مجلس ایران دات كام
عضو هیئت رئیسه مجلس در گفتگوی مشروح با مجلس ایران دات كام:

قانون انتخابات اصلاح گردد

قانون انتخابات اصلاح گردد

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: به طور معمول قوانین انتخابات در اواخر دوره های مختلف مجلس اصلاح می شود و نتیجه بخش نیست، بدین سبب مجلس یازدهم باید هر چه زودتر به این مساله ورود کند.حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگوی مشروح با خبرنگار مهر، با اشاره به اقدامات مجلس یازدهم طی دو سال گذشته، گفت: مجلس شورای اسلامی در دو سال قبل مصوبات بسیار عالی و مهمی داشته که این مصوبات تأثیر زیادی در بهبود مسائل و مشکلات مختلف کشور داشته است.
وی با اشاره به اقدامات مجلس شورای اسلامی در زمینه قانون گذاری، اظهار داشت: یکسری خلأهای قانونی در موضوعات مختلف وجود داشت که مجلس یازدهم به خوبی به این موضوعات ورود کرد و قوانینی را برای حل این مسائل به تصویب رساند. برای مثال، مسئله تعیین قیمت گندم ضابطه خاصی نداشت که مجلس بموقع به موضوع قیمت گذاری گندم ورود کرد و در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ و در مصوبه ای، قیمت خرید گندم را تعیین کرد.
گام مجلس برای خانه دار شدن مستأجران
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب قانون جهش تولید مسکن، تاکید کرد: لازم بود مجلس در حوزه مسکن قانون گذاری کند تا دولت ساخت سالانه یک میلیون مسکن را در دستورکار قرار دهد و افراد فاقد مسکن با شرایط مناسبی بتوانند خانه دار شوند.
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: مجلس یازدهم قانون مهم اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران را به تصویب رساند که این قانون بموقع تصویب گردید و نتایج خوبی در روند مذاکرات هسته ای داشت و موجب شد تیم مذاکره کننده کشورمان با دست پر در مذاکرات حاضر شوند.
قانونی برای مقابله با تحریم ها
حاجی دلیگانی اضافه کرد: علاوه بر این، مجلس اخیراً قانونی برای تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار تصویب کرد و با این مصوبه، با امضاهای طلایی و فساد و رانت تعدادی از افراد و دستگاهها در اعطای مجوز به افراد فاقد اهلیت مقابله نمود. همین طور مجلس یازدهم در امتداد تحقق شعار سال یعنی «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین»، قانون جهش تولید دانش بنیان را به تصویب رساند که تأثیر زیادی در توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان، پشتیبانی از محصولات داخلی و مقابله با آثار سو تحریم ها دارد.
وی تاکید کرد: همین طور مجلس یازدهم قانون رتبه بندی معلمان را به تصویب رساند که اجرای دقیق این قانون منجر به افزایش حقوق معلمان می شود. رتبه بندی معلمان یکی از مطالبات اصلی این قشر بود و در مجالس مختلف مطرح شده بود که به جایی نرسید اما مجلس یازدهم توانست آنرا به سرانجام برساند.
جلسات نظارتی مجلس
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات نظارتی مجلس یازدهم، اظهار داشت: مجلس در بُعد نظارتی هم اقدامات قابل توجهی انجام داده است. جلسات علنی مجلس در ایام سه شنبه هر هفته مختص به مسائل نظارتی است که این مسئله تأثیر به سزایی در رفع مشکلات کشور داشته و این جلسات تا حالا بسیار عالی و کارآمد بوده است.
حاجی دلیگانی با اشاره به نقاط ضعف مجلس یازدهم، اضافه کرد: مجلس یازدهم ظرفیت های بسیار زیادی دارد که در بعضی از مسائل بطور کامل از این ظرفیت ها استفاده نشده است. برای مثال، لازم بود مجلس در این دو سال، اصلاح بخشنامه داخلی را در دستورکار قرار می داد چونکه این کار منجر به کارآمدی بیشتر مجلس شورای اسلامی می شود.
وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت «اصلاح ساختار بودجه»، اظهار داشت: قانون برخی احکام مربوط به اصلاح ساختار بودجه کل کشور یکی از مواردی بود که در مجلس تصویب گردید اما نتیجه نداشت و قانون گذاری دراین زمینه بی ثمر بود. در حقیقت مجلس در قالب طرح، احکام ساختار بودجه را اصلاح کرد اما از آنجا که خیلی از موارد آن مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی بود، آن مصوبه نتیجه خاصی نداشت.
لایحه اصلاح ساختار بودجه ارائه شود
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: لازمه اصلاح اساسی ساختار بودجه آنست که دولت لایحه ای در این مورد به مجلس شورای اسلامی عرضه نماید. از دولت درخواست می کنم که هر چه زودتر لایحه اصلاح ساختار بودجه را به مجلس شورای اسلامی عرضه نماید تا نمایندگان آنرا مورد بررسی قرار دهند.
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب در خصوص این که در برنامه های پنج ساله نباید به کلی گویی اکتفا شود بلکه دولت و مجلس با نگارش مسئله محور برنامه، راه را برای دست اندرکاران کشور روشن کنند، اظهار داشت: ضروریست دولت هر چه سریع تر لایحه برنامه هفتم توسعه کشور را به مجلس شورای اسلامی ارائه کند و مجلس نیز با دولت همراهی می کند تا مسائل مهم کشور در آن مورد توجه قرار گیرد.
حاجی دلیگانی با تاکید بر ضرورت اصلاح قانون انتخابات، بیان کرد: متأسفانه مجلس یازدهم هنوز به خوبی و بطور کامل به موضوع قانون گذاری و اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراها ورود نکرده است.
وی متذکر شد: چند سال پیش، مقام معظم رهبری سیاست های کلی انتخابات را ابلاغ کردند که لازم است مجلس شورای اسلامی اصلاح قانون انتخابات برمبنای سیاست های مذکور را در دستورکار قرار دهد.
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به طور معمول در اواخر دوره های مختلف مجلس قوانین انتخابات اصلاح می شود و در نتیجه قانون گذاری حکیمانه و دقیقی در این زمینه صورت نمی گیرد. باید هر چه زودتر کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، اصلاح قوانین انتخابات را نهایی کرده و گزارش آنرا جهت بررسی به صحن علنی مجلس عرضه نماید تا رسیدگی به این مساله در صحن مجلس شروع شود.
لزوم اصلاح قوانین انتخابات
حاجی دلیگانی با اشاره به این که اخیراً اولویت های مجلس در امر قانون گذاری و نظارت مشخص شد و به جمع بندی خوبی دراین زمینه رسیدیم، اظهار داشت: اخیراً مقام معظم رهبری فرمودند که تعداد طرح های این مجلس بیش از مجالس قبلی است. بنده درباره علت طرح محوری مجلس یازدهم باید بگویم که نمایندگان مجلس در بعضی از موضوعات نمی توانند در مقابل مشکلات مردم بی تفاوت باشند و لازم می دانند که خودشان طرح عرضه کنند و تصویب کنند تا آن مشکل به سرعت حل شود.
وی اشاره کرد: در شرایطی که دولت ها درباره موضوعات مهم لایحه ارائه نمی دهند، نمایندگان احساس تکلیف می کنند و بوسیله تدوین و تصویب طرح به دنبال رفع آن مشکل می روند. مجلس یازدهم در شرایطی کار خودرا شروع کرد که اواخر دولت روحانی بود و آنان برای تعدادی از مسائل لایحه نمی دادند. برای مثال، مجلس شورای اسلامی طرح تامین کالاهای اساسی را با هدف کاهش فشارهای معیشتی و تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم تصویب کرد.
مجلس «لایحه محور» می شود
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در ادامه کار لازم است مجلس به سمت لایحه محوری حرکت نماید. لازمه این کار آنست که لوایح دولت در اولویت بررسی کمیسیون های مجلس قرار گیرد و گزارش های آن به سرعت جهت بررسی در صحن مجلس به هیئت رئیسه ارائه شود. حتما هیئت رئیسه مجلس در دو سال آینده این مساله را مدنظر قرار می دهد تا کمیسیون های تخصصی مجلس در ابتدا لوایح دولت را مورد بررسی قرار دهند و این لوایح به سرعت در صحن مجلس رسیدگی و تعیین تکلیف شود.
وی افزود: همین طور لازم است دولت در عناوینی که برای کشور ضروریست، بموقع به مجلس شورای اسلامی لایحه ارائه کند تا نمایندگان مجلس شورای اسلامی مجبور نشوند برای رفع آن موضوعات به سمت تدوین طرح بروند.
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره عملکرد مرکز پژوهش های مجلس، اشاره کرد: یکی از ایراداتی که مرکز پژوهش های مجلس دارد، این است که دیگر گزارش های این مرکز بصورت مکتوب به نمایندگان ارائه نمی گردد و همین مسئله مشکلاتی را برای نمایندگان ایجاد کرده است. در حقیقت، مرکز پژوهش های مجلس درباره موضوعات مختلف گزارش تهیه می کند، اما این گزارش ها به آسانی در اختیار نمایندگان قرار نمی گیرد.
حاجی دلیگانی اضافه کرد: در وضعیت فعلی، اگر نمایندگان بخواهند موضوعی را پیگیری کنند، می توانند به نظر و گزارش مرکز پژوهش های مجلس درباره آن موضوع دسترسی پیدا کنند، اما پروسه دسترسی به این گزارش ها سهولت قبل را ندارد. باید اقدامات لازم برای تسهیل دسترسی نمایندگان به گزارش های مرکز پژوهش های مجلس صورت گیرد.
لزوم کادرسازی در مرکز پژوهش های مجلس
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: یکی دیگر از مسائلی که منجر به ضعف مرکز پژوهش های مجلس شده، آنست که تعداد زیادی از افراد مؤثری که طی سالهای قبل در مرکز پژوهش های مجلس فعالیت داشتند، الان در بدنه دولت مشغول به کار هستند و این مسئله در عملکرد مرکز پژوهش های مجلس تأثیر گذاشته است. لازم است کادرسازی در مرکز پژوهش های مجلس مورد توجه قرار گیرد.
وی درباره عملکرد هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان، اشاره کرد: هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان فعال است اما لازم است قانون نظارت بر رفتار نمایندگان اصلاح گردد و توسعه یابد.
حاجی دلیگانی تصریح کرد: البته طرحی برای اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان در صحن مجلس عنوان شد که نمایندگان با آن مخالفت کردند. برای تقویت هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان لازم است قانون نظارت بر رفتار نمایندگان اصلاح گردد که مجلس باید این مساله را هم در ادامه کار مدنظر داشته باشد.
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت انقلابی ماندن نمایندگان، اشاره کرد: مقام معظم رهبری معیارهای زیادی را برای انقلابی ماندن نمایندگان مجلس مطرح فرمودند که لازم است نمایندگان مجلس تمام این معیارها را سرلوحه کار خود قرار دهند و در عمل نیز به سفارش های رهبر معظم انقلاب توجه داشته باشند. به جهت اینکه مجلس یازدهم همیشه در جایگاه انقلابی خود باقی بماند، لازم است که ما تحت هیچ شرایطی از توجه و عمل به سفارش های رهبر معظم انقلاب فاصله نگیریم.

1401/03/11
23:11:59
0.0 از 5
3578
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱