مجلس ایران دات كام
نادری :

رئیسی اشتباهات دولت روحانی را در مذاکرات تکرار نمی کند

رئیسی اشتباهات دولت روحانی را در مذاکرات تکرار نمی کند

به گزارش مجلس ایران دات کام عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دولت رئیسی در مذاکرات اشتباه هشت سال قبل را تکرار نکرده، البته انتقاداتی به اداره کشور وارد است اما رویکرد گفتگوها مقبول بوده و باید ادامه پیدا کند.احمد نادری عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، در ارتباط با از سرگیری مذاکرات هسته ای در دوحه و آغاز دور جدیدی از گفتگوها میان ایران و کشورهای اروپایی و آمریکا، اظهار داشت: قبلاً هم به این مورد اشار کرده ایم و امروز هم در این مرحله از مذاکرات بار دیگر بر آن تاکید و تکرار می کنیم؛ موضع مجلس شورای اسلامی این است که طرف های مذاکرات و به صورت خاص باید خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران را رعایت نمایند.
وی با تاکید بر این که ایران اصول مشخصی در گفتگوها دارد که بر آنها پایبند است، اظهار داشت: رفع تحریم ها و راستی آزمایی انجام تعهدات مهم ترین اصولی هستند که ما به دنبال آن بوده و هستیم. تا امروز هم دولت جمهوری اسلامی روی همین خطوط و بر همین منوال حرکت کرده است، پس از این هم انتظار داریم همین رویکرد ادامه داشته باشد.
نادری خاطرنشان کرد: قانون راهبردی رفع تحریم ها که سال قبل در مجلس یازدهم مصوب شد دست دولت را برای انجام مذاکرات خیلی باز کرده و چشم اندازهایی که دولت باید در گفتگوها مدنظر قرار دهد را تبیین کرده است.
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: مذاکرات تا کنون با علت زیاده خواهی های آمریکا و همکاری اکثریت کشوراهای اروپایی با ایالات متحده، به نتیجه نرسیده است. امروز که دور جدیدی از گفتگوها شروع شده است، طرف های این مذاکره پذیرفته اند تا بار دیگر مسائل باقی مانده و حل نشده را واکاوی و بررسی نمایند.
وی اضافه کرد: با عنایت به این که مقرر شده برخی مسائل از نو دیده شود، میتوان تا حدی به آن خوش بین بود. البته منافع ملی ما مشخص است و باید ببینیم آیا آنچه خواسته مردم و دولت می باشد محقق خواهد شد. نتیجه مذاکرات را این مورد مشخص می کند که طرف آمریکایی سر عقل آمده باشد.
نادری اظهار نمود: از آنجائیکه مذاکرات در دوحه، به جمع بندی و درخواست طرف های گفتگوی ایران شروع شده است، این خوشبینی وجود دارد که اتفاق جدیدی در جهت دستیابی به نتیجه محقق شود، البته نتیجه ای که به منفعت مردم ایران باشد.
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به این که یکی از مهم ترین نگاههای دولت سیزدهم، گره نزدن مسائل کشور به نتایج مذاکرات بوده است، اظهار داشت: این که کشور را معطل مذاکرات نگه نداریم استراتژی بسیار درستی بود که توسط حجت الاسلام رئیسی اتخاذ شد؛ یعنی راهبری کشور را بر خلاف دولت قبل که دولتی نئو لیبرال بود و نگاه «مرکز-پیرامون» داشت، وابسته به نتایج مذاکرات نکنیم و همه چیز را به غرب گره نزنیم.
وی با اشاره به اینکه دولت رئیسی تا امروز اشتباه هشت سال قبل را در زمینه گفتگوها تکرار نکرده است، تصریح کرد: البته در امور مختلفی همچون نحوه اصلاح سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی، انتقاداتی هم به نحوه اداره کشور وارد است که پیش از این به آنها اشاره کرده ایم؛ اما به صورت کلی آنچه در مذاکرات و سیاست خارجه درحال وقوع است تا اینجای کار مقبول بوده و باید ادامه پیدا کند.
نادری اظهار داشت: اگر در مذاکرات دوحه گشایشی اتفاق بیفتد و نتیجه ای حاصل شود، باید در جهت امور زیربنایی و مسائل مشخصی که در اولویت هستند مورد استفاده قرار بگیرد. البته تکیه بر توان داخلی، دانش بومی و ظرفیت های کشور بخصوص حوزه دانش بنیان که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است، نباید مغفول بماند. با این چشم انداز میتوان به ادامه مسیر امیدوار بود و با رویکرد دولت سیزدهم و حجت الاسلام رئیسی خواهیم توانست از این برهه عبور نماییم.


منبع:

1401/04/17
15:16:04
0.0 از 5
2959
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳