مجلس ایران دات كام
جوكار:

آمریکایی ها به دنبال برد یک طرفه در مذاکرات هستند

آمریکایی ها به دنبال برد یک طرفه در مذاکرات هستند

به گزارش مجلس ایران دات کام رییس کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: آمریکایی ها در مذاکرات هسته ای به دنبال این هستند که مسائل خودرا حل کرده اما هیچ امتیازی به ایران ندهند.


محمد صالح جوکار در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به روند مذاکرات هسته ای، بیان کرد: آنچه که در وین در مذاکرات هسته ای دنبال می شد حدودا به کارشکنی آمریکایی ها گره خورده است. ما شاهد می باشیم آنچه که در رسانه های غربی مطرح می شود با آنچه در مذاکرات بیان می کنند، متفاوت می باشد. آمریکایی ها در مذاکرات به دنبال امتیازخواهی بیشتر و عدم دادن حق و حقوق ملت ایران در برداشتن تحریم ها هستند. اما در رسانه های خود اعلام می کنند که آمادگی لازم را برای توافق دارند اما این جمهوری اسلامی است که زیر بار توافق نمی رود.
ایشان سپس اظهار نمود: پس از مرحله مذاکرات در وین، با میانجی گری قطر قرار شد تا مذاکراتی در دوحه اجرا شود که این جلسه ها نیز انجام شد اما آمریکایی ها باردیگر بر مواضعی که از قبل داشتند ایستادند. آمریکایی ها حتی زیر بار اصل برجام که متن آن توسط خود آنها تنظیم شده است، نمی روند. فلذا در وضعیت فعلی یقینا مذاکرات مبنایی برای حل مشکلات در حوزه تحریم ها و جذب سرمایه گذار خارجی نیست. آمریکایی ها در مذاکرات به دنبال حل مسائل خودشان در سطح منطقه و در سطح بین الملل هستند.
نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: پس از جنگی که در اوکراین به راه افتاد، آمریکایی ها با دادن تسلیحات بیشتر خواستند این جنگ فرسایشی شود. یقینا این جنگ تاثیر زیادی بر روی اقتصاد جهانی گذاشت. از طرف دیگر مشکلاتی را در زمینه انرژی به وجود آورده است. آنها در عین این که روسیه را تحریم کرده اند اما می خواهند در سایه تحریم ها راه فراری نیز برای خود باز کنند. کشورهای منطقه غرب آسیا همچون عربستان ظرفیت بیشتری برای تولید نفت ندارند. از طرف دیگر آمریکا در مسائل منطقه ای و راه اندازی جنگ های نیابتی شکست خورده است.
ایشان سپس اشاره کرد: فلذا برای حل بحران انرژی در سطح دنیا و از طرف دیگر کنترل تورمی که در سطح دنیا رقم خورده در تکاپو هستند. از طرف دیگر آمریکایی ها دوست دارند وجه بالایی در سطح داخلی برای خود رقم زده تا در انتخابات آتی دست برتر را داشته باشند. همه این موارد حکم می کند که آمریکایی ها نشان دهند که حاضر به مذاکره و توافق با ایران هستند اما در اصل آمریکایی ها به دنبال دو هدف هستند اول این که مسائل خودرا حل کنند و دوم این که امتیازی به ایران نیز ندهند. اما بحث برداشته شدن تحریم ها و تضامین لازم برای پایبندی به تعهدات برای ایران کلیدی است. آمریکایی ها در مذاکرات به دنبال برد یک طرفه به نفع خود هستند که این برای ایران قابل قبول نخواهد بود.
منبع:

1401/04/23
13:47:58
0.0 از 5
3234
تگهای خبر: اقتصاد , انتخابات , حكم , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳