مجلس ایران دات كام
عضو كمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی

شفافیت مطالبه مردم و مدافعان جمهوری اسلامی است

شفافیت مطالبه مردم و مدافعان جمهوری اسلامی است

به گزارش مجلس ایران دات کام عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: شفافیت مطالبه مردمی است که با همه توان از جمهوری اسلامی دفاع کرده اند، بدین سبب نظام باید به مطالبه مردم احترام گذاشته و به برگزاری جلسات پشت درهای بسته اختتام دهد.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، اردشیر مطهری با اشاره به اینکه کلیات طرح شفافیت قوای سه گانه، دستگاه های اجرائی و سایر نهادها با رای قاطع نمایندگان تصویب گردید، بیان کرد: شفافیت در قوای سه گانه، دستگاه های اجرائی و سایر نهادها لازمه برچیده شدن رانت، ویژه خواری و فساد، وظیفه نظام و حق مردم است که در تحقق آن تاخیر نیز شده است.
وی ادامه داد: از شروع نهصت امام در سال ۱۳۴۲ بار اصلی مشکلات و سختی ها بر دوش مردم بوده و در جمهوری اسلامی ایران مردم نامحرم نیستند که از پروسه تصمیم سازیف تصمیم گیری و اجرا باخبر نباشند.
نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس ضمن اشاره به این که مجلس و دولت با شعار شفافیت کار خودرا شروع کردند، اظهار داشت: تصویب طرح شفافیت با ۱۸۳ رأی موافق گویای اعتقاد نمایندگان به شفافیت در مجموعه نظام است و مسلما ۳۰ نماینده ای که رأی مخالف و ۴ نماینده ای که رأی ممتنع داده اند، دلیلهای خودرا شفاف و بی پرده با مردم مطرح خواهند کرد.
مطهری اشاره کرد: بر طبق این طرح جلسات هیئت دولت و خیلی از دستگاه های اجرائی، شرکت های دولتی، آرای همه نمایندگان و مشروح مذاکرات کمیسیون های مختلف شفاف خواهد شد و در دسترس همه مردم قرار می گیرد. همین طور در این طرح شفافیت قوه قضائیه و تمامی شئون اداری و اجرائی و کلیه شوراهایی که منع قانون اساسی ندارند، پیش بینی شده است.
وی با تکیه بر این مطلب که شفافیت مطالبه مردمی است که با همه توان از جمهوری اسلامی دفاع کرده اند، اضافه کرد: نظام باید به مطالبه مردم احترام بگذارد و آنرا محقق کند و به برگزاری جلسات پشت درهای بسته و تصمیم گیری برای مردم اختتام دهد.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خسارات تصمیم های پشت درهای بسته که کسی مسئولیت آنرا قبول نکرد را غیر قابل قبول خواند و اظهار داشت: در پشت درهای بسته برای افزایش قیمت بنزین تصمیم گرفتند و آن خسارت های جانی و مالی و حیثیتی را به کشور تحمیل کردند ورئیس جمهور با لبخند اظهار داشت که جمعه بامداد متوجه شدم و وزیر کشور از مدیریت بحران سخن گفت و با وجود فریاد بنده در مجلس در این خصوص هیچ کس مواخذه نشد.
مطهری خاطرنشان کرد: شفافیت در قراردادهای مربوط به معاملات بزرگ، فرصت های سرمایه گذاری، فرآیندها و مراحل اداری گرفتن و صدور هرگونه مجوز و پروانه فعالیت از دیگر مواردی است که شفافیت در آن برچیده شدن خیلی از رانت ها و فسادها را به همراه دارد.
او در آخر با اشاره به اینکه در این طرح شفافیت در موسسات خصوصی که خدمات عمومی ارائه می دهند نیز پیش بینی شده، اظهار داشت: هر چند در این طرح شفافیت در همه سطوح دیده شده، اما اطلاعات و حریم شخصی افراد مورد حفاظت قرار می گیرد که مسلما به مدلول پرده پوشی تخلفات افراد شامل مسئول و غیر مسئول نخواهد بود.
منبع:

1401/02/13
12:30:11
0.0 از 5
3270
تگهای خبر: تصویب , خدمات , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان مجلس ایران دات كام