مجلس ایران دات كام
از سوی دیوان محاسبات؛

نخستین گزارش تفریغ بودجه 1401 منتشر گردید

نخستین گزارش تفریغ بودجه 1401 منتشر گردید

مجلس ایران دات کام: نخستین گزارش تفریغ دوماهه دیوان محاسبات از بودجه 1401 منتشر گردید و یافته های دیوان محاسبات حاکیست که بیش از 79 درصد درآمدهای مالیاتی وصول شده است.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، در امتداد اقدامات تحولی در حسابرسی برخط از اجرای بودجه کشور که از سال ۱۴۰۰ شروع شده است، نخستین گزارش تفریغ دوماهه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور در امتداد اجرای مفاد بند «ط» از تبصره ۱۹ ماده واحده قانون بودجه امسال، منتشر گردید.
بر اساس بررسی های به عمل آمده از شروع سال جاری تا تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، در مجموع بیش از ۸۸ هزار میلیارد تومان از منابع عمومی بودجه (معادل ۶.۳۲ درصد کل منابع بودجه) وصول شده که این رقم برابر ۳۷ درصد مبلغ مصوب کل منابع بوده است. همچنین، بیش از ۱۲۳ هزار میلیارد تومان در قالب مصارف عمومی بودجه (معادل ۸.۸۴ درصد کل مصارف) توسط خزانه داری در اختیار دستگاه های اجرائی قرار گرفته که این مبلغ برابر ۵۲ درصد مبلغ مصوب کل مصارف بودجه برای بازه زمانی موضوع این گزارش بوده است.
در عین حال، بررسی عملکرد اجزا، بندها و تبصره های منتخب قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور در بازه زمانی دوماهه نخست موید آنست که از مجموع ۱۱۰ مورد، ۱۰ درصد (۱۱ عدد) با اجرای کامل، ۴۰ درصد (۴۴ عدد) با اجرای ناقص و ۵۰ درصد (۵۵ عدد) با عدم اجرا همراه بوده است. شایان ذکر است در بین این احکام، تعداد ۱۷ حکم می بایست تا اختتام اردیبهشت ماه سال جاری تدوین، تهیه، تصویب و ابلاغ دستورالعمل می شد که فقط درباب ۱۸ درصد آنها (تعداد ۳ حکم) اقدام لازم صورت گرفته است.
واکاوی های دیوان محاسبات از عملکرد دوماهه اجرای قانون بودجه سال جاری نشان میدهد که اقدامات دولت درباب وصول درآمدها، واگذاری دارایی های سرمایه ای، واگذاری دارایی های مالی و مجموع منابع عمومی دولت نسبت به مبالغ مصوب، به ترتیب ۶۴، ۱۳، ۳ و ۳۷ درصد بوده است. کل مبلغ وصولی بابت منابع عمومی در دوماهه نخست سال جاری کمی بیش از ۶ درصد مبلغ مصوب کل منابع عمومی دولت برای سال ۱۴۰۱ بوده است.
یافته های دیوان محاسبات حاکیست به استثنای «درآمدهای مالیاتی» با ۷۹.۵ درصد وصولی و سایر درآمدها با ۵۱.۵ درصد وصولی، در سایر بخش ها همچون درآمدهای گمرک، فروش نفت، واگذاری اموال منقول و غیرمنقول و منابع حاصل از واگذاری طرح تملک دارایی های سرمایه ای، عملکرد وصول منابع کمتر از میزان قابل انتظار بوده، به شکلی که درصد وصولی آنها بین ۰.۰۴ تا ۱۵.۳ درصد مبالغ مصوب دوماهه ارزیابی شده است. لازم به ذکر است درباب «فروش و واگذاری انواع اوراق مالی و اسلامی» مبلغ وصولی صفر بوده است.
بر اساس گزارش دیوان محاسبات کشور، در مجموع بیش از ۱۲۳ هزار میلیارد تومان از اعتبارات هزینه ای و بیش از ۱، ۴۶۰ میلیارد تومان از اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای و بیش از ۲۷ هزار میلیارد تومان از اعتبارات تملک دارایی های مالی به دستگاه های اجرائی ملی و استانی تخصیص یافته است. مبالغ تخصیصی اعلام شده به ترتیب معادل ۷۲.۹ درصد، ۳.۳ درصد و ۱۱۷.۹ درصد از مبلغ مصوب دوماهه به تفکیک اعتبارات هزینه ای، تملک دارایی های سرمایه ای و تملک دارایی های مالی بوده است.
همچنین در بحث تسهیلات تکلیفی بانک ها، یافته ها حکایت از آن دارد که پیرامون وام قرض الحسنه ازدواج، بانک سپه با ۳۱۷۶ فقره، بانک ملی با ۵۹۰۹ فقره، بانک توسعه تعاون با ۵۸۳ فقره و بانک کشاورزی با ۴۲۷۷ فقره تخصیص وام ازدواج به متقاضیان تا اختتام اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ موافقت نموده اند. از طرف دیگر اما آمارهای دوماهه نخست سال ۱۴۰۱ نشان میدهد که در موضوع تسهیلات قرض الحسنه ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن، به جز بانک مسکن با تخصیص مبلغ دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به داوطلبان، سایر بانکهای دولتی دراین زمینه فاقد هرگونه عملکردی بوده اند.
از دیگر یافته های دیوان محاسبات می توان به بیشترین و کمترین تحقق درآمدهای مالیاتی در دوماهه منتهی به اردیبهشت ۱۴۰۱ اشاره نمود که بر این اساس، بیشترین تحقق ردیف های درآمدی به ترتیب مربوط به درآمد حاصل از گرفتن عوارض از واردات میوه، سبزیجات و سموم کشاورزی، درآمد حاصل از گرفتن عوارض از تولید و واردات وسیله نقلیه و درآمد حاصل از افزایش ۴ درصد عوارض واردات کالاها و محصولات فرهنگی به ترتیب با ۱۷۲ درصد، ۱۶۹ درصد، ۱۴۸ درصد بوده است و کمترین تحقق به ردیف های درآمدی مالیات بر واحدهای مسکونی لوکس، خودرو های لوکس و خانه های خالی با صفر درصد اختصاص یافته است.
در این میان، بیشترین تحقق ردیف های درآمدهای گمرکی به ترتیب مربوط به درآمدهای حاصل از اجاره ساختمان ها و اراضی، درآمد حاصل از عوارض از واردات میوه و سبزیجات و سموم کشاورزی و درآمد حاصل از گرفتن عوارض از تولید و واردات وسایل نقلیه عمومی به ترتیب با ۲۱۵ درصد، ۱۷۲ درصد و ۱۶۹ درصد بوده و کمترین تحقق ردیف های درآمدهای گمرکی مربوط به درآمد حاصل از افزایش ۱۵ درصد به عوارض گمرکی، حقوق ورودی واردات گوشیهای موبایل تولید شده خارجی با قیمت بیش از ۶۰۰ دلار، به ترتیب با یک و سه درصد تحقق است.
شایان ذکر است، بررسی های دیوان محاسبات از پایگاه ثبت اطلاعات کارکنان نظام اداری (پاکنا) حاکی از آنست که در دو ماهه اول سال ۱۴۰۱ از مجموع ۲۲۷۶ دستگاه اجرائی (ستادی) فقط تعداد ۶۹۳ دستگاه مبادرت به ثبت حداقل یک فهرست حقوق و مزایا با وضعیت تأیید نهایی در سامانه مذکور نموده و تعداد ۱۵۷۳ دستگاه اجرائی هیچ نوع لیستی بارگذاری ننموده اند.


منبع:

1401/04/16
14:32:37
0.0 از 5
3051
تگهای خبر: ابلاغ , بودجه , تصویب , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳