مجلس ایران دات كام
نقدعلی:

شرکتهای خارجی دخانیات باوجود درآمدهای سرشار، مالیات مناسب نمی دهند

شرکتهای خارجی دخانیات باوجود درآمدهای سرشار، مالیات مناسب نمی دهند

به گزارش مجلس ایران دات کام عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شرکتهای خارجی باوجود درآمدهای سرشار، مالیات مناسب پرداخت نمی کنند، اظهار داشت: دست های پشت پرده مانع دریافت مالیات بر سیگارهای خارجی شد.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از خانه ملت، محمدتقی نقدعلی ضمن اشاره به تولید و فروش سیگار در داخل کشور از جانب ۲ شرکت خارجی چند ملیتی JTI وBAT با مالکیت انگلیسی، آمریکایی و ژاپنی، اظهار داشت: متأسفانه مبحث دخانیات در ایران مضطرب الاحوال است. از یک طرف شرکت دخانیات ایران را برای تولید سیگار، کشت توتون و تنباکو نهی می کنند اما از سوی دیگر در سالیان اخیر مجوزهایی مشکوک به این ۲ شرکت خارجی داده شد و آنها با تولید بسیار بیشتر از ۷۵ درصد بازار فروش داخلی را در اختیار گرفتند.
وی ضمن اشاره به رانت و سود سرشار که نصیب این ۲ شرکت خارجی شده، اضافه کرد: آنها به رغم تولید بسیار و درآمدهای هنگفت، هیچ هزینه ای در داخل نمی کنند و فعالیت آنها جز ضرر، هیچ منفعتی برای کشور و ملت ایران ندارد.
نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران محل مصرف توتون و تنباکوی خارجی این ۲ شرکت خارجی شده است و این شرکت ها فقط به دنبال کسب سود سرشار و خروج سرمایه از کشور هستند.
وی ضمن اشاره به تحریم ایران از جانب شرکتهای خارجی و خروج خیلی از این شرکت ها از ایران، اظهار داشت: متأسفانه این ۲ شرکت خارجی تولید سیگار نه تنها از ایران نرفتند، بلکه تولید خویش را بالا بردند و با حمایت های رانتی و سرشار از فساد ضمن استفاده از ارز دولتی، سرمایه مردم را چپاول کردند.
این نماینده مجلس ضمن اشاره به پرداخت نکردن مالیات مناسب از جانب این ۲ شرکت خارجی اضافه کرد: در اسفند سال قبل در هنگام تصویب لایحه بودجه در صحن مجلس ما به دنبال مالیات بر سیگارهای خارجی بودیم و می خواستیم تفکیک بین مالیات بر سیگارهای خارجی و داخلی قائل شویم اما متأسفانه این مورد در مجلس مصوب نشد.
نقدعلی بیان نمود: باید برای شرکت ملی دخانیات ایران سیاست های کلان در جهت منافع ملی تدوین شود که خوشبختانه شیخان مدیرعامل جدید شرکت به این مورد توجه ویژه دارد و باید در این مساله حامی سیاست های جدید شرکت ملی دخانیات ایران که در جهت منافع ملی کشور است، بود.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به واردات مواد اولیه از جانب این ۲ شرکت خارجی و استفاده نکردن آنها از محصولات داخلی بیان نمود: شرکتهای خارجی باید علاوه بر استفاده از توتون و تنباکوی داخل، مسئولیت های اجتماعی خود با دریافت سود سرشار از فروش سیگار را انجام دهند اما متأسفانه در این بخش هم هیچ منفعتی برای کشور نداشته اند.


منبع:

1401/05/07
22:20:26
0.0 از 5
853
تگهای خبر: بودجه , تصویب , حامی , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان مجلس ایران دات كام