مجلس ایران دات كام
زنگنه در جمع خبرنگاران:

حذف قیر مجانی در مجلس رای نخواهد آورد

حذف قیر مجانی در مجلس رای نخواهد آورد

به گزارش مجلس ایران دات کام نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دولت به دنبال آن بود که قیر مجانی حذف شود، اما این مورد در مجلس رای نخواهد آورد.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ظهر امروز (یکشنبه ۲۲ خرداد ماه) در حاشیه جلسه علنی مجلس در جمع خبرنگاران در مورد تقاضای دولت جهت بررسی دو فوریتی لایحه اصلاح دو ماده از قانون بودجه سال ۱۴۰۱، اظهار داشت: لایحه دو فوریتی که در جلسه علنی امروز مجلس به رای گذاشته شد، شامل دو بخش بود به عبارتی دو بحث کاملاً مجزا در آن مطرح شده بود، بخش اول آن درباره قیر و بخش دیگر آن هم درباره عوارض حقوق گمرکی بود.
وی ضمن اشاره به این که بهتر بود که این دو بحث به صورت مجزا به مجلس می آمد، خاطرنشان کرد: کاملا مشخص بود که مجلس به بخش اول لایحه دولت که در رابطه با مبحث قیر مجانی بود، رای نخواهد داد، این که دولت بخش دوم لایحه که در ارتباط با حقوق گمرکی است را با مبحث قیر به صورت همزمان در لایحه مطرح کرده بود یعنی خودِ دولت هم علاقه ای به رای آوردن این لایحه دو فوریتی نداشت.
زنگنه بیان نمود: در بخش اول این لایحه، آمده است: قیر رایگانی که در بند (ز) تبصره (۱) دولت ملزم به تحویل آن از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران به صورت ماهیانه شده است، پس از تحقق ۴۸۵ هزار میلیارد تبصره یک از محل فروش نفت و چهار و نیم میلیارد یوروی حوزه دفاعی، اختصاص یابد؛ این در شرایطی است که همه می دانیم تحقق این ارقام اساسا تا آخر سال زمان خواهد برد.
نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی افزود: اینطور نیست که این منابع در اردیبهشت و خرداد تأمین شوند، ازاین رو میتوان گفت دولت با این لایحه به دنبال آن است که قیر مجانی حدودا حذف شود؛ البته مسلم است که حذف قیر مجانی در مجلس رای نخواهد آورد.
وی ضمن اشاره به این که قسمت اول لایحه به معنای حذف مجانی بود، خاطرنشان کرد: تبصره (۱۴) منابع خوبی در اختیار شرکت ملی نفت گذاشته است و همینطور به قول دولت درآمد سال جاری شرکت ملی نفت هم خوب بوده است، به صورتی که این درآمد از سهم چهارده و نیم درصد که در لایحه بودجه پیشبینی شده بود هم فراتر می رود؛ با عنایت به این ها حذف قیر مجانی که تاثیر بسیار زیادی در توسعه روستایی و مناطق محروم دارد، اقدام معقولی نیست.
زنگنه درباره بخش دوم لایحه دولت که در رابطه با حقوق گمرکی بود، تاکید کرد: همه کالاهای وارداتی برپایه قانون گمرک ملزم به پرداخت حقوق ورودی هستند، این حقوق شامل دو بخش حقوق گمرکی و بازرگانی می شود. رقم سود بازرگانی می تواند از صفر تا ۲۵ درصد باشد که تعیین مقدار آن بر عهده دولت می باشد، اما میزان حقوق گمرکی برای همه کالاها ۴ درصد ارزش آن کالا است. در قانون بودجه برای کالاهای اساسی، نهاده های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی این چهار درصد را به یک درصد کاهش داده ایم.
نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دولت در این لایحه تقاضا داده بود که برای کالاهایی که حقوق ورودی آنها کمتر از ۱۰ درصد است، حقوق گمرکی از ۴ درصد به یک درصد کاهش یابد؛ در صورتی که این مورد احتیاج به لایحه ندارد، چونکه دولت می تواند سود بازرگانی که مقدار آن توسط خودش تعیین می شود را صفر کند و در این صورت به کسری بودجه هم گرفتار نخواهد شد.
وی تاکید کرد: درصورتیکه حقوق گمرکی از ۴ درصد به یک درصد کاهش پیدا کند، با ۲۸ هزار میلیارد تومان کسری بودجه مواجه خواهیم شد که دولت پیشنهاد داده این رقم را از محل فروش اوراق تأمین کند، اما این به آن معناست که بار و فشار این کار بر عهده مصرف کننده خواهد بود.
زنگنه با اشاره به اینکه رای نیاوردن بررسی دو فوریتی لایحه دولت قابل پیشبینی بود، تاکید کرد: از دولت و مجلس انتظار داریم در شرایط فعلی همانطور که رهبری فرمودند، مسئولیت اقدامات خویش را بپذیرند. اگر دولت می خواهد لایحه ای به مجلس عرضه کند، این کار را شفاف انجام دهد.
نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عرضه همزمان لایحه اصلاح دو ماده از قانون بودجه با موضوعات متفاوت، کار شایسته ای نیست. مجلس هم باید درباره موضوعات مختلف به صورت مجزا اعلام نظر کند. چه بسا اگر لایحه در ارتباط با حقوق گمرکی به صورت مجزا به مجلس عرضه می شد، نمایندگان با بررسی آن به صورت دو فوریت موافقت می کردند.


منبع:

1401/03/23
08:56:24
0.0 از 5
3086
تگهای خبر: بودجه , دولت , رهبری , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲