مجلس ایران دات كام
قالیباف:

برخی به غلط تصور می کنند که کار فرهنگی یعنی احتیاج به رانت و بودجه های مداوم

برخی به غلط تصور می کنند که کار فرهنگی یعنی احتیاج به رانت و بودجه های مداوم

به گزارش مجلس ایران دات کام رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امروز هرکسی کارآمدی دین را در جامعه به اثبات برساند، انقلابی است؛ یعنی به جوان امروز که نشان دهد نظریه اسلام سیاسی امام خمینی (ره) می تواند زندگی مردم را هم در بعد معنوی و هم مادی اداره کند؛ چنین رفتاری مبین انقلابی بودن است و هر کسی غیر از این رفتار کند ضدانقلاب بوده و در راه انقلاب حرکت نکرده است.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف بامداد امروز (دوشنبه) در دهمین اجلاس رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ضمن اشاره به این که امروزه برخی تصور می کنند کار فرهنگی، کار رانتی است و دولت باید مرتباً بودجه بدهد تا این نوع اقدامات ادامه یابد، اظهار داشت: بنده البته خلاف این نظر را دارم و معتقدم امروزه انجام فعالیت فرهنگی در کشور، از جهت اقتصادی جزو مجموعه هایی است که میتوان روی آن سرمایه گذاری کرد مانند همه فعالیتهای اقتصادی دیگر و حتی از آن انتفاع اقتصادی داشت.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه من نمی خواهم شما را از زاویه دیپلماسی فرهنگی نگاه کنم بلکه شما باید یک مجاهد و مهاجر فی سبیل الله و نمادی از جعفر طیار باشید، اظهار داشت: انقلاب اسلامی نعمت بزرگی به نام امام (ره) به ما داد و ما را با او آشنا کرد؛ در این میان ما با بزرگانی همچون شهید هاشمی نژاد و مجاهدان بزرگی همچون حضرت آقا آشنا شدیم و اگر امروز اندیشمندان خارجی متوجه شدند که فرهنگ مقوله مهمی است، باید اذعان کرد انقلاب اسلامی فلسفه وجودی اش ذاتاً در خصوص فرهنگ بوده و اصلاً انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی است.
وی در همین زمینه اضافه کرد: امروز گفته می شود اقتصاد اولویت است، اما باید عنوان نمود که در این عرصه هم نیازمند فرهنگ هستیم و اگر مشکلات اقتصادی حل نمی گردد به این علت است که در اقتصاد فهم فرهنگی نداریم.

شهید سلیمانی بحث امنیت و دفاع را با نگاه فرهنگی اداره کرد
رئیس قوه مقننه ضمن اشاره به اظهارات یکی از رایزنان فرهنگی در مورد شهید سلیمانی در خصوص این که او شهید جبهه فرهنگ بود، اظهار داشت: اتفاقاً شهید سلیمانی مرد میدان بود که می جنگید و در واقع رزمنده بود و کار امنیتی می کرد و با گلوله سروکار داشت و به حد لزوم کار سیاسی انجام می داد اما نکته مهم اینجاست که اندیشه وی برخاسته از اندیشه امامین انقلاب بود و اعتقاد داشت اگر قرار باشد به مقوله کار نظامی خود با رویکرد امنیت محور نگاه کند، انقلاب اسلامی پیش نخواهد رفت، ازاین رو برای مقابله با جنگی که تحمیل شده و ظلمی که برای مسلمین و انسان ها رخ داده باید به جای رویکرد تهدیدمحور، به مردم نگاه کند و رویکرد جامعه محور داشته باشد.
وی تاکید کرد: در واقع شهید سلیمانی از جمهوری اسلامی درخواست تیپ و لشکر نکرد چونکه وی نگاهش به کسانی بود که طبق فرموده امام (ره) تا آخر پای انقلاب خواهند ایستاد و آن افراد کسانی جز مستضعفان و محرومان نبودند که طعم فقر را چشیده اند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه اضافه کرد: امروزه اگر در اطراف تهران سری به رزمندگان زینبیون و فاطمیون بزنید مشاهده می کنید که افرادی جانباز هستند که حتی برای معیشتشان مشکلات دارند اما در جبهه مقاومت حضور داشتند؛ در واقع بر طبق این مهم باید اذعان کرد شهید سلیمانی بحث امنیت و دفاع را با نگاه فرهنگی اداره کرد و پای آمریکا را از منطقه برید و نیروهای داعش را از بین برد، ازاین رو با نگاه فرهنگی میتوان به مقوله اقتصاد هم نگاه کرد و به کار فرهنگی هم باید با این رویکرد توجه کرد.
قالیباف با اشاره به اینکه انقلاب ما اساساً انقلابی فرهنگی است، اظهار داشت: انقلاب یعنی فرهنگ، تحول درونی، شجاعت و در واقع به این معناست که ما ساختار گذشته را قبول نداریم. خاطرم هست در شهریور سال ۱۳۵۹ و پیش از وقوع جنگ تحمیلی همه بچه های انقلاب در بسیج متمرکز بر فعالیتهای فرهنگی، آموزشی، تربیتی و کمک به معیشت و زندگی مردم بودند و می خواستند اقدام فرهنگی در تراز انقلاب اسلامی انجام دهند و این روند از هسته های فرهنگی مساجد تا عرصه های فراتر به صورت سازماندهی شده صورت می گرفت.
وی ضمن اشاره به این که وقتی روند مذکور آغاز شد دشمنان قسم خورده مشاهده نمودند اگر این روند با نگاه فرهنگی ادامه یابد به سرعت صدور انقلاب رخ خواهد داد، خاطرنشان کرد: صدور انقلاب نیازمند توپ و تانک نبود؛ چون که ما دارای منطق و اندیشه هستیم و گفتگو می نماییم و توپ و تفنگ هیچ نسبتی با ما نداشته است.
رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه دشمنان در مقابل جمهوری اسلامی استراتژی خویش را تغییر داده و زمین بازی را عوض کردند، اضافه کرد: در واقع آنها مشاهده نمودند امپریالیسم و کمونیسم در این حوزه نمی تواند حریف انقلاب اسلامی شوند؛ ازاین رو بلافاصله افراد ژئواستراتژیست آنها مبادرت به ایده پردازی کرده و با تغییر زمین بازی، رویکرد خویش را از حوزه فرهنگ به جنگ نظامی تغییر دادند و تهاجم جنگی رخ داد و در نتیجه اولویت همه ما به مبحث جنگ مرتبط شد که امری طبیعی بود.

عزل بنی صدر چطور روند جنگ را تغییر داد؟
رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به تجربیات حاصل از جنگ تحمیلی بیان نمود: در یک سال اول جنگ که بنی صدر فرمانده کل قوا بود، هیچ امکاناتی شامل تسلیحات و حتی نان و آب به رزمندگان داده نمی شد، حتی اجازه نمی دادند ما از اهواز به سمت خط مقدم برویم و می گفتند اینجا جای بچه ها نیست!
وی افزود: این مهم در حالی است که فرهنگ انقلاب اجازه نداد بچه های انقلابی تسلیم شوند و چند ماه پس از کنار رفتن بنی صدر که نتیجه تفکر انقلابی شهدای مظلومی مانند شهید بهشتی و مجاهدان بزرگی مانند حضرت آقا برای احیای تفکر ناب مبتنی بر خاندان بود دیدیم که چگونه عملیات های شکست حصر آبادان، بیت المقدس، فتح المبین و... رقم خورد و پیروزی های بزرگی را در جبهه ها برای ملت ایران رقم زد.
قالیباف در این حوزه اضافه کرد: در آن زمان بر سر پول دعوا نبود بلکه بر سر جان ها دعوا بود چونکه به وعده الهی باور داشتیم و فضا معنوی بود؛ شهید سلیمانی عنوان می کرد اگر می خواهیم بگوییم که در بهشت چطور زندگی خواهیم کرد باید بگوییم همان گونه که در دوران دفاع مقدس رفتار و زندگی می کردیم چونکه در آن دوران افراد با یکدیگر صادق و برادر بودند.
وی اظهار داشت: نتیجه آن اقدامات باعث شد اسرائیل و آمریکا که می خواستند ما را ساقط کنند خواسته شان محقق نشد، همینطور آنها می خواستند ما را در مرزهای خود نگه دارند و در اطراف ما حضور داشته باشند که این مورد هم رقم نخورد. امروزه عظمت انقلاب اسلامی سبب شده از شبه قاره هند تا مدیترانه با قدرت در صحنه های امنیتی محکم ایستاده ایم و بیخ گوش رژیم صهیونیستی حضور داشته باشیم.
رئیس قوه مقننه ضمن اشاره به تغییر مجدد استراتژی آمریکایی ها در برابر ایران اظهار داشت: آنها بعد از ناکام ماندن در عرصه نظامی و امنیتی حالا به این نتیجه رسیده اند هیچ راه دیگری ندارند و باید از طریق مبارزه فرهنگی باورها را تغییر دهند.

انقلابی و ضد انقلاب چه کسی است؟
وی با بیان اینکه امروزه همه ما شکل هم شدیم اما هیچ کدام شکل انقلاب نیستیم، اظهارکرد: انقلابی با حرف های مفت و تند و به تعبیر رهبر انقلاب با سوپرانقلابی ها، انقلابی نمی شود؛ امروز هر کسی کارآمدی دین را در جامعه به اثبات برساند، انقلابی است؛ یعنی به جوان امروز که نشان دهد نظریه اسلام سیاسی امام می تواند زندگی مردم را هم در بعد معنوی و هم مادی اداره کند؛ چنین رفتاری مبین انقلابی بودن است و هرکسی غیر از این رفتار کند ضدانقلاب بوده و در راه انقلاب حرکت نکرده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: برای کسب موفقیت در همه عرصه ها باید به دو عنصر برجسته ایمان کامل به سنت های الهی و ایمان به مردم توجه داشته باشیم؛ موضوعی که در مدیریت ۴۰ساله شهید سلیمانی هم برجسته است. او مردم را قبول داشت و همواره کارش را با مردم پیش می برد و در حوزه نظامی هم با رویکرد فرهنگی کارهایش را پیش می برد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هرکسی می خواهد فعالیت و کاری انجام دهد نیازمند پول و اختیار نیست اظهار داشت: همواره افراد درصدد به دست آوردن این دو هستند؛ در واقع وقتی به افراد مسئولیت می دهید ابتدا درخواست حمایت مالی و دادن اختیار می کند اما تجربه ۴۰ساله نشان داده باوجود بهره مندی از این موارد بازهم برخی افراد بهانه می آورند، ازاین رو اعتقاد دارم اگر کسی می خواهد کار که به معنای هویت و جوهره انسان، انجام دهد نیازمند پول و اختیار نیست چونکه با شروع فعالیت این دو مقوله هم تأمین می شود.
قالیباف در این راستا، اضافه کرد: آن روزی که ۱۱۰ میلیارد دلار در کشور درآمد داشتیم و امروز که ۴۵ میلیارد دلار درآمد داریم همواره تورم وجود داشته است، پس مشکل ما پول نیست بلکه مشکل این است که کارها را درست و مبتنی بر سنت های یاد شده انجام نمی دهیم.

فرهنگ و ارتباطات اسلامی باید یک قرارگاه باشد نه یک سازمان
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه معتقدم واژه «سازمان» در عنوان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هیچ نسبتی با انقلاب ندارد، اظهار نمود: یک سازمان با دو مولفه انسان های سازمانی و سازمان های انسانی مواجه است؛ ازاین رو اگر یک سازمان انسانی باشد حتما یک نهاد به حساب می آید بنابراین فرهنگ و ارتباطات اسلامی یک «قرارگاه» است که خصلت سازمانی به معنای نظام بروکراتیک در آن وجود ندارد.
قالیباف در این خصوص ضمن اشاره به برخی ضوابط که مانع از اقدامات کارامد می شود اظهار نمود: اگر برای ایجاد چنین قرارگاهی که بخواهد فرهنگ قرانی و انقلابی صادر کند شما بعنوان مجاهد الی الله پای کار باشید ما هم در مجلس تلاش می نماییم این ضوابط بی ربط را اصلاح نماییم.
رئیس قوه مقننه خاطرنشان کرد: اگر غیر از رویه مذکور فعالیتی انجام دهیم عمر خویش را تلف کرده و مدیون شهدا و امام راحل می شویم؛ خدا هم با هیچ کدام از ما عقد اخوت نبسته است و اگر این قوم دین خدا را یاری نکند، خدا قوم دیگری را انتخاب می کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در این حوزه، خاطرنشان کرد: اگر بنا شد عنصر فرهنگی باشیم و قرارگاه فرهنگی و ارتباطات تشکیل گردد و در جهان اسلام امور را دنبال نماییم باید مخاطب خویش را بشناسیم و بدانیم چه کسی مستضعف است. در این حوزه فقرا و مستضعفان که باید از حیث فرهنگی به سراغشان برویم، کسانی هستند که اطلاعات و آگاهی شان نسبت به حقایق کم بوده یا اطلاعاتی ندارند بنابراین باید متمرکز شویم و آگاهی آنها را بالا ببریم.
رئیس قوه مقننه ضمن اشاره به این که امروزه قرارگاه فرهنگی در عرصه صدور انقلاب فرصتی بزرگ به حساب می آید، خاطرنشان کرد: باید اذعان کرد هرجا که باورهای انقلاب را از دست داده ایم با مشکلات جدی مواجه شدیم و در هر حوزه ای که انقلابی عمل کرده ایم آورده مادی و معنوی به دست آورده ایم و هرکجا غیر از این رفتار کرده ایم از جهت مادی و معنوی به زمین خورده ایم.
قالیباف افزود: در واقع این قرارگاه نیازمند کشف انسان هایی است که داوطلبانه در عرصه حضور پیدا می کنند مانند کسانی که از ۴۳سال پیش که کفش مبارزه را پا کرده اند هنوز آنرا به پا دارند و مجاهدان گمنامی هستند که کسی هم آنها را نمی شناسد.
رئیس قوه مقننه در همین زمینه اظهارکرد: در نقاطی از منطقه که برای امنیت آن و از بین بردن تروریست ها خون داده ایم اما در حوزه فرهنگ و اقتصاد نتوانسته ایم عملکرد قابل قبولی داشته باشیم درحالی که حضور فرهنگی می تواند دستاوردهای امنیتی و حتی اقتصادی را تثبیت کند.

زمینه سازی مهدویت با نگاه اداری و سازمانی انجام نمی شود
وی ضمن اشاره به گام دوم و همینطور چهلم دوم انقلاب، بیان نمود: برای پیشبرد امور در این عرصه هیچ راهی نداریم مگر این که باورهای سال ۱۳۵۷ را باردیگر باور نماییم و با تجربه ۴۰ساله و به فرموده رهبر انقلاب راه و مسیر را از حکومت علوی الگو بگیریم و زمینه سازی مهدویت و حکومت جهانی را فراهم کنیم؛ این مسیر مجاهدت دائمی می خواهد بنابراین به این مأموریت نباید از جنس اداری و سازمانی نگاه نماییم.
رئیس قوه مقننه اظهار داشت: در مجلس شورای اسلامی آمادگی داریم هر اقدامی از این جنس را برای فعالان این حوزه انجام دهیم و حتی حاضرم با مسئولیت شخصی در بعضی جاها امور را بپذیرم تا اهداف محقق شود.
منبع:

1401/05/03
21:48:48
0.0 از 5
3033
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بودجه , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵