مجلس ایران دات كام

خلاصه با اهمیت ترین اخبار مجلس در روز ۲۶ مرداد

خلاصه با اهمیت ترین اخبار مجلس در روز ۲۶ مرداد

مجلس ایران دات کام: اصلاح طرح پشتیبانی از مالکیت صنعتی/ برگزاری جلسه غیرعلنی درباره ی مذاکرات هسته ای/ اصلاح قانون مجازات اسلامی/ تجلیل از نمایندگان و کارکنان آزاده مجلس/ و... همچون موضوعات خبری امروز (چهارشنبه) بیست و ششم مردادماه 1401 مجلس است که می توانید مشروح آنرا در لینک های زیر بخوانید.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف انجام شد و ادامه رسیدگی به گزارش شوردوم کمیسیون اجتماعی در مورد طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوقهای بازنشستگی، بررسی گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد طرح اصلاح مواد (۷۰۵) تا (۷۱۱) کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی و... در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.
محمد رشیدی عضو هیات رئیسه مجلس هم از حضور رئیس کل دیوان محاسبات کشور عراق در این نشست آگاهی داد.


محمدباقر قالیباف در نطق قبل از دستور خود در جلسه علنی ضمن گرامی داشت ۲۶ مردادماه سالروز ورود آزادگان سرافراز در سال ۱۳۶۹ به میهن اسلامی، اظهار داشت: آنچه تضمین استقلال و آزادی مردم ایران است تنها تبدیل شدن به ایران قوی و قوی شدن ایران فقط در گرو قوی شدن تک تک مردم ایران است.
علی نیکزاد نایب رئیس مجلس هم در بخشی دیگری از این جلسه ضمن گرامیداشت و تبریک سالروز ورود آزادگان عزیز به میهن اسلامی، اظهار داشت: به مجاهدت آزادگان قهرمان درود می فرستیم.
به همین مناسبت، نمایندگان و کارکنان آزاده مجلس با حضور در جایگاه هیئت رئیسه و ثبت عکس یادگاری از طرف رئیس و نمایندگان مجلس مورد تجلیل قرار گرفتند.

ناطقین مجلس
مولوی: انتصابات غلط کمر استانها را شکسته است
مرحبا: برای بهبود وضعیت بانکها باید اصلاحات ساختاری انجام شود
کوهساری: مصوبات سفرهای رییس جمهور پیگیری شود
احمدی بیغش: نباید به کرکس ها اجازه بازی با روح و روان طرفدار فوتبال را داد

***
در ادامه این جلسه نمایندگان بمنظور رفع ایرادات شورای نگهبان و در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی، طرح اصلاح موادی از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی را در دستورکار قرار دادند که برمبنای آن قانون اجازه تأسیس مؤسسات بخت آزمایی در مراکز جهانگردی برای سیاحان مصوب ۱۳۴۸/۳/۲۵ نسخ شد.
همین طور گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد طرح پشتیبانی از مالکیت صنعتی (ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علایم تجاری) مورد بررسی قرار گرفت و بمنظور تامین نظر شورای نگهبان با اصلاحات انجام شده در این طرح موافقت شد.
در این نشست، نمایندگان ناظر مجلس شورای اسلامی در بعضی از مجامع و شوراها انتخاب شدند و سید محسن دهنوی عضو هیات رئیسه نیز تذکرات کتبی نمایندگان خطاب به مسئولان اجرائی کشور را قرائت کرد.


نمایندگان ضمن بررسی طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق های بازنشستگی و تجمیع سوابق بیمه ای اشخاص، در مصوبه ای تعدادی از صندوق های بازنشستگی را مکلف کردند که اطلاعات مربوط به سوابق بیمه پردازی بیمه شدگان و مشمولین این قانون را در اختیار وزارت کار قرار دهند.
در جریان بررسی این طرح محمدرضا پورابراهیمی در تذکری درباره ی پایگاه رفاه جامع ایرانیان اظهار داشت: فقط ۴۰ درصد دستگاهها اطلاعات خودرا به پایگاه جامع ایرانیان داده اند که البته عمده اطلاعات آنها هم برخط نیست پس با یک تاخیر چندین ماهه مواجه هستیم و فرمول محاسباتی در زمینه عمل گرفتار اشکالات اساسی است.
قالیباف، رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر اظهار داشت: حالا پایگاه رفاه ایرانیان وجود دارد اما این پایگاه در زمینه داده به روز نیست و این اشکال وجود دارد.
صدیف بدری نایب رییس کمیسیون عمران هم در قسمتی از جلسه علنی در تذکری شفاهی خطاب به وزیر جهاد کشاورزی اشاره کرد: تامین امنیت غذایی کشور و توسعه بخش کشاورزی با تاکید بر توان و ظرفیت داخلی در گرو مدیریت بهینه منابع باارزش آبی و خاکی کشور است. متاسفانه اصلاح الگوی کشت و مصرف آب بر پایه الگوهای آبرسانی به روز در وزارت کشاورزی مورد غفلت قرار گرفته است. آقای وزیر جهاد کشاورزی امسال در استان اردبیل شاهد یک فاجعه در مدیریت منابع آب بودیم. در صورتیکه هزینه تامین آب مورد نیاز برای تولید یک کیلوگرم هندوانه ۲۵۰ هزار تومان است خود هندوانه ۲۵۰۰ تومان به فروش نرفت.
محمدباقر قالیباف با بیان اختتام جلسه علنی مجلس اظهار داشت که جلسه مجلس به صورت غیرعلنی ادامه خواهد داشت.
در جلسه غیر علنی نیز شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، امیرعبداللهیان وزیر خارجه، باقری رییس تیم مذاکره کننده هسته ای، اسلامی و کمالوندی رییس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی حضور داشتند.
محور جلسه هم اندیشی درباب مذاکرات برجامی بود.
منبع:

1401/05/26
22:26:38
0.0 از 5
3064
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان مجلس ایران دات كام