مجلس ایران دات كام

تاکید مرکز تحقیقات بر لزوم انسجام سیاست گذاری تجاری برای پشتیبانی از تولید

تاکید مرکز تحقیقات بر لزوم انسجام سیاست گذاری تجاری برای پشتیبانی از تولید

رئیس مرکز پژوهش های مجلس با اعلان اینکه سیاست های تجاری باید در خدمت تولید قرار گیرد، اظهار داشت: مرکز تحقیقات بر لزوم انسجام و یکپارچگی سیاست گذاری تجاری و صنعتی برای پشتیبانی از تولید تاکید دارد.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، بابک نگاهداری در تشریح سیاست صنعتی، اظهار داشت: درباب سیاست صنعتی در یک تعریف فراگیر، هر نوع مداخله گزینشی دولت بمنظور تغییر ساختار تولید به سمت بخش هایی است که انتظار می رود با این مداخله چشم انداز روشن تری برای رشد اقتصادی ایجاد کنند.

وی ادامه داد: برای دستیابی به این هدف، سیاست صنعتی باید از فقط فراهم کردن کمک های دولتی برای صنایع فراتر رود، موضوعی که نیازمند هدف گیری و انسجام سیاستی خصوصاً در اتخاذ انواع سیاست های صنعتی، تجاری، اعتباری، آموزشی و فناوری و همین طور سیاست های اقتصاد کلان است. هماهنگی این سیاست ها یا انسجام سیاستی، یک شرط اساسی موفقیت دولت در هدایت توسعه صنعتی است.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بین این سیاست ها، انسجام سیاست های صنعتی شامل سیاست های رقابتی و ایجاد دسترسی به بازارهای داخلی و سیاست های تجاری شامل ایجاد فضایی برای شکل گیری صنایع جدید اهمیت اساسی دارد چونکه در قالب سیاست های صنعتی دولت می کوشد با اعطای مجوزها، دسترسی به بازار را بهبود بخشد و مانع سو استفاده از قدرت در بازار شود و همزمان با اعطای امتیازاتی، زمینه شکل گیری صنایع جدید را فراهم می سازد.

وی افزود: در قالب سیاست های تجاری دولت می کوشد تا بازارها را یکپارچه کند و در عین حال فضا را برای شکل گیری صنایع جدید فراهم سازد. انسجام این دو دسته سیاست ها برای آنکه مجوزها و شکل گیری صنایع جدید با قدرت پیش رود، بسیار اهمیت دارد.

نگاهداری با اعلان اینکه سیاسـت هـای تجـاری بایـد در خدمـت تولیـد قـرار گیـرد و بـه صـورت یکپارچـه اتخـاذ شوند، اشاره کرد: برای بهینه شدن پروسه تولید و تامین، لازم است کل زنجیره تولید و تامین در هر زمینه در یک ساختار و به شکل متمرکز پیگیری شود. مدیریت یکپارچه سبب حداکثر شدن ایجاد ارزش افزوده در زنجیره ارزش و پاسخ گویی بهتر دستگاهها و عدم تزاحم وظایف و اختیارات می شود.

وی ادامه داد: در بیشتر کشورهای جهان صرفنظر از شکل یا عنوان وزارتخانه، سیاست های تجاری و صنعتی کاملا همسو و منسجم اتخاذ می شوندو اینگونه نیست که سیاست گذاری و برنامه ریزی واردات منفک از سیاست گذاری تولید باشد؛ عمده مطالعات کارشناسی داخل کشور نیز به لزوم یکپارچگی سیاست های صنعتی و تجاری به عنوان الزام نظام سیاست گذاری صنعتی پرداخته اند و این مساله به عنوان ایده غالب در جامعه نخبگانی کشور مطرح است.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس تصریح کرد: سیاست های کلی تولید ملی، پشتیبانی از کار و سرمایه ایرانی ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری نیز شکوفایی بخش تولید را در سایه ارتقاء رقابت پذیری و افزایش راندمان عوامل تولید، هدایت و تقویت تحقیق و توسعه با هدف ارتقاء درجه ساخت داخل، گسترش اقتصاد دانش بنیان، پشتیبانی از تولید محصولات با ماهیت راهبردی مورد نیاز مصارف عمومی یا بخش تولید کشور، تکمیل زنجیره ارزش، شفاف سازی و به هنگام سازی آمار و اطلاعات و تسهیل دسترسی به آن و جلوگیری از ایجاد انحصار در چرخه تولید و تجارت تا مصرف را به عنوان ملزومات آن مورد تاکید قرار داده است و به وضوح نگاه زنجیره ای به تولید در سیاست های کلی تولید ملی، پشتیبانی از کار و سرمایه ایرانی و لزوم انسجام سیاستی برای شکوفایی بخش تولید و توسعه صنعتی نیز نگاه غالب است.1401/04/26
11:31:39
0.0 از 5
3141
تگهای خبر: آموزش , ابلاغ , اقتصاد , پیگیری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴