مجلس ایران دات كام

آیا متن توافق احتمالی احتیاج به تصویب در مجلس دارد؟

آیا متن توافق احتمالی احتیاج به تصویب در مجلس دارد؟

به گزارش مجلس ایران دات کام، ملاک مجلس برای ارزیابی توافق احتمالی گزارشی است که دولت از خروجی مذاکرات به مجلس عرضه خواهد کرد.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این ابهام که آیا متن توافق احتمالی احتیاج به تصویب در مجلس دارد؟ توضیح داده است: نکته کلیدی در رابطه با اهداف مذاکرات اینست که مردم ایران انتفاع اقتصادی داشته باشند. به این عنوان که موانع تجارت خارجی ایران رفع گردد و محدودیت های غیرقانونی فروش نفت برداشته شود. همینطور ما به منابع فروش نفت برای تأمین نیاز مردم کشورمان دسترسی پیدا نماییم. تجار هم چنین روندی را در روند تجارت خارجی دنبال می کنند. این مسیر در مذاکرات دنبال شده و مطالبه هم است. در نهایت خروجی مذاکرات گزارش رفع تحریم ها خواهد بود که دولت باید به مجلس ارائه نماید. این ملاک ما برای ارزیابی در مجلس است.
وی با بیان اینکه «متن توافق احتمالی احتیاج به تصویب در مجلس ندارد اما گزارش دولت از رفع تحریم ها باید در مجلس بررسی شود» گفته است: متن برجام هم در دوره قبل به رای گذاشته نشد. در واقع در مجلس نهم اجازه داده شد که برجام مورد اجرا قرار گیرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم چنین یادآور شده است: در قانون اقدام راهبردی، اشاره ای نشده است که باید متن توافق مورد تصویب قرار گیرد، اما دولت باید گزارشی از رفع تحریم ها ارائه کند و بعد از آن در صورت تأیید گزارش لغو تحریم ها، مجلس اجازه اقدامات متقابل توسط دولت را می دهد.
منبع:

1401/05/27
13:17:50
0.0 از 5
3193
تگهای خبر: اقتصاد , تصویب , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان مجلس ایران دات كام