مجلس ایران دات كام
شاكری:

با صدور بخشنامه، کشاورزی کشور به استانداردهای جهانی نمی رسد

با صدور بخشنامه، کشاورزی کشور به استانداردهای جهانی نمی رسد

به گزارش مجلس ایران دات کام یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بیشتر از ۸۵ درصد منابع آبی کشور در حوزه کشاورزی به مصرف می رسد در حالیکه امروز تکنولوژی و تجهیزات نوینی در صنعت کشاورزی دنیا ظهور کرده که مصرف آب را به شدت می کاهد.


اقبال شاکری در گفتگو با ایسنا، با تکیه بر لزوم مدیریت مصرف آب بخصوص در حوزه کشاورزی، اظهار نمود: کمیسیون عمران جلسات گوناگونی را در زمینه مدیریت مصرف آب در حوزه کشاورزی با حضور وزرای نیرو و کشاورزی برگزار کرده است. در شرایط کنونی بیشترین تمرکز در سیاستگذاری های این حوزه بر روی ساخت سدهای جدید است که تحقق آنها مالی محور است.
وی افزود: به نظر می آید ما نمی توانیم سالیان سال این روند را ادامه دهیم چونکه وضعیت مالی کشور این اجازه را به ما نمی دهد که در سیاستگذاری های خود بر این حوزه متمرکز شویم. از طرفی به نظر می رسد پیمودن این مسیر فقط به منظور سلب مسئولیت است تا عده ای بگویند به علت کمبود منابع گرفتار مشکل هستیم.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: همه این موارد ایجاب می کند تا ما به فکر راهکارهای دیگری برای مدیریت منابع آبی کشور باشیم. تغییر در الگوی مصرف آب از یک سو و اصلاح شبکه و استفاده از تجهیزات نوین از سوی دیگر می تواند نقش موثری در مدیریت منابع آبی کشور داشته باشد که ما در این سه حوزه گرفتار عقب ماندگی هستیم.
این عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: باید یک گام بلند برای به روزرسانی سیستم کشاورزی کشور و مدیریت مصرف آب در این عرصه برداشته شود که صرفاً با صدور بخشنامه تحقق نخواهد یافتامروز بیشتر از ۸۵ درصد مصرف آب در سطح کشور به حوزه کشاورزی باز می گردد که آبیاری در بخش کشاورزی به روش سنتی و به شکل غرق آبی صورت می گیرد و این دو عامل خود نقش موثری در هدر رفت آب در این عرصه دارد. بالاخره باید از این مرحله عبور کرده و یک گام بزرگ برای به روزرسانی کشاورزی کشور برداریم.
شاکری اظهار داشت: از آنجائیکه این عمل یک کار مردمی به حساب می آید به زمان و انرژی زیادی نیاز دارد اما باید این گام برداشته شده و در اقصی نقاط کشور حتی در روستاها هم اعتماد مردم را جلب کرده و زمینه استفاده از تجهیزات نوین در کشاورزی خویش را فراهم نماییم.
وی با اشاره به اینکه با صدور بخشنامه و دستورالعمل، کشاورزی کشور به استانداردهای جهانی نخواهد رسید، خاطرنشان کرد: پیشرفت قابل ملاحظه ای در حوزه آبیاری زمینهای کشاورزی در دنیا رقم خورده و فناوری های عجیبی وارد میدان شده که به شکل قابل توجهی مصرف آب را در این عرصه می کاهد که ما هم باید از این تکنولوژی ها استفاده نماییم.
شاکری در انتها اظهار داشت: از طرفی اصلاح شبکه و اصلاح الگوی کشت هم نقش موثری در بهینه سازی مصرف آب دارد. وزارت نیرو به همان اندازه که به سدسازی اهمیت می دهد باید به این موارد هم توجه کند.
منبع:

1401/03/07
08:04:46
0.0 از 5
3221
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲