مجلس ایران دات كام
قالیباف در نشستی با معتمدین محلات تهران:

مساله شورایاری ها را در طرح مدیریت واحد شهری پیگیری می نماییم

مساله شورایاری ها را در طرح مدیریت واحد شهری پیگیری می نماییم

به گزارش مجلس ایران دات کام تعدادی از معتمدین محلات شهر تهران با حضور در مجلس شورای اسلامی و دیدار با دکتر محمدباقر قالیباف به بیان مسائل و مشکلات مردم تهران در حوزه های مختلف پرداختند.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، محمدباقر قالیباف امروز (پنجشنبه ۹ تیرماه) در نشستی صمیمی با معتمدین محلات شهر تهران ضمن عرض تسلیت و تعزیت به مناسبت شهادت امام جواد (ع) و گرامیداشت ۱۰ تیرماه سالروز آزادسازی مهران در سال ۱۳۶۵ خاطرنشان کرد: شما بعنوان معتمدین شهر تهران حق استنطاق از بنده بعنوان نماینده خود در مجلس را دارید و بنابراین علاقه مندم امروز از باب نماینده شما در مجلس سخن بگویم.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با اشاره به اینکه از خصوصیت های انقلاب اسلامی این است که مردم در مطالبه حق از مسؤلان لکنت زبان نداشته باشند و راحت و روان حرف خویش را بزنند اظهارکرد: شوراهای محلی و معتمدین شهرها یکی از مکانیزم های پیگیری مطالبات مردم از مسؤلان است و در ۷ اصل قانون اساسی مشتمل بر اصول ۷ و ۱۰۰ تا ۱۰۶ قانون اساسی که بر شوراها متمرکز است از شوراهای محله نام برده شده است.
قالیباف در ادامه اظهار نمود: معتقدم در نظام حکمرانی، به دو سطح ملی و محلی نیاز داریم و سیستم متمرکز امروز نمی تواند برای اداره کشور کارآمد باشد، ازاین رو کاری که جنس آن تولی گری باشد را باید در سطح ملی و اموری که جنس آن تصدی گری است باید در سطح محلی دنبال کرد.
وی افزود: از این جهت در بحث مدیریت یکپارچه شهری که برای قانونمند شدن آن طرحی در دستور کار مجلس است، مسائل شوراها و شهرداری ها را تعیین تکلیف خواهیم کرد و شما می توانید پیشنهادات خویش را به کمیسیون امور داخلی کشور که درحال آماده سازی این طرح برای ارسال به صحن است، ارائه نمایید.
قالیباف خطاب به معتمدین محلات تهران، مدیران و مسؤلان شورایاری ها و سرای محلات تهران اظهار داشت: شما از جنس مردم هستید و هیچ چیز نمی تواند مانع فعالیت شما شود، شاید کار شما سخت باشد اما اساسا شیرین و اثرگذار خواهد بود، ازاین رو موضوعات مردم را دنبال کنید.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با اشاره به اینکه همانطور که امام (ره) فرمودند «ما می توانیم»، باید باور داشته باشیم که خداوند وعده داده که انسان هایی که در راه حق مُصّر باشند، موفق خواهند شد، اظهارکرد: بعد از خداباوری نکته دیگر که باید اساس کار ما باشد اعتقاد به سنت های الهی است که رهبر معظم انقلاب هم روز گذشته در بیانات خود به آن اشاره کردند؛ افرادی که به سنت های الهی اعتقاد دارند، در مقابل هر تغییری ثبات خواهند داشت.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر مردم باوری بعنوان یکی دیگر از عناصری که در جریان پیروزی انقلاب اسلامی مؤثر بوده است اضافه کرد: ۸۵ درصد اقتصاد ما دولتی است و همین مساله باعث زمین گیری ما شده است، بر همین مبنا به همت شورایاری ها، کارهای بزرگی را در تهران دنبال کردیم و از امورات کوچکی نظیر ساخت جداول و جوی های کوچک تا سازه های سنگین را با این روش اجرا کردیم.
وی افزود: به جز شهرداری تهران در دوره حضور در نیروی انتظامی نیز، رویکرد جامعه محوری را به جای امنیت محوری دنبال کردم و با حضور مردم پای کارها، اقدامات مهمی انجام شد.
قالیباف ضمن اشاره به اقداماتی که در عرصه تولید واکسن کرونا انجام شد اظهار داشت: دنیا از این اقدام ما متحیر شد و این تجربه در کنار تجربه دوران دفاع مقدس نشان دهنده اهمیت توجه به نقش مردم است.
وی خطاب به معتمدین محلات که هر کدام از سابقه مسئولیتی در گذشته برخوردار بودند، بیان نمود: شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و خروجی آنکه کارآمدسازی است و ما در کشور ضعف اساسی در آن داریم، بعنوان ۴ مبحث مهم باید دنبال شوند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اظهارات معتمدین محلات تهران درمورد مبحث شورایاری ها خاطرنشان کرد: این مساله در طرح مدیریت یکپارچه شهری آمده و سال جاری با کمک شورای نگهبان آنرا دنبال خواهیم کرد.
براساس این گزارش در این جلسه ناصر امانی عضو شورای شهر تهران و برخی از معتمدین محلات به بیان نکته نظراتی پیرامون بحث فعالیت شورایاری ها، ابطال فعالیت شورایاری ها توسط دیوان عدالت اداری، ضرورت تصویب قانون برای شورای محلات، اجرای اصل ۷ قانون اساسی (که درمورد شوراهای محلات است)، حمایت پارلمان از شورایاری ها، رفع خلأهای قانونی در این حوزه، تدوین استراتژی مشخص برای فعالیت شورای محلات و جبران خسارات گذشته، استفاده از ظرفیت محلات تهران برای مدیریت شهری و همینطور توجه به صدمه فرهنگی در فضای عمومی شهر و تعامل با دولت برای کادرسازی درست و کارآمد، پرداختند.


منبع:

1401/04/10
13:33:34
0.0 از 5
3137
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , تصویب , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳