مجلس ایران دات كام

نامه روسای ۶ انجمن حوزه سلامت روان به قالیباف در رابطه با طرح جدید مجلس

نامه روسای ۶ انجمن حوزه سلامت روان به قالیباف در رابطه با طرح جدید مجلس

به گزارش مجلس ایران دات کام به گزارش مجلس ایران دات کام، روسای شش انجمن حوزه «سلامت روان» طی نامه ای به رئیس مجلس شورای اسلامی از طرح برخی نمایندگان مجلس در خصوص اضافه شدن تبصره جدید به قانون سازمان نظام روان شناسی و استقلال مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور در اعطای مجوز مشاوره با رویکرد دینی و اسلامی انتقاد کردند و خارج شدن آن از دستورکار مجلس را خواهان شدند.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، در بخشی از این نامه که به امضای دکتر حمید پورشریفی رئیس انجمن روان شناسی سلامت ایران، دکتر سامان توکلی رئیس انجمن علمی روان درمانی ایران، دکتر رضا زمانی رئیس انجمن روان شناسی ایران، دکتر مجید صادقی رئیس انجمن علمی روان پزشکان ایران، دکتر جواد محمودی قرایی رئیس انجمن روان پزشکی کودک و نوجوان ایران و دکتر احمدعلی نوربالا رئیس انجمن علمی پزشکی روان تنی ایران رسیده، آمده است: اخیراً طرحی با عنوان "طرح اصلاح ماده ی یک قانون تشکیل سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران" توسط برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ارائه و در آن قید شده است که "مرجع صدور مجوز فعالیت مشاوره ای و مراکز مشاوره بر مبنای مبانی و ارزش های اسلامی مراکز مدیریت حوزه های علمیه ی کشور" باشد.
در ادامه نامه آمده است: طبق قوانین جاری کشور، مراکز دانشگاهی مختلف به آموزش و تربیت روان شناسان در گرایش های مختلف و با عنایت به خصوصیت های فرهنگی و معنوی و مذهبی کشور می پردازند؛ و در نهایت، دانش آموختگان این رشته ها، بر مبنای حوزه های فعالیت حرفه ای، پروانه فعالیت خود در زمینه روان شناسی و مشاوره را از سازمان نظام روان شناسی و مشاوره دریافت می کنند. صدور پروانه فعالیت در زمینه روان شناسی و مشاوره روان شناسی (licensure) فرایندی به غیر از آموزش فراگیران است و صِرفِ وجود دوره های آموزشیِ یک رشته در یک سازمان یا مؤسسه آموزشی به معنای آن نیست که این سازمان ها و مؤسسات در زمینه ی صدور پروانه ی فعالیت هم ورود کنند. کما اینکه هم اکنون دانشگاه های سراسری و آزاد مختلف در سطح کشور درحال تربیت گرایش های مختلف روان شناسی هستند اما طبیعتاً و منطقاً، نه خودِ دانشگاه ها و نه حتا وزارت علوم به امر صدور پروانه ی فعالیت حرفه ای وارد نشده اند. بنابراین، صِرفِ وجود دوره های دانشگاهی در یک نهاد، توجیه کننده این نیست که صدور پروانه فعالیت حرفه ای را هم عهده دار شود.
در این نامه با تاکید بر اهمیت فعالیتهای ترویجی و تبلیغی و آموزشیِ مذهبیِ روحانیت و متفاوت بودن آموزش و فعالیت حرفه ای روان شناسی با آن، تاکید شده است: «حیطه ی فعالیت سازمان نظام روان شناسی و مشاوره در زمینه ی صدور پروانه ی فعالیت حرفه ای به روان شناسان و مشاوران حیطه ای مستقل از فعالیتهای ترویجی، آموزشی، تبلیغی و مشاوره ایِ مذهبی و اسلامیِ روحانیت و حوزه های علمیه است. به سبب سوءبرداشت ها و تبعات منفی که تبصره ی پیشنهادشده ایجاد خواهد کرد، مخالفت خویش را با این طرح و اضافه شدن تبصره مذکور به قانون سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ی جمهوری اسلامی ایران اعلام می نماییم و تقاضای خارج شدن آن از دستور کار مجلس را داریم.1401/05/21
15:14:53
0.0 از 5
3245
تگهای خبر: آموزش , تبلیغ , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴