مجلس ایران دات كام

پیگیری برای افزایش بودجه نوسازی بافت فرسوده در برنامه هفتم توسعه

پیگیری برای افزایش بودجه نوسازی بافت فرسوده در برنامه هفتم توسعه

مجلس ایران دات کام: رییس سازمان مدیریت بحران کشور از پیگیری برای افزایش سهم نوسازی بافت های فرسوده از بودجه کشور در برنامه هفتم توسعه خبرداد.


محمد حسن نامی در گفت و گو با ایسنا، درباره ی ایمن سازی بافت های فرسوده در کشور اظهارکرد: موضوع ایمن سازی بافت های فرسوده چه در شهر و چه در روستا امر بسیار مهمی است که خوشبختانه چند سالی است که جزو اولویت های مهم نیز قرار گرفته و ما نتایج توجه به آنرا نیز دیده ایم.
وی با اعلان اینکه با وجود اقدامات انجام شده، همچنان در بعضی از قسمت های شهری و روستایی کشور بافت فرسوده داریم، اظهار داشت: برابر مقررات موجود هر سال باید هزینه ای برای نوسازی و ایمن سازی بافت های فرسوده صورت بگیرد و همانطور که گفتم کار زیادی هم تا حالا انجام شده که نتایج آن نیز مشاهده شده است. برای مثال در زلزله اخیر که در میانه تیرماه در استان هرمزگان رخ داد و شدت بالایی هم داشت، ساختمان هایی که جدید بودند تخریب نشده و عمدتاً بافت قدیمی لطمه دید.
نامی افزود: این زلزله را با زلزله ای که در بم رخ داد مقایسه می کنم. وقتی در سال ۱۳۸۲ زلزله بم با شدت ۶.۴ تا ۶.۷ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داد هزاران کشته برجای گذاشت و چند ده هزار نفر مصدوم شدند. وقتی این را با زلزله هرمزگان مقایسه می نماییم شاهد این مساله هستیم که همین زلزله با شدت ۶.۳ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین تنها منجر به مرگ پنج تن و مصدومیت حدود ۳۰ نفر شد. هر چند که از نظر ما حتی یک کشته هم زیاد است، اما می خواهم بگویم یکی از دلیلهای کاهش این آمار همین نوسازی و ایمن سازی بافت فرسوده است.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: این مقایسه به ما نشان میدهد که نوسازی و ایمن سازی بافت ها که بطور مشترک توسط ستاد اجرائی فرمان امام خمینی(ره)، مشارکت مردم، بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن و... در حال انجام می باشد، توانسته تاثیر شگرفی روی کاهش خسارات جانی و مالی زلزله داشته باشد.
پیشنهاد خبر:
اصلاح بافت فرسوده شهری نیازمند راه حل اساسی است
نامی درباره ی اختصاص بودجه مناسب برای نوسازی و ایمن سازی بافت های فرسوده نیز به ایسنا اظهار داشت: درحال پیگیری هستیم که در برنامه هفتم توسعه سهم بیشتری از بودجه برای بافت های فرسوده در نظر گرفته شود، تا ان شاالله اقدامات با سرعتی بیش از گذشته صورت گیرد.1401/05/25
10:11:59
0.0 از 5
3189
تگهای خبر: بودجه , پیگیری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام