مجلس ایران دات كام
بررسی مشكلات صنعت خودرو در كمیسیون اصل ۹۰

ایران خودرو و سایپا مکلف به ارائه برنامه های تحولی شدند

ایران خودرو و سایپا مکلف به ارائه برنامه های تحولی شدند

به گزارش مجلس ایران دات کام سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس با اشاره به جلسه کمیسیون اصل نود جهت بررسی مشکلات صنعت خودرو اظهار داشت: برمبنای اظهارات مدیران ایران خودرو و سایپا، دو خودروساز تحولاتی را آغاز نموده که قرار شد برنامه هایشان را بصورت مکتوب به کمیسیون ارائه نمایند تا کارشناسان کمیسیون طرح ها و ایده های آنها را ارزیابی کنند.علی خضریان در گفت و گو با ایسنا در توضیح جلسه کمیسیون اصل ۹۰ با مسئولان صنعت خودروسازی اظهار داشت: این جلسه پیرامون وضعیت تولید خودرو در کشور و شکایت هایی رسیده دراین زمینه با حضور معاون صنایع حمل و نقل و سرپرست دفتر صنایع خودرو وزارت صمت و مدیران عامل شرکت های ایران خودرو، سایپا، پیشرو دیزل آسیا، گروه صنعتی چکاد، مهندسین مشاور صنایع اتومبیل و عظیم خودرو انجام شد.

وی افزود: با توجه به این که تحول خودرو فقط معطوف و مربوط به خودروسازان بزرگ نیست، بلکه خودروسازان کوچک هم می توانند در کنار یکدیگر در قالب یک برنامه همکاری کنند و باید این امر در کشور در کنار خودروسازان بزرگ پیگیری شود، یکی از پیشنهاداتی که عنوان شد این بود که خودروسازان درصدی از خودکفایی صنعت خودروسازی را بر عهده بگیرند.

وی افزود: در این نشست معاونت صنایع حمل و نقل وزارت صمت از ایده کنسرسیوم اظهار داشت که مدنظر دولت هم قرار دارد و اگر خوب معماری و پلت فرم شود این ایده می تواند در توسعه و پیشرفت صنعت خودرو اثرگذار باشد. در این جلسه همکاری شرکت های کوچک برای ایجاد ارزش افزوده عنوان شد که الزامات آن مدلهای ساختاری، مالی، فنی و کسب وکار است و برای تکمیل ایده کنسرسیوم باید از دولت کمک گرفته شود. پس قرار شد جلساتی در دولت برای این امر تشکیل گردد و گزارش آن در اختیار کمیسیون اصل ۹۰ قرار گیرد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: در این نشست نمایندگان مطرح نمودند که دولت برای رفع موانع و مشکلات اجرائی کنسرسیوم کمک نماید و طی زمان بندی مشخص برای تشکیل قانونی و هویت دار شدن کنسرسیوم اقدامات لازم صورت گیرد و تاکید شد جمع بندی نهایی جلسات دولت و خودروسازان به کمیسیون ارائه شود تا مشکلات با جمع بندی مجلس و دولت کار برطرف شود.

خضریان اشاره کرد: تحول در صنعت خودرو باید در راه درست قرار بگیرد و هدف آن تحول گرایی، ضد فساد و ضد رانت باشد تا در این ریل گذاری بتوانیم به نقطه مطلوب برسیم. این جلسه را کمیسیون بعنوان فتح بابی برای طرح مسائل خودرو در نظر گرفت و درجلسات بعدی برای رسیدن به نتیجه مطلوب مباحث مفصل تر و فنی تر دنبال خواهد شد.

وی افزود: برمبنای اظهارات مدیران ایران خودرو و سایپا دو خودروساز تحولات را شروع کردند و قرار شد برنامه هایشان را بصورت مکتوب به کمیسیون ارائه نمایند تا کارشناسان کمیسیون طرح ها و ایده های آنها را ارزیابی کنند. به نظر کمیسیون طرح ارائه شده از طرف تعدادی از شرکت های کوچک برای تشکیل کنسرسیوم در راه درستی قرار دارد که می تواند قسمتی از بار مشکلات تولید خودرو را قبول کند و با توجه به این که عنوان شد برای تولید خودروی ملی برنامه دارند قرار شد طرح کنسرسیوم به وزارت ارائه شود و جمع بندی دولت و قطعسازان در اختیار کمیسیون قرار می گیرد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس بیان کرد: تشکیل کنسرسیوم متضمن ساختارهای چهارگانه است که قرار شد ارائه مطالبات و نیازهای دقیق طرح در جلسه بعدی در کمیسیون مطرح و نتیجه نهایی سازی آن به معاون اول رییس جمهور ارائه شود.

منبع:

1401/02/29
14:11:11
0.0 از 5
3237
تگهای خبر: پیگیری , دولت , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱