مجلس ایران دات كام
یك عضو كمیسیون فرهنگی مجلس:

در بدحجابی های فردی، صرف امر به معروف کفایت می کند

در بدحجابی های فردی، صرف امر به معروف کفایت می کند

مجلس ایران دات کام: یک عضو کمیسیون فرهنگی معتقد می باشد که در موضوع عفاف و حجاب، در مواردی که حرکت های سازمان یافته کشف حجاب در جامعه انجام می شود، فقط بیان امر به معروف و ارشاد زبانی کفایت نمی کند بلکه حاکمیت وظیفه دارد در مقابل ساختارشکنی که درحال وقوع است، وظیفه قانونی خودرا انجام دهد، اما در جایی که بدحجابی فردی رخ می دهد، صرف امر به معروف کفایت می کند.احمد راستینه در گفت و گو با ایسنا درباره شلیک مامور گشت ارشاد به یکی از اعضای یک خانواده ۳ نفره در پارک پردیسان تهران اظهار نمود: این مساله نیازمند یک بررسی جدی است و نمی توان درباره آن برمبنای اخبار ضد و نقیضی که پخش شده، قضاوت کرد. طبیعتاً دستگاه های ذی ربط باید اطلاعات دقیقی از این حادثه عرضه کنند تا بتوانیم دربازه زوایای آن بحث نماییم.

بیشتر بخوانید:

روایتی از شلیک یک مامور گشت ارشاد

ورود مجلس به ماجرای تیراندازی از طرف مامور گشت ارشاد

وی با اعلان اینکه «این هایی که امروز درباره گشت ارشاد صحبت می کنند، فکر می کنم که با واقعیت های جامعه فاصله دارند»، اضافه کرد: امروز درباره اخباری که در فضاهای مجازی درحال دست به دست شدن هستند باید تدبیر بیشتری کرد. الان در کف جامعه شاهد نوعی رهاشدگی به تمام معنا در زمینه فرهنگی هستیم و این هایی که از گشت ارشاد صحبت می کنند، اصلاً واقعیت کف جامعه را نگاه نمی کنند.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: فکر می کنم که متاسفانه امروز یک نظام سازمان یافته ای برای تحمیل دروغ های شبکه ای و مجازی در کشور ما حاکم است که کوچک ترین اقدامی برای مقابله با رهاشدگی فرهنگی و ولنگاری را به شدت مورد حمله قرار می دهند.

راستینه در پاسخ به پرسشی درباره نحوه برخورد ماموران گشت ارشاد، اشاره کرد: امروز هیچ کس خشونت را تائید نمی کند؛ امروز ملت ما ملتی بصیر و هوشیارند و ما نیازمند نگاه های اقناعی، تبیینی درست و مبنایی هستیم. از مردم خواهش می نماییم در این موضع همکاری، کمک کنند تا فضای تبیین و اقناع به فضاهای درگیری و خشونت منتهی نشود؛ در موضوع برگزاری گشت های ارشاد یک طرف مجموعه نیروهای ارشادی هستند که وظیفه قانونی دارند و طرف دیگر نیز مردم هستند که باید همکاری لازم را داشته باشند.

وی اضافه کرد: در خیلی از اوقات مشاهده شده که وقتی پرسنل گشت های ارشاد به سمت ارشاد و امر به معروف حرکت می کنند، افرادی وارد صحنه می شوند و صحنه را به فضایی متشنج تبدیل می کنند؛ در صورتیکه ما نیازمند همکاری دو سویه برای اقناع فکری مردم هستیم.

نماینده مردم شهرکرد در مجلس در پاسخ به این پرسش که «آیا مسئولیت داشتن نیروی انتظامی به عنوان نیرویی مسلح در حوزه گشت های ارشاد با بعد ارشادی این گشت ها در تناقض نیست؟» اظهار نمود: اولاً که نیروی انتظامی مسئول حجاب جامعه نیست، بلکه در این نیرو یک مجموعه عوامل اجتماعی نظیر معاونت اجتماعی وجود دارد که مسئولیتی در زمینه امر به معروف بر عهده دارد؛ بالاخره حاکمیت برمبنای قانون امر به معروف مسئولیت هایی را متوجه دستگاهها کرده است؛ نیروی انتظامی در قالب قانون امر به معروف و نهر از منکر مسئولیت هایی دارد و بر طبق این مسئولیت ها که در قانون تصریح شده، وظیفه دارد که با رهاشدگی حجاب و ولنگاری ای که در کف جامعه وجود دارد، برخورد کند؛ جایی ممکنست برخوردهای حاکمیتی نیاز باشد، جایی هم ممکنست به برخوردهای ارشادی و امر به معروف نیاز داشته باشیم؛ مهم این است که نیروی انتظامی برمبنای قانون درحال انجام وظیفه است.

راستینه با اعلان اینکه «در کمیسیون فرهنگی جلسات مستمری با نیروی انتظامی برگزار شده و نمایندگان آنها نیز گزارش هایی ارائه کرده اند»، اشاره کرد: معتقدیم آنجا که ساختارشکنی و حرمت شکنی اتفاق می افتد، باید با جدیت برخورد شود؛ حرکت های سازمان یافته کشف حجاب در جامعه از نمونه های اقدامات ساختارشکنانه است؛ در اینجا دیگر فقط بیان امر به معروف و ارشاد زبانی کفایت نمی کند بلکه حاکمیت وظیفه دارد در مقابل ساختارشکنی که درحال وقوع است، وظیفه قانونی خودرا انجام دهد. اما در جایی که بدحجابی فردی رخ می دهد، صرف امر به معروف کفایت می کند.

وی افزود: هیچ کس در این عرصه خشونت را بر نمی تابد و صحیح تلقی نمی کند اما در جاهایی که در فضاهای عمومی یک دفعه با حرکت های جمعی ساختارشکنانه مواجه می شویم، نیروی انتظامی باید به وظیفه قانونی خود عمل کند؛ چه بسا در خیلی از موارد، برخورده هایی که نیروی انتظامی در گشت های ارشاد داشته بازدارنده بوده و سبب شده افراد به سمت ساختارشکنی آشکار حرکت نکنند.

این نماینده مجلس اشاره کرد: معتقدم که موضوع حجاب یک مساله فرهنگی است که نیازمند ابزارهای فرهنگی برای مدیریدت موضوع و اقناع افکار عمومی است؛ یعنی بیش از آن که ما نیازمند ساختارهای برخورد قضایی و انضباطی باشیم، نیازمند اقناع، امر به معروف، تبیین درست مساله و صحبت چهره به چهره با مردم عزیز هستیم؛ مردم عزیز ایران خصوصاً مجموعه بانوان مردمی عفیف و پاک دامن هستند؛ اساساً تمدن ما در طول ۳۰۰۰ سال قبل نشان دهنده پایبندی مردم ایران به موضوع عفاف و حجاب است.

منبع:

1401/03/30
08:57:18
0.0 از 5
3208
تگهای خبر: قانون , مجلس , نماینده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵