مجلس ایران دات كام
ابوترابی :

اقدام دولت در هدفمندی یارانه ها ناگهانی نبود

اقدام دولت در هدفمندی یارانه ها ناگهانی نبود

نماینده مردم نجف آباد در مجلس اظهار داشت: دولت سال گذشته، لایحه دو فوریتی حذف ارز ترجیحی را به مجلس فرستاد که در طول این مدت بارها به آن پرداخته شد، بدین جهت اقدامی ناگهانی صورت نگرفته است.ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، در ارتباط با هدفمندسازی یارانه ها و اصلاح ارز ترجیحی، اظهار داشت: کار بزرگی باید دراین زمینه صورت گیرد و همه کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی می دانند که هیچ راه چاره و فراری از این تصمیم وجود ندارد، به شکلی که دولت ناگزیر به اعمال اصلاحات و تغییرات اساسی درباره ارز ترجیحی است، بدین سبب این اقدام حتما باید صورت گیرد.
وی اضافه کرد: تولید گندم به لحاظ خشکسالی به حداقل رسیده است و خیلی از کشورهای دنیا هم پیشاپیش برای جلوگیری از تاثیر قحطی در جامعه خودشان، به سمت کالابرگ ها رفته اند.
عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس اشاره کرد: اکنون در فرانسه، آلمان و ترکیه ارائه کالابرگ شروع شده است و مردم با بهره گیری از کارت های مخصوص، بنزین، نان و برخی کالاهای اساسی خودرا تامین می کنند چونکه در وضعیت فعلی چاره دیگری وجود ندارد.
ابوترابی با اشاره به این که ما ناگزیر از اعمال چنین راهبردی در اقتصاد هستیم، اشاره کرد: بنظر می رسد بهترین تصمیم در این شرایط، اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی باشد و دولت ناچار به انجام این تغییرات است. هر روز و هر لحظه که تغییرات و اصلاحات کامل در حوزه ارز ترجیحی اتفاق بیفتد بهتر است و در طولانی مدت به نفع جامعه خواهد بود.
وی اضافه کرد: البته بهترین حالت این است که قشر مستضعف و کم درآمد جامعه که دهک های پایین جامعه را می سازند، کمکبیشتری دریافت نمایند تا تغییر قیمت ها تا حد زیادی برای آنها جبران شود. طبیعتاً باید کمک به گروه متوسط، کمتر و بصورت حداقلی و در نهایت کمک به دهک های بالا و پردرآمد جامعه بطور کامل حذف شود.
نماینده مردم نجف آباد در مجلس در ارتباط با انتقادات اخیر در خصوص این که اطلاع رسانی لازم به جامعه درباب اصلاح ارز ترجیحی و هدفمندسازی یارانه ها توسط دولت صورت نگرفته است، بیان کرد: این انتقاد وارد نیست. حدوداً چهار ماه است که دولت این مساله را بصورت جدی مطرح کرده است. در بودجه سال ۱۴۰۱، درصحن علنی و با حضور همه رسانه ها طی چند جلسه گوناگون در ارتباط با حذف ارز ترجیحی بحث شد؛ علاوه بر این موضع مذکور بارها در جلسات غیرعلنی و کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار گرفت.
ابوترابی با اشاره به این که مدت هاست تصمیم جدی دولت برای تک نرخی کردن قیمت ارز مطرح گردیده است، اشاره کرد: دولت قبل از نوروز سال ۱۴۰۱، این مساله را در لایحه ای دو فوریتی به مجلس فرستاد و همین موجب شد در تمام این مدت رسانه های مختلف در این زمینه به بحث و گفتگو و بررسی بپردازند، بدین سبب اینطور نبوده که اطلاع رسانی اتفاق نیفتاده باشد یا به شکلی نبوده که دولت بصورت ناگهانی و یکباره دست به کار شده باشد.
وی اشاره کرد: همین طور وزرا و مسئولان مربوطه در طول این مدت توضیحات خودرا ارایه داده اند و رییس جمهور نیز در گفتگوی صمیمانه اخیر با مردم جزییات این تصمیم را بازگو کرد. با همه این مسائل، اول پول و افزایش یارانه ها به حساب مردم رفت و بعد تصمیمات به اجرا گذاشته شد، بدین جهت همه این موارد گویای آنست که دولت اطلاع رسانی را تا حد قابل قبولی انجام داده است.
عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس متذکر شد: البته گفتگوی رییس جمهور با مردم به هیچ عنوان قابل قیاس با آنچه وزیران مختلف مطرح می کنند نیست و نمی توان این دو را هم ردیف هم دانست. حجت الاسلام رئیسی بسیار صادقانه و دقیق آنچه در دست انجام است را موشکافانه به مردم توضیح داد. بطور قطع صداقت در کلام رییس جمهور بسیار باارزش و موثر بر افکار عمومی خواهد بود.
ابوترابی اظهار داشت: گرچه وزرا توانسته بودند قسمتی از تصمیمات را به گروهی از جامعه انتقال بدهند اما این انتقال بصورت جامع نبود؛ اما رییس جمهور در گفتگوی تلویزیونی با بیانی شفاف توانست جامع، دقیق و صادقانه این هدف را محقق کند و البته این گفتمان باید ادامه داشته باشد.


1401/02/25
10:10:11
0.0 از 5
3345
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳