مجلس ایران دات كام
با اشاره به اقدام ایران در قطع دوربین های فراپادمانی آژانس

کمالوندی: اقدامات دیگری در نظر است

کمالوندی: اقدامات دیگری در نظر است

مجلس ایران دات کام: سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار داشت که گزارش مدیرکل آژانس منعکس کننده همکاری ها و حسن نیت نبوده است و امیدواریم رویکرد خودرا تغییر دهند.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، بهروز کمالوندی در حاشیه جلسه فوق العاده امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اطلاعیه سازمان انرژی اتمی، اظهار نمود: امروز یک اطلاعیه ای از طرف سازمان انرژی اتمی صادر شد بر این مبنا که ما همکاریهای گسترده ای با آژانس داشتیم اما متاسفانه رفتار آژانس بین المللی انرژی اتمی مناسب این همکاری نبوده است.
وی اضافه کرد: از جانب دیگر کشورهای غربی به ویژه سه کشور اروپایی و آمریکا تحرکاتی مقابل کشور ما آغاز نموده اند پس تصمیم بر این شد تا قسمتی از همکاریهای فراتر از پادمان که جزو تعهدات ما نبود و برمبنای حسن نیت انجام می شد، متوقف شود بطورمثال ضبط تعدادی از فعالیت ها توسط دوربین های آژانس و دستگاه سنجش غنای بر خط و فلومتر آژانس در ایران.
کمالوندی اظهار داشت که امروز فرمان داده شد تا فعالیت این دوربین ها قطع شود، البته در گذشته هم قرار نبود اطلاعات این دوربین ها مگر در حالت پذیرش شرایط ایران، به آنها داده شود. مبنای این کار هم قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران است.
وی افزود: اطلاعات را به آنها نمی دادیم و از امروز هم این اطلاعات ضبط نمی گردد. امروز در یکی از این سایت ها حضور داشتم و از نزدیک برای قطع فعالیت این دوربین ها نظارت کردم. مردم در جریان باشند این اقدام عملی انجام شد و اقدامات دیگر هم در نظر است. امیدواریم به خودشان بیایند و جواب همکاریهای ایران را با همکاری دهند؛ نمی گردد ایران همکاری داشته باشد اما از آن طرف رفتار نامناسبی از خودشان نشان دهند.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی همین طور اظهار داشت: ۸۰ درصد از دوربین های موجود آژانس دوربین های پادمانی هستند که ما متعهد به پادمان هستیم و آن دوربین ها کماکان فعالیت خودرا ادامه می دهند. دوربین هایی که مقرر است فعالیت شان قطع شود مربوط به دوربین های فراپادمانی است که اطلاعاتی را ضبط می کردند که بعدا قابل استفاده برای آژانس بود. ما دیگر این اطلاعات را در اختیار آژانس نمی گذاریم. امیدواریم با این اقدامات، به خودشان آمده و روش و منش خودرا تغییر دهند. با این رویکرد نمی توانند انتظار داشته باشند که جمهوری اسلامی ایران در قبال عدم همکاری و سوءنیت شان همکاری گسترده داشته باشد.
وی با اشاره به جلسات گذشته با آژانس اظهار داشت: گزارش مدیرکل آژانس منعکس کننده همکاری ها و حسن نیت نبوده است و امیدواریم رویکرد خودرا تغییر دهند.
منبع:

1401/03/18
23:55:56
0.0 از 5
3200
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳