مجلس ایران دات كام
قالیباف در اجلاس رؤسای آموزش و پرورش:

رتبه بندی معلمان را با خون دل دنبال کردیم

رتبه بندی معلمان را با خون دل دنبال کردیم

به گزارش مجلس ایران دات کام، رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: رتبه بندی معلمان را با خون دل دنبال کردیم، در دولت قبل با فراز و نشیب زیادی مواجه بودیم ولی با شروع دولت سیزدهم و هماهنگی بهتر، این قانون اجرائی شد.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی بامداد امروز (دوشنبه) در سومین روز اجلاس مدیران و رؤسای آموزش و پرورش که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار داشت: امروز فرصت مناسبی برای خدا قوت گفتن به یکایک فعالان آموزش و پرورش است که با تعدادی از نمایندگان مجلس در این جمع گرم و صمیمی هستیم.
وی با اشاره به این که جمع آموزش و پرورش جمعی فرهیخته است، عنوان کرد: با همه وجود ایمان دارم و بر این باور هستم که راه تحول و قوی شدن ایران، فقط و فقط در دستان فعالان آموزش و پرورش است و هیچ گاه اینطور نیست که این حرف را فقط در جمع شما بگویم یا درباره ی آن تعارف کنم.
رئیس مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: بنا بر باوری که به اهمیت آموزش و پرورش دارم، در هر موقعیتی بوده ام و هرجا توفیق خدمت داشته ام کما آنکه نسبتی با آموزش و پرورش نیز نداشته است، یکی از نخستین اقداماتم این بود که به سرعت رابطه خودرا با این حوزه برقرار کنم؛ چونکه باور دارم محور قوی شدن کشور در همه ابعاد، آموزش و پرورش، معلمان و مدارس هستند.
قالیباف بیان کرد: درباره ی نقش آموزش و پرورش در تحول نظریه پردازی نمی کنم؛ بلکه آنرا با بهره گیری از تجربه و باور میدانی، با نگاه از پایین ترین سطوح به موضوعات و تجربه بالاترین سطوح راهبردی در طول چند دهه می گویم و همین طور با نگاهی منطقی و تلفیقی از حکمت نظری و حکمت عملی به موضوع می پردازم.
وی با اشاره به این که جنبه های سطح عملیاتی این مساله را، در جمع معلمان و در حضور وزیر آموزش و پرورش در اردوگاه شهید باهنر عنوان کرده است، اظهار نمود: وقتی از کشوری حرف می زنیم باید بدانیم چه چیزی ضامن استقلال آن است؛ خصوصاً کشوری همچون ایران که بر پایه نظریه و اندیشه سیاسی برخاسته از فقه سیاسی امام خمینی (ره)، یعنی نظریه ولایت فقیه و در قالب نظام جمهوری اسلامی فعالیت می کند و این مساله محیط داخلی و خارجی متفاوتی با دیگر کشورها برای ما رقم می زند.
رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: وقتی حرف از استقلال می زنیم باید مؤلفه های خاصی در کشور داشته باشیم. کشوری می تواند بگوید مستقل است که بتواند مولد و تولیدکننده باشد؛ کشور برای مستقل بودن باید تولیدکننده قدرت، ثروت و معرفت باشد.
قالیباف در ارتباط با تبعات نظام بروکراسی، بیان کرد: وقتی سرمایه گذاری می نماییم و امکانات مادی خودرا به میدان می آوریم بجای آنکه این ظرفیت ها را در صندوق های سرمایه های انسانی مولد قرار دهیم، همه سرمایه ها را به چاه رهاشده نظام بروکراسی می ریزیم و کمترین خروجی، کارآیی و کارآمدی را از آن دریافت می نماییم.
وی افزود: برای آنکه اصلاح لازم دراین زمینه را انجام دهیم نیازمند یک تصمیم جهادی هستیم؛ به تعبیری «جهاد تصمیم» است که این اصلاح را رقم می زند. باید شجاعانه بایستیم و تصمیم بگیریم، در غیر این صورت در همین گردابی که هستیم باقی خواهیم ماند.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: امروز همه بدون شک قبول داریم که معیشت اولویت ما است و همه باید به آن دقت کنیم، همانطور که در تلاش هستیم این حوزه را سر و سامان دهیم. باید توجه داشته باشیم که اولویت امروز ما حتما معیشت است؛ اما ضرورت امروز و اولویت فردای ما «تربیت» است.
قالیباف تاکید کرد: نباید در یک معامله سراسر باخت قرار بگیریم و تربیت را بدهیم تا معیشت را بگیریم. آنچنان که زمان از دست می رود و هیچ گاه به عقب برنمی گردد، سرمایه های عظیم انسانی را از دست می دهیم و جبران آن هیچ گاه برای ما ممکن نخواهد بود؛ در این گرداب نسل و نسل های کشور را از دست می دهیم.
وی با اشاره به این که امام خمینی (ره) خانواده را نخستین و مدرسه را دومین مرحله تربیت و آموزش معرفی کرده اند، عنوان کرد: دوره ای که در شهرداری تهران خدمت می کردم، گفتم که «منزل» به مدلول خانواده، «مدرسه»، «مسجد» و «محله» چهار «میم» هستند که مدیران باید به آن توجه کنند؛ امروز نیز یک «میم» دیگر به این موارد اضافه شده و آن «مجازی» به مفهوم فضای مجازی است و وقتی در سطح عملیاتی وارد میدان می شویم، این پنج مورد باید در یک زنجیره دقیق با یکدیگر کار کنند تا مؤثر و کارآمد باشند.
قالیباف اشاره کرد: اگر می خواهیم اصلاحات لازم را انجام دهیم، ناگزیر هستیم که نگاهی سیستمی، عمومی و باز داشته باشیم و با «مدیریت سایبرنتیک نسل سومی» اقدام نماییم تا سرمایه های مادی که به زحمت آنها را به دست می آوریم به چاه رها شده سیستم بروکراسی نریزیم و این طور نشود که نتوانیم خروجی لازم را از آن بگیریم.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: این که چگونه با نگاه سیستمی عمومی باز و با مدیریت سایبرنتیکی نسل سوم قادر هستیم با ستادی بسیار قوی، ولی کوچک و چابک از مرکزیت، مستقیماً تک تک مدارس را مورد توجه قرار دهیم، بحث مفصلی است که ساعت ها می توان در مورد آن بحث کرد.
وی اضافه کرد: باید بدانیم که جز معلم و مدرسه در زمینه آموزش و پرورش، سایرین اصالتی ندارند؛ اصالت در آموزش و پرورش، مدرسه و معلم است. همانطور که در مجلس بارها به دوستان و مشاوران گفته ام که در مجلس شورای اسلامی، اصالت با نماینده است و دیگران ذیل این اصالت تعریف می شوند؛ سایرین باید کمک کنند که نماینده کار خودرا به درستی انجام دهد و تصمیم درست بگیرد؛ امروز نیز در آموزش و پرورش اینطور است.
قالیباف در ارتباط با موضوع رتبه بندی معلمان بیان کرد: قانون رتبه بندی معلمان را با خون دل دنبال کردیم. در زمان دولت قبلی با فراز و نشیب زیادی در این زمینه مواجه بودیم، به لطف خدا دولت سیزدهم روی کار آمد و کارها با هماهنگی خوب و بهتری مورد پیگیری قرار|گرفت. باوجود همه مشکلاتی که در زمینه مسائل مالی و پولی داشتیم، قانون رتبه بندی اجرائی شد و به سمت تکمیل پیش می رود.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که رتبه بندی هدف نهایی نیست، اظهار داشت: رتبه بندی باید این فرصت را فراهم آورد که به سمت کیفیت و عدالت آموزشی برویم. البته نمی خواهم دوگانه کیفیت و عدالت آموزشی ایجاد کنم و این دو را مقابل یکدیگر قرار دهم؛ چونکه معتقدم کیفیت و عدالت مکمل هم و لازم و ملزوم یکدیگر هستند.
وی بیان کرد: کیفیت آموزش حتما از راه برقراری عدالت آموزشی امکان پذیر است و از هر راه دیگری که برویم آن راه خطا است. نباید چنین دوگانه ای ایجاد نماییم، اما متأسفانه گاهی شاهد ایجاد چنین نگاهی از طرف برخی بوده ایم.
قالیباف اظهار داشت: به وزیر آموزش و پرورش و همه زحمت کشان عرصه ستادی و برنامه ریزی این حوزه می گویم که در مجلس شورای اسلامی برای ایجاد سیستم عمومی باز، اجرای مدیریت سایبرنتیکی نسل سوم و تحقق سند تحول هر قانون و پشتیبانی و اختیاری که نیاز باشد انجام خواهیم داد و لحظه ای درنگ نخواهیم کرد. البته سند تحول بر زمین مانده و بیش از ۱۰ سال از آن می گذرد؛ می توان گفت این سند کهنه شده و شاید نیاز به تجدید نظر داشته باشد، ولی با اینحال باید محتوای آن مورد توجه قرار بگیرد.


منبع:

1401/06/01
09:47:41
0.0 از 5
3283
تگهای خبر: آموزش , پیگیری , حكم , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱