مجلس ایران دات كام
عباسی:

گوشت از دامدار ۶۵ تا ۷۵ هزار تومان خریداری می شود

گوشت از دامدار ۶۵ تا ۷۵ هزار تومان خریداری می شود

مجلس ایران دات کام: نایب رییس دوم کمیسیون کشاورزی مجلس از بی مبنا بودن ارتباط افزایش قیمت گوشت و حذف ارز ترجیحی آگاهی داد و با اشاره به افزایش قیمت نهاده های دامی در کشور، ادعا نمود که گوشت از دامدار ۶۵ تا ۷۵ هزار تومان خریداری می شود.


علیرضا عباسی در گفتگو با ایسنا درباره افزایش قیمت گوشت قرمز اظهار داشت: بخشی از گوشت کشور توسط دامداران سنتی و بخش دیگر آن از دامداران صنعتی تأمین می شود. دامداران سنتی حدودا ارز ترجیحی نمی گیرند؛ چون که کمتر از ۱۰ درصد نهاده دامی دریافت می کنند. تعداد دامداران صنعتی کشور هم کمتر از سنتی ها است و در نهایت میتوان اظهار داشت که نوسانات قیمت گوشت ارتباط چندانی به ارز ترجیحی ندارد.
ارتباط گرانی گوشت و حذف ارز ترجیحی بی مبنا است نایب رییس دوم کمیسیون کشاورزی مجلس ارتباط افزایش قیمت گوشت به حذف ارز ترجیحی را «بی مبنا» خواند و اظهار داشت: اگر ارز ترجیحی کاملا حذف می شد، در نهایت گوشت کیلویی ۱۱۰ هزار تومان قدیم، به ۱۵۰ هزار تومان می رسید. علت اصلی نوسانات بازار گوشت در رابطه با افزایش قیمت جهان است. بعنوان مثال قیمت جهانی یک تن گندم از ۳۰۰ دلار به ۵۶۰ – ۵۷۰ دلار رسیده است. همینطور جو و ذرت هم افزوده شده است.
افزایش قیمت کاه و کسری علوفه مرتعی منجر به فروش زودتر از موعد دام و در نهایت کسری گوشت شد عباسی افزایش قیمت محصولات کشاورزی را در رابطه با جنگ روسیه و اوکراین دانست و اظهار داشت: البته بخشی از افزایش قیمت محصولات به قبل از جنگ روسیه و اوکراین بازمی گردد. در کنار همه این ها باید اظهار داشت که دام غیر از نهاده، علوفه هم مصرف می کند. قیمت سال قبل کاه از ۸۰۰ تومان به ۳۰۰۰ تومان رسیده است. سال قبل نزدیک به ۱۰ میلیون تن علوفه مرتعی کسری داشتیم و علتش خشکسالی بود؛ ازاین رو کمبود علوفه سال قبل ما منجر به فروش دام زودتر از موعد شد. این مساله در نهایت منجر به کسری گوشت در کشور شد.
نماینده مردم کرج در مجلس از برابری عرضه و تقاضا در بازار گوشت ایران اطلاع داد و اظهار داشت: با یک نوسان کوچک در عرضه و تقاضا قیمت تغییر می کند. سال قبل به وزارت جهاد کشاورزی هشدارهای لازم را درباره نهاده را دادیم اما کسی جدی نگرفت. افزایش قیمت گوشت یک شبه اتفاق نیفتاده است.
گوشت از دامدار ۶۵ تا ۷۵ هزار تومان خریداری می شود عباسی از پدیده «تورم انتظاری» سخن به میان آورد اظهار داشت: عده ای تورم را انتظاری می فهمند. یعنی با عنایت به افزایش قیمت نهاده های دامی، کسری نهاده و مساله حذف ارز ترجیحی انتظار افزایش قیمت گوشت را ایجاد می کنند. این در شرایطی است که قیمت های سرسام آور گوشت در بازار ایران واقعی و منطقی نیست. گوشت از دامدار ما کیلویی ۶۵ – ۷۵ هزار تومان خریداری می کنند. صادرات دام ممنوع می باشد، واردات هم انجام شد، اختیارات وزارت جهاد برای محصولات دامی و کشاورزی هم که کامل است؛ پس دلیل نوسان قیمت چیست؟
نایب رییس دوم کمیسیون کشاورزی مجلس با انتقاد از وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: تفاوت قیمت بین خرید از دامدار و قیمت بازار پذیرفته نیست. تنظیم بازار به عهده جهاد کشاورزی است. ما باید در عین حمایت تولیدکننده، از مصرف کننده هم حمایت نماییم. پایین آمدن سرانه مصرف گوشت هم به دامدار صدمه می زند و هم به سلامت مردم.
منبع:

1401/02/07
17:42:00
5.0 از 5
3561
تگهای خبر: قیمت , مجلس , نماینده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲