مجلس ایران دات كام
پیرهادی خبر داد

تدوین طرحی برای تغییر نحوه انتخاب شهرداران توسط شوراها

تدوین طرحی برای تغییر نحوه انتخاب شهرداران توسط شوراها

به گزارش مجلس ایران دات کام، رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس شورای اسلامی از پیش نویس طرحی برای تغییر نحوه انتخاب شهرداران توسط شوراهای شهر و روستا اطلاع داد و تصریح کرد: در طرح جدید مردم در انتخاب شهردار مشارکت خواهند داشت.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، محسن پیرهادی در نشست هم اندیشی شورای عالی استانها که به میزبانی مجلس شورای اسلامی برگزارشد، با اشاره به تغییر قانون انتخاب شهردار از طرف شوراهای شهر و روستا، بیان کرد: مجلس شورای اسلامی پیش نویسی برای تغییر قانون در کمیته و کارگروه های تخصصی تدوین کرده که برپایه مدل خیلی از کشورهای دیگر است. موضوعی که اهمیت دارد اینست که بتوانیم برپایه الگوهای دیگر پیاده شده در سایر کشورها مردم را در انتخاب شهردار مشارکت دهیم.

ترکیب هیات نظارت بر انتخابات شوراها تغییر می کند
ایشان سپس اظهار نمود: در پیش نویس اولیه طرح مجلس هیات های نظارت دیگر فقط در اختیار و انحصار مجلس نیست، برپایه طرح تدوین شده یک حقوقدان و یک شخصیت اجتماعی به انتخاب شورای عالی استانها در هیات های نظارت حضور خواهند داشت تا ترکیب قوی تری شکل گیرد. همینطور در مدل پیش بینی شده این نکته قید شده که انتخاب شهردار به قبل از زمان انتخابات اعضای شورای شهر و روستا بازگردد به این معنا که اعضای شورای شهر و روستا قبل از انتخابات اعلام کنند در صورتیکه رای از مردم کسب کنند شهردار آینده آنها فرد موردنظر است.

روشی جدید برای انتخاب شهرداران
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: درصورتیکه نظرات هم برای انتخاب شهردار متفاوت باشد پیش بینی های لازم انجام شده تا کار انتخاب شهردار قفل نشود، حتی این مساله پیش بینی شده اگر با شهردار انتخابی ادامه کار انجام نگیرد انتخاب های بعدی هم برپایه اولویت هایی که از کاندیداهای شورا قبل از انتخابات اعلام نموده اند برگزیده شود. این مدل روشی است که در خیلی از شهرها همچون سیدنی درحال پیاده سازی است، در صورتیکه اعضای شورای شهر با یکدیگر هم نظر نباشند شهردار توسط گروهی انتخاب خواهد شد که بیشترین کرسی را در شورا به خود اختصاص داده باشد. حتی در شرایطی که آرا بین اعضای شورا مساوی بود و برای نمونه ۵ نفر از اعضای شورا روی یک گزینه و ۵ نفر از اعضای دیگر روی گزینه دیگری اتفاق نظر داشتند به آرای مردمی رجوع می شود که آرای کدام گروه بیشتر است و شهردار براین اساس انتخاب گردد.

چراغ سبز مجلس برای مشارکت اعضای شوراها در تدوین اسناد بالادستی
ایشان سپس اشاره کرد: این طرح بطور قطع در کارگروهی تخصصی بین مجلس و شورای عالی استانها چکش کاری خواهد شد و طرحی جامع تدوین می شود، نسبت به پخته شدن و بومی بودن این طرح باید اقدامات بیشتری صورت گیرد تا یک طرح جامع برای انتخاب شهردار تدوین شود. مبحث برنامه هفتم توسعه و ارجاع آن از مجمع تشخیص مصلحت نظام به مجلس یکی دیگر از مطالبی است که شورای عالی استانها می تواند نسبت به آن ورود کرده و نظرات خویش را دراین زمینه به مجلس ارایه کنند. بطور قطع این نظرات در کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه لحاظ خواهد شد و با وجود این که اعضای شورا درگیر مسائل خرد و روزمره زیادی هستند، می توانند در زمینه تدوین اسناد بالادستی هم در سیاست گذاری مشارکت سازنده داشته باشند.
منبع:

1401/05/28
17:21:33
0.0 از 5
3143
تگهای خبر: انتخابات , طرح , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱