مصمم هستند.
وی به هجمه های صورت گرفته مقابل شورای نگهبان اشاره و اشاره كرد: هر روز در رسانه ها افرادی كه ضربه خوردند مقابل شورای نگهبان، نظارت و وظایف آن حمله می كنند كه از شما درخواست می كنم جایگاه و وظایف شورای نگهبان را برای مردم تبیین و بصیرت افزایی كنید. خیلی ها نمی دانند و فكر می كنند این ها درست می گویند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: بتازگی یكی از مقامات اجرایی گفته بود كه شورای نگهبان از عدم احراز صلاحیت كوتاه بیاید، به او گفتم كه این را قانون گفته است پس چگونه برخلاف قانون حرف می زنید.
كدخدایی خطاب به كسانی كه دنبال ثبت نام در انتخابات مجلس هستند، اشاره كرد: همانطور كه آیت الله جنتی گفتند، افرادی كه می خواهند در انتخابات ثبت نام كنند بروند مواد ۲۸، ۲۹ و ۳۰ قانون انتخابات را بخوانند، اگر شرایط را دارند ثبت نام كنند و شورای نگهبان را متهم نكنند.
وی گفت: برخی ثبت نام در انتخابات را با جشنواره ثبت نام اشتباه گرفته اند. ما جشنواره ثبت نام نداریم.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینكه داشتن شرایط قانونی برای ثبت نام در انتخابات اصل است، اظهار داشت: اگر شرایط قانونی را ندارید چرا وارد این عرصه می شوید.
كدخدایی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینكه با وجود گذشت سه سال از ابلاغ سیاست های كلی انتخابات از طرف مقام معظم رهبری، مجلس قانون انتخابات را اصلاح نكرده است، اشاره كرد: بتازگی گفته شد كه این قانون در دستور كار مجلس بوده، ولی با كمال تعجب از دستور خارج شد كه از این مساله گلایه داریم، چرا وقتی به مصوبه منطقه آزاد یا بخشودگی بدهكاران بانكی ایراد می گیریم هفته بعد روی میز شورای نگهبان است، اما با طرح اصلاح قانون انتخابات طور دیگری برخورد می شود، ظاهرا اراده ای برای اصلاح قانون انتخابات وجود ندارد، كه اگر این اصلاح صورت می گرفت خیلی از مشكلات انتخاباتی برطرف می شد.
وی خطاب به افرادی كه درصدد سودجویی از انتخابات هستند، اشاره كرد: از ورود كسانی كه قصد سودجویی دارند جلوگیری خواهد شد و این حكم قانون است.
سخنگوی شورای نگهبان افزود: متاسفانه گاهی اوقات شورای نگهبان را به این متهم می كنند كه نگرش سیاسی دارد، در صورتیكه بارها عرض كرده ام شورای نگهبان باشگاه سیاسی نیست، اگر كسی به فساد آغشته باشد برای ما فرقی نمی كند از كدام گروه و جناح باشد، با او برخورد می نماییم.
كدخدایی یكی از اشكالات عدم اصلاح قانون انتخابات را در حوزه تبلیغات برشمرد و اظهار داشت: متاسفانه به سبب عدم اصلاح قانون انتخابات در حوزه تبلیغات با مشكلاتی روبه رو هستیم، اما در بحث تبلیغات با همین قانون حداقلی با متخلفان برخورد می شود تا بتوانیم به سلامت افرادی كه وارد مجلس می شوند دقت بیشتری داشته باشیم.
وی افزود: التبه دستگاه های دیگری هم در حوزه تبلیغات وظیفه دارند، این ها هم كمك كنند از نقش پول در ورود افراد به مجلس چه پول كثیف یا سالم مراقبت نماییم.
سخنگوی شورای نگهبان خطاب به ناظران با اشاره به اینكه تلاش كنید تا كسی به امانت مردم دست درازی نكند، اظهار داشت: شورای نگهبان از پیروزی یا شكست افراد متضرر نمی گردد، بلكه ضرر وقتی است كه افراد ناسالم وارد مجلس شوند و مجلس ناكارآمدی داشته باشیم.
كدخدایی درانتها با تاكید بر اینكه مشاركت گسترده مردم همیشه یك سرمایه بوده است كه فكر می نماییم اگر قانون درست اجرا شود سبب افزایش مشاركت می شود، اشاره كرد: رقابت سالم مورد حمایت شورای نگهبان است، اما حمله به شورا مشاركت را افزایش نمی دهد.
وی در همین زمینه با اشاره به اینكه شورای نگهبان از نهادهای عالی نظام است، اشاره كرد: حمله به نظارت استصوابی سبب افزایش مشاركت نخواهد بود دوستان ما در دستگاه های اجرایی و مسئولان اجرایی و هیئت های اجرایی باید قانون را رعایت نمایند و بی طرف باشند، بدین سبب هرجا شما (ناظران) تخلفی را دیدید حتما گزارش كنید تا پیگیری نماییم.

 


منبع:

1398/09/08
19:47:32
5.0 از 5
10661
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳