مجلس ایران دات كام
نخستین رویداد خصوصی سازی در اقتصاد

قالیباف: امروز در کشور ما با کسانی کار دارند که دارند کار می کنند

قالیباف: امروز در کشور ما با کسانی کار دارند که دارند کار می کنند

رییس مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه اقتصاد ما مردمی نشده است، اظهار داشت: امروز چالش بزرگی به نام تحریم داریم که برای خنثی سازی تحریم، خصوصی سازی و مردمی سازی شاهراه و تنها راه به شمار می آید.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف در اولین رویداد بین المللی خصوصی سازی در اقتصاد ایران اظهار داشت: برای موضوعی گردهم آمده ایم که پاشنه آشیل ما بر اقتصاد است. به عبارتی اقتصاد دولتی، غیربارور و به زمین نشسته و زخم کهنه ای است که سایه سنگین آن چندین دهه است که بر کشور افتاده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: استقلال، عزت و هویت نعمتی است که در جامعه ما وجود دارد و باید تلاش نماییم که این حرمت و استقلال و آزادی حفظ شود. گذشته و تاریخ این کشور فراز و نشیب هایی داشته است. در تاریخ تاریک کشور زمان هایی بوده که سفیر یک دولت خارجی برای هر چیز کشور تصمیم می گرفت. باید قدر نظام مقدس جمهوری اسلامی را دانسته و هویت ملی و اسلامی و استقلال مان را حفظ نماییم که خودمان برای خودمان تصمیم می گیریم. بیش از چهار دهه است که هژمونی های منطقه ای و جهانی به دنبال این هستند که ما را در راه خواسته ها و منافع خودشان قرار دهند که ما حاضر به این نشدیم. مردم انقلابی ما همه سختی ها را تحمل کرده و در مقابل آنها ایستادند. باید به قله عظیمی که در آن ایستاده ایم دقت نماییم. این عظمت بزرگ افتخار کشور است.
وی اضافه کرد: بعنوان یک ایرانی با فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی حاضر هستیم جان و مال خودمان را بدهیم اما کسی نتواند پا روی عزت و شرف مان بگذارد. این مسیری است که به برکت مردم عزیز خصوصاً شهدا و ایثارگران طی شده است و همه کسانی که خون دادند و خون دل خوردند و در عرصه جبهه و پشت جبهه مجاهدت کردند. این افتخار به برکت و تلاش آنها به دست آمده که افتخار بزرگی است. حاضریم هر هزینه ای را پای آن بدهیم که این افتخار را حفظ نماییم. افتخاری که بر طبق دو اصل تکیه بر مردم و ایمان داشتن به سنت های الهی به دست آمده است. هر اقدام موفقی رخ داده برای آن بوده که مردم میدان دار حرکت و عرصه بودند.
رئیس مجلس تاکید کرد: هر کجا در زمینه های مختلف همچون اقتصاد به ظرفیت مردم توجه نکردیم با مشکل مواجه شدیم که همچون آن در عرصه اقتصاد، خصوصی سازی و مردمی سازی است. باید خصوصی سازی بدون رانت و درست صورت گیرد و با تشخیص درست آنرا به اهل آن واگذار نماییم. باید در زمان واگذاری توجه مان به حفظ و ارتقای آن مجموعه باشد. باید اینگونه به خصوصی سازی نگاه نماییم.
وی با اعلان اینکه اقتصاد ما مردمی نشده است، اظهار داشت: هر مجموعه ای باید چهار خاصیت شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و باور به نصرت الهی را داشته باشد. امروز چالش بزرگی به نام تحریم داریم. ما برای حل مشکلات کشورمان دو موضوع رفع تحریم و خنثی سازی تحریم را متمرکز شده ایم. رفع تحریم، کار و فعالیت سیاسی که باید صورت گیرد که آن در میدان حوزه بین المللی و گفت و گو است. طبیعتا باید در میز مذاکره هم قدرت برقرار باشد که حرف بزنیم. اگر قدرت نداشته باشیم نمی توانیم مذاکره نماییم. بدون شک خصوصی سازی و مردمی سازی، اقتصاد شاهراه و تنها راه مبارزه و خنثی سازی تحریم است. برای حفظ عزت و استقلال و برداشتن سختی از زندگی مردم باید در این راه حرکت نماییم.
رئیس مجلس با اشاره به بیانات امام خمینی (ره) درباره مشکلات اقتصادی کشور و همین طور تأکیدات مقام معظم رهبری درباره اصل ۴۴ اظهار داشت: وقتی حکمرانی و دولت قوی است که مردم آن قوی باشند. قوی بودن دولت و حکمرانی به قوی بودن مردم آن برمی گردد. پس هر چه دولت قوی شود مردم ضعیف می شوند. گاهی ما آنرا به زبان می آوریم و در حرف قبول داریم اما حاضر به پرداخت هزینه برای آن نیستیم. برای سرمایه گذاری و درست کردن بنگاه و تبدیل آن به برند و سودآوری باید هزینه داد و خون دل خورد.
قالیباف با تاکید بر لزوم امنیت برای سرمایه گذار اظهار داشت: باید در کارهایمان به تقدیم کارآیی و ارتقای بنگاه ها و واگذاری اعتقاد داشته و برای آن هزینه دهیم. گاهی به آن باور داریم ولی بلد نیستیم و حاضر هم نیستیم که جلوی افراد پیشکسوت زانو بزنیم.
رئیس مجلس اظهار داشت: در بعضی موارد در تصمیم گیری ها در بخش های دولتی به صورتی شجاعت را از مدیران گرفته ایم و بعد که مقرر است واگذاری صورت گیرد طرف نمی داند که چه آینده ای مقابل او است چون پشت سرش را می بیند که واگذار شده اما با تغییر جریان سیاسی نبش قبر برای آن واگذاری صورت می گیرد. این از مشکلات ما است به ویژه وقتی که بحث ها سیاسی می شود. اگر سیاست در اقتصاد حاکم شود تبعات آن قابل گفتن نیست. از جانب دیگر این که واگذار کنید و بعد درآمد کسر شده در راه اصل ۴۴ نباشد و صرف پرداخت حقوق و امور جاری شود، درست نیست. این یعنی دارایی مولد داده تا هزینه جاری تامین شود. این رویکرد چه نسبتی با اصل ۴۴ دارد؟
وی با اشاره به روند خصوصی سازی در ۱۵ سال قبل اظهار داشت: چند ده میلیارد دلار از سرمایه های کشور خارج شده است. آوردن سرمایه از خارج به داخل پیشکش، اول سرمایه داخل بیرون نرود. باید بتوانیم سرمایه هایمان را حفظ نماییم.
رئیس قوه مقننه با اشاره به ایرادات در نحوه قانون گذاری اظهار داشت: ما در قانون گذاری ثبات لازم را نداریم. گاهی در قوانین سالیانه بودجه به قانون های مادر دائمی تعرض می شود که این اشکال ما در مجلس است. باید درباره تمامی امور با هم گفت و گو نماییم تا خطا در تشخیص و هدف گذاری نداشته باشیم که داریم. همین طور نباید خطای سیاسی و سیاستی، تخصیص اعتبار و تضعیف بخش خصوصی نداشته باشیم که این ها را هم داریم. گاهی احساس می نماییم بخش خصوصی از ما نیست و آنرا رقیب می دانیم. در زبان چیز دیگری می گوییم اما در عمل رفتارمان به شکلی دیگر است.
رئیس مجلس تاکید کرد: باید شجاعانه تصمیم بگیریم و هزینه بدهیم که در غیر این صورت هیچ کاری نمی توانیم بکنیم. در زمینه قضایی به ترک فعل رسیدگی می شود اما به نظرم رسیدگی نمی گردد. امروز در کشور ما با کسانی کار دارند که دارند کار می کنند. افسوس می خورم از وضع افرادی که به ظاهر متخصص و قلمزن هستند اما نوکری برای دیگران می کنند. من گفتم از بحث ها عبور کردم اما مشخص نیست دوستانی که در بخش خصوصی کار می کنند این طور باشند.
وی تصریح کرد: در تهران پروژه هایی ساخته شد که بجای این که حداقل بدی و خوبی را در کنار هم بگویند فقط بدی ها را بیان نمودند آن هم در شرایطی که در خارج از کشور از من سوال می کردند که چطور با وجود تحریم ها ۲۰۰ کیلومتر متروسازی صورت گرفت که با کمک مردم و بخش خصوصی بود. به دروغ گفتند که بدهی مانده است حال این که اگر با هر منطق اقتصادی محاسبه می شد، چنین چیزی نبود. پس به شما می گویم قوی و امین باشید و محکم بایستید. این مردم و کشور به شما در بخش خصوصی نیاز دارند. مردم ما نشان دادند مردان مرد میدان برای روزهای سخت هستند و برای اسلام و دوده (ع) و ایرانی عزیز حرمت قائل هستند.
وی در آخر اظهار داشت: جز برای خدمت به مردم کار دیگری نکنید. ما هم در مجلس با همه سختی ها در خدمت شما هستیم تا موانع را از سر راه برداریم.1401/03/02
15:44:04
0.0 از 5
3309
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , حكم , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان مجلس ایران دات كام