مجلس ایران دات كام

خلاصه با اهمیت ترین اخبار مجلس در روز ۲۰ اردیبهشت

خلاصه با اهمیت ترین اخبار مجلس در روز ۲۰ اردیبهشت

مجلس ایران دات کام: بررسی سوالات نمایندگان از وزیر خارجه/ تفحص از عملکرد وزارت نیرو در مورد توسعه ظرفیت های صنعت برق/ مخالفت با یک فوریت طرح منع استفاده مسئولان از امکانات و امتیازهای ویژه و... همچون موضوعات خبری امروز (سه شنبه) بیستم اردیبهشت ماه 1401 مجلس است که می توانید مشروح آنرا در لینک های زیر بخوانید.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف انجام شد و بررسی دو سوال جلال محمودزاده نماینده مهاباد و حبیب الله دهمرده نماینده زابل از وزیر امور خارجه، دو گزارش کمیسیون انرژی در مورد استنکاف دولت های یازدهم و دوازدهم از توسعه میادین مشترک هیدروکربوری و همین طور درباره تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه عملکرد وزارت نیرو در مورد توسعه ظرفیت های نیروگاهی صنعت برق کشور از سال ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.
همچنین قبل از شروع جلسه علنی، حسین امیرعبداللهیان در نشست غیرعلنی به ارائه توضیحاتی درباره موضوع آب های مرزی پرداخت.
در ابتدای جلسه علنی، محمدباقر قالیباف در نطق قبل از دستور خود از پیگیری موضوع اشتغال در جلسه بعدی مجلس آگاهی داد.


حسین امیرعبداللهیان با حضور در صحن علنی مجلس به سوال جلال محمودزاده درباب علت عدم انجام اقدامات لازم درباب سدسازی های بی رویه ترکیه بر روی رودخانه دجله و ارس پاسخ داد.
وزیر امور خارجه با بیان این که برای ایران قابل قبول نیست که کشور دوست و همسایه اش با سد سازی تاثیر بد بر روی شرایط زیست محیطی منطقه گذاشته و مشکلاتی را برای ما و سایر مردم منطقه بوجود آورد، اضافه کرد: برای نخستین بار در طول تاریخ در طول چهار ماه گذشته گام های لازم برای تشکیل کمیته مشترک آبی بین ایران و ترکیه برداشته شده است و در سه ماه گذشته هیاتی از وزارت خارجه و وزارت نیرو به ترکیه رفتند و مقرر است به زودی هیات ترکیه ای به تهران بیایند. از نظر فنی و حقوقی همچنان ابهاماتی وجود دارد که ما آنرا با جدیت دنبال خواهیم کرد.
نماینده مهاباد با بیان این که بصورت مشروط از پاسخ های وزیر خارجه درباره سدسازی های ترکیه قانع شده است، اظهار داشت: توضیحات وزیرخارجه خوب بود اما کافی نیست؛ اگر وزیر قول دهد که بصورت دو یا سه ماهه گزارشی از پیگیری های صورت گرفته به مجلس و کمیسیون کشاورزی ارائه کند، سوال را به رای نمی گذارم.
رییس مجلس هم با اشاره به اهمیت موضوع آب اظهار داشت که ما از بعد امنیت ملی به موضوع آب توجه می نماییم و دو کمیسیون امنیت ملی و کشاورزی این مساله را پیگیری می کنند.
در ادامه این جلسه حبیب الله دهمرده ضمن طرح سوال خود از وزیر خارجه درباب علت عدم اقدام جدی در ارتباط با رودخانه های مرزی همچون رودخانه هیرمند، خواهان انجام اقدامات جدی از طرف وزارت خارجه برای تامین حق آبه ایران از رودخانه هامون و احیای دریاچه هامون شد.
در پاسخ به این پرسش، امیرعبداللهیان با اشاره به اختلافات موجود میان ایران و هیات حاکمه افغانستان درباب حق آبه ایران از رودخانه هیرمند اظهار داشت: از هیات حاکمه موقت افغانستان در موضوع رودخانه هیرمند رضایت نداریم.
در نهایت نماینده زابل بعد از استماع توضیحات وزیر اشاره کرد: اگر وزیر امور خارجه قول دهند که این مساله را با جدیت دنبال کرده و رییس مجلس شورای اسلامی نیز این مساله را ضمانت کند بنده سوال خودرا به رای نمی گذارم.
قالیباف در جریان بررسی سوال نماینده زابل از وزیر امور خارجه اشاره کرد: هم دولت و هم مجلس شورای اسلامی اهتمام لازم را برای آبرسانی به روستاها و مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان به کار بستند.

ناطقین مجلس
زنگنه: مدیریت کشور با کارآمدی مدیران متخصص امکان پذیر است
موسوی: بنزین کوپنی است و گران نمی شود
جعفری بروجنی: منویات رهبری درباره خودرو تا حالا محقق نشده است
پورابراهیمی: دولت اصلاحات ساختاری را در ابتدای سال با مردم مطرح می کرد

***
نمایندگان در جلسه امروز با اعمال ماده ۲۳۴ قانون بخشنامه داخلی مجلس درباره گزارش کمیسیون انرژی درباب استنکاف دولت های یازدهم و دوازدهم از توسعه میادین مشترک هیدروکربوری موافقت کردند؛ بر این اساس گزارش این استنکاف به قوه قضائیه ارسال می شود.
در جریان بررسی این گزارش، مالک شریعتی عضو کمیسیون انرژی با اشاره به عملکرد دولت قبل در حوزه توسعه میادین مشترک، اظهار داشت: وزارت نفت دولت سیزدهم نیز برمبنای مصوبه شورای عالی امنیت ملی درباب توسعه میادین مشترک وظایفی را بر عهده داشته که در اجرای آن کم کاری کرده است.


در ادامه، علیرضا ورناصری نماینده مردم مسجد سلیمان تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه عملکرد وزارت نیرو درباره توسعه ظرفیت نیروگاهی برق کشور در سال ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ برق کشور را بیان کرد و نمایندگان با ۱۶۰ رای موافق، ۲۹ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۲۸ نماینده حاضر با انجام تفحص موافقت کردند.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس
انتقاد روح الامینی از تحرکات در مجلس برای انتخابات هیات رئیسه
مرادی: عدم توجه به اصول قانون اساسی سبب نگرانی است
محمدیاری: دستگاه های اجرائی تعامل لازم را با مجلس ندارند
انتقاد نماینده چابهار از توهین به لباس زن بلوچ در فیلم ساخت ایران ۳
انتقاد نماینده تهران از عدم انجام اقدام لازم برای مقابله با ریزگردها
محرم زاده: تبدیل وضعیت ایثارگران باید در دستور کار وزارت راه قرار گیرد
حسین پور: دولت پشتیبان کشاورز و دامدار باشد
دشتی: خدمتگزاران مدارس زندگی شان را به سختی اداره می کنند
بدری: نابسامانی تورمی بازار نتیجه مستقیم تعلل در اجرای قانون است
راهکار نیک بین برای تعطیل کردن دو شرکت خودروساز
موسوی: آقای رئیس جمهور این مافیای خودرو مگر چقدر زور دارد؟
درخواست یک نماینده از رییس مجلس برای تشکیل کمیسیون مشترک مجلس و قوه قضائیه
صالحی: خودروسازان تذکرات را جدی بگیرند
آریان پور: حواشی تغییر اقتصادی را کنترل کنید
پیشنهاد نماینده تهران برای شکسته شدن افزایش قیمت خودروی ایرانی
تقوی: دولت با کمک مدیران مجرب تصمیمات کارشناسانه اتخاذ کند
درخواست نماینده مبارکه برای تخصیص یک درصد عوارض فروش معادن به مناطق پیرامون
نوروزی: وزارت جهاد کشاورزی قیمت کلزا و و سویا را تعیین کند
یک عضو هیئت رئیسه مجلس: مراقب گزارشگر حقوق بشر باشید
تذکر مقتدایی به وزیر بهداشت درباره نایاب شدن شیر خشک نوزادان
تذکر نماینده شیراز درباب افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت آهن

***
مجلس همین طور با ۱۲۶ رای، با تقاضای گروهی از نمایندگان جهت بررسی یک فوریتی طرح منع استفاده مسئولین و مقامات از امکانات و امتیازهای ویژه مخالفت کرد.
موافقان بررسی یک فوریتی طرح منع استفاده مسئولین از امتیازهای ویژه تاکید نمودند که باید در راه منع مقامات از بهره مندی از امکانات و امتیازهای ویژه که می تواند شامل مسکن و سفرهای خارجی باشد حرکت نماییم، در مقابل مخالفان بررسی یک فوریتی این طرح تاکید داشتند که محروم کردن مسئولین از حداقل ها یک پیشنهاد پوپولیستی است.
در اختتام روح الله متفکرآزاد عضو هیئت رئیسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرائی کشور را قرائت کرد.منبع:

1401/02/20
23:38:37
0.0 از 5
3262
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام