مجلس ایران دات كام
محمد نژاد:

تلاش بر این است که در تابستان خاموشی ها به حداقل برسد

تلاش بر این است که در تابستان خاموشی ها به حداقل برسد

مجلس ایران دات کام: یک عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این مورد حقیقت ندارد که ما در فصل تابستان خاموشی نخواهیم داشت اما میتوان گفت با اقدامات صورت گرفته تلاش بر این است که خاموشی ها به حداقل برسد.


پرویز محمدنژاد در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به وضعیت تأمین آب و برق در آستانه فصل تابستان، بیان نمود: کمیسیون انرژی از سال قبل از مسؤلان مختلف همچون وزارت نیرو و شرکت توانیر که مسئولیت تأمین برق خانگی و صنعتی را عهده دار بوده و همینطور از مسؤلان وزارت نفت که مسئولیت تأمین سوخت نیروگاه ها و ژنراتورها را برعهده دارد دعوت کرد تا بتوانیم به اتفاق هم مشکل تأمین برق در تابستان را مرتفع نماییم. تا به امروز حدود ۵ جلسه در این حوزه تشکیل شده است. در این جلسات راهکارهای خوبی به تصویب رسید و وزارت نیرو مکلف شد تا این راهکار ها را اجرایی کند. حالا شاهد می باشیم که استانداران پای کار آمده و ساعت کاری یک ساعت زودتر شروع می شود.
همه ارگان ها باید نیروگاه های خویش را وارد چرخه تولید کنند ایشان در ادامه اظهار نمود: از طرفی تکالیفی در حوزه مدیریت مصرف ابلاغ گردیده است. همه سازمان ها، نهادها، ادارات، بانکها و مجامعی که از برق استفاده می نمایند موظف می باشند درصد قابل توجهی از مصرف خویش را کاهش دهند. ۳۰ درصد در ساعت اداری و ۶۰ درصد در خارج از ساعت اداری باید مصرف برق خویش را کاهش دهند؛ در غیر این صورت حتما با این ارگان ها برخورد قانونی خواهد شد. همینطور تمام شرکتهای بزرگ که مصرف بالایی داشته و مجهز به نیروگاه هستند، باید نیروگاه خویش را وارد مدار تولید کرده و بخش از برق مورد نیاز خویش را تولید کنند. استفاده از برق عمومی طبیعتا خیلی برای این شرکت ها راحتتر است و دسترسی به آن راحتتر است. بنابراین همه بخش ها تمایل دارند که از برق عمومی استفاده کنند.
نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ارگان هایی که از بودجه دولتی بهره برده و نیروگاه تاسیس کرده اند باید حالا آنرا وارد مدار کرده و برق تولید کنند. تمام ژنراتورهای کوچک موجود در ادارات باید تعمیر و تجهیز شده و در زمان پیک وارد چرخه شوند. تعیین ساعت کاری صنایع هم از دیگر موضوعات حائز اهمیت می باشد. ما در حدود ۲۴ ساعت از شبانه روز حدود ۱۹ ساعت هیچ مشکلی در تأمین برق نداریم یعنی میزان تولید بیشتر از مصرف است، اما فقط در ۴ ساعت از روز با مشکل مواجه هستیم.
اگر هر مشترک ۱۰ درصد مصرف خویش را کم کند... ایشان در ادامه تصریح کرد: اگر ما بتوانیم میزان مصرف را در این ۵ ساعت مدیریت نماییم اصلا نیازی به سرمایه گذاری برای تولید برق نخواهیم داشت. بسیاری از همکاران بنده مصاحبه کردند و گفتند که ما سال جاری در فصل گرما خاموشی نخواهیم داشت. این حرف اصلا منطقی نیست. علت آن هم این است که ما عدد و رقم داریم. ما پارسال اعلام کردیم که حدود ۱۴ هزارمگاوات کسری در تولید برق داریم. دولت پارسال فقط ۴۰۰۰ مگاوات را توانست جبران کند. امسال هم علاوه بر این ۱۴ هزار مگاوات کسری ما با رشد مصرف هم مواجه هستیم. در نهایت با اقداماتی که انجام شده بتوانیم نیاز افزوده سالجاری را پاسخگو باشیم. جبران این ۱۴ هزارمگاوات کار سختی است.
وی ادامه داد: تنها راه ما این است که از تمام ظرفیت ها برای تولید استفاده نماییم و از مردم هم بخواهیم در زمان پیک مصرف از لوازم خانگی که لزوم ندارد مانند لباسشویی یا جاروبرقی استفاده نکنند. اگر هر واحدی بتواند ۱۰ درصد مصرف خویش را بکاهد از ۶۲ هزارمگاوات تولید ما بیشتر از ۶۰۰۰ مگاوات صرفه جویی خواهد شد. این ۶۰۰۰ مگاوات به اندازه ۶ نیروگاه اتمی بوشهر خواهد شد. با این صرفه جویی ما ۶ نیروگاه اتمی بوشهر ساخته ایم.
این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: باید تمرکز ما بر روی مدیریت مصرف باشد. برای تشویق مردم برای کاهش مصرف هم بسته های تشویقی دیده شده است. ما گفتیم هر واحدی که پایین تر از الگوی مصرف، از برق استفاده نماید به هر میزانی که صرفه جویی کرد ما دو برابر آن برق مجانی به آن واحد خواهیم داد. در صنایع هم مشوق هایی در نظر گرفته شده است. به صنایع اعلام کردیم اگر تعطیلات سالانه خویش را به تابستان منتقل کنند، معادل میزان مصرفی را که در این فصل کاهش داده اند به آنها پول داده می شود. این نوعی خرید برق از خود مشترک به حساب می آید. یعنی هر صنعت به هر میزانی که کم تر مصرف کند، پول آنرا دریافت خواهد نمود.
او در آخر بیان نمود: این ها مشوق هایی است که امسال دیده شده است. ما خاموشی در فصل تابستان خواهیم داشت اما تلاش ما این است که خاموشی ها را کاهش دهیم. هنر ما در کاهش خاموشی ها در سطح کشور خواهد بود.
منبع:

1401/03/19
12:40:05
0.0 از 5
3095
تگهای خبر: ابلاغ , بودجه , تصویب , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵