مجلس ایران دات كام
گزارش مجلس ایران دات كام؛

۱۰ نکته ای که درباره سفر جنجالی به ترکیه باید بدانید

۱۰ نکته ای که درباره سفر جنجالی به ترکیه باید بدانید

به گزارش مجلس ایران دات کام سفر خانواده قالیباف به ترکیه به خبر جنجالی این روزهای کشور تبدیل گشته است. جنجالی که تلاش دارد اجازه برخورد مطالبه گرانه و در عین حال منصفانه را سلب کند.خبرگزاری مهر؛ گروه سیاست: چند روزی است که سفر همسر، دختر و داماد محمدباقر قالیباف به ترکیه مبحث نخست فضای مجازی و سوژه برخی رسانه ها تبدیل گشته و ادعایی در این زمینه عنوان شد در خصوص این که خانواده رئیس مجلس برای خرید سیسمونی به ترکیه سفر کرده اند.
رئیس مجلس شورای اسلامی تابحال درباره این ماجرا موضع گیری نکرده است، اما فرزندش الیاس قالیباف به این مساله واکنش نشان داد و در صفحه شخصی خود در فضای مجازی، نوشت: خواهرم و همسرش کاری انجام دادند که حتما غلط است. این سفر آن هم در این شرایط اقتصادی مردم یقیناً اشتباه است. آنها برای خرید سیسمونی نرفته بودند و ناراستی ها و بزرگ نمایی هایی در متن های انتشار یافته وجود دارد، اما به هر صورت انجام این سفر خطایی نابخشودنی است.
وی در ادامه این مطلب آورده است: این رفتار حتما مخالف نظر و مشی و مرام پدرم است. آنان که می خواهند خطای فرزند را به پای پدر بنویسند، بدانند که این کار از قبل مورد مخالفت ایشان قرار گرفته بود، ولی متأسفانه نادیده گرفته شد. بنده به سهم خودم از همه مردم عذرخواهی می کنم.
در حالی که جنجال و فضاسازی در این خصوص همچنان ادامه دارد، بنظر می رسد باید به جای نگاه سطحی و گذرا به این ماجرا، ابعاد مختلف این مساله مورد ارزیابی قرار گیرد که در این گزارش به آن می پردازیم.
۱. اصل ماجرا مذموم بوده و قابل دفاع نیست
سفر خانواده قالیباف به ترکیه در وضعیت اقتصادی فعلی کشور که خیلی از مردم در وضعیت سخت معیشتی به سر می برند، بی هیچ وجه قابل دفاع و توجیه نیست. توقع مردم از مسؤلان کشور بخصوص سران قوا آن است که در صورتیکه آنان تحت فشارهای شدید اقتصادی و معیشتی هستند، مسؤلان هم در تحمل این فشارها با آنان همراه باشند و نشان دهند که برای گذر از مشکلات اقتصادی، تلاش می کنند و کنار ملت هستند. از سیاستمداران انقلابی و ارزشی، این توقع بیشتر است.
۲. کوشش برای تبدیل ماجرا به محل اختلاف قوا
برخی از افراد و رسانه ها به جای آنکه روایت دقیق و مستندی از سفر خانواده رئیس مجلس به ترکیه داشته باشند، تلاش کردند به هدف خود یعنی ایجاد اختلاف بین مجلس و دولت دامن بزنند. در یکی از این رسانه ها آمده بود: بررسی های ما نشان میدهد بالا گرفتن اختلاف دولت و مجلس خصوصاً بر سر استیضاح وزرای رفاه و صمت عامل اصلی انتشار خبر «سفر خانواده قالیباف به ترکیه» بوده است.
برخی دیگر از رسانه ها هم با تیترهایی چون «رد پای دولت در غائله سفر خانواده قالیباف به ترکیه» و «وزارت اطلاعات دولت رئیسی خانواده قالیباف را رصد و ماجرا را لو داده»، این مساله را برجسته کردند.
ادعای این رسانه ها در شرایطی مطرح می شود که دومین نشست مشترک رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت با رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی اخیراً (یکشنبه ۲۸ فروردین ماه) انجام شد که حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در آن نشست تعامل و هماهنگی کامل با مجلس را ضروری برشمرد و اظهار داشت: دولت از نظارت و پیگیری های مجلس استقبال می کند و از همین رو به همه وزرا بارها تاکید کرده ام که نهایت تعامل و مساعدت را با مجلس داشته باشند.
محمدباقر قالیباف هم در آن نشست، گفت: مجموعه جبهه انقلاب که در مسند مسئولیت و قدرت قرار گرفته، محکوم به موفقیت است. بدین سبب مجلس، دولت و قوه قضاییه مجزا از یکدیگر نیستند و ما یکپارچه هستیم.
۳. جنجال برای به حاشیه راندن منطق و انصاف
سفر مسؤلان و خانواده آنان به خارج از کشور منع قانونی و شرعی ندارد اما با این وجود، از زمانی که بحث سفر خانواده رئیس مجلس شورای اسلامی به ترکیه رسانه ای شده است، شاهدیم که بعضی از افراد و جریانات با سنگین کردن فضا می خواهند شرایط را به شکلی رقم بزنند که کسی جرأت نکند حرف منطقی و مستدل بزند و ماجرا را به شکل صادقانه روایت و به شکل منصفانه بررسی و نقد کند.
در هر ماجرایی وقتی هیاهو و جنجال بر فضا غالب شود، جایی برای مباحث منطقی و از روی انصاف باقی نمی ماند و آنهایی هم که بکوشند از این زاویه به مبحث ورود کنند، یا صدایشان شنیده نمی گردد و یا انواع و اقسام برچسب ها را خورده و مورد هجمه قرار می گیرند.
۴- طرد نیروهای باتجربه و ارزشی
جریان مدعی اصلاحات در رسانه های خود، این سفر را بهانه ای برای تخریب رئیس مجلس و زیر سوال بردن مجلس یازدهم قرار داد و از این ماجرا برای موج سواری جناحی و تسویه حساب سیاسی بهره گرفت. علاوه بر این، رسانه های معاند هم که از هر حربه ای برای تخریب نیروهای انقلابی و ارزشی استفاده می نمایند، این ماجرا را دستاویزی برای تخریب قالیباف و کمرنگ کردن موفقیت ها و دستاوردهایی که وی در سمت های مختلفی که تابحال در نظام داشته است، قرار دادند و بدون سند و ادله، تهمت های ناروایی را به وی نسبت دادند. این در حالیست که قالیباف با کوله باری از تجارب متعدد طی چهار دهه گذشته، علیرغم برخی انتقادات بجا و نابجا، مدیری پرارزش است و هیچ سیستم هوشمندی، مدیران متعهد و توانمند خویش را به آسانی طرد نمی کند.
۵. بهانه ای برای حمله به اصل نظام و انقلاب
رسانه های معاند و جریانات ضدانقلاب از هیچ فرصتی برای حمله به اصل نظام و انقلاب نمی گذرند و از روزی که خبر سفر خانواده رئیس مجلس به ترکیه انتشار یافت، دست به کار شده و در اخبار و گزارش های خود به صورت مکرر برای این مساله تولید محتوا کردند.
این رسانه ها با دروغ پراکنی، انواع و اقسام مطالب و خبر را در این راستا تولید و منتشر نمودند و تکاپوی آن برای پرداختن به ابعاد این سفر نشان میدهد که آنان هیچ هدفی جز تضعیف اصل نظام و ایجاد شکاف بین مردم و مسؤلان نظام جمهوری اسلامی ندارند.
۶- اصلی _ فرعی کردن مسائل
مقام معظم رهبری می فرمایند: «از فروع و از حواشی، بجد پرهیز کنید؛ من می بینم متأسفانه -مال امروز و روز گذشته هم نیست- در غالب دوران ها ما زیاد گرفتار حواشی و فروع بوده ایم. ولی حالا با پدید آمدن فضای مجازی و این حواشی ای که در فضای مجازی و مانند این ها هست، بیشتر هم این فروع و این حواشی و امثال این ها زیاد می شود؛ از آنها هرچه امکان دارد، پرهیز کنید.»
این روزها رسانه ها به حدی سفر خانواده قالیباف به ترکیه را برجسته می کنند که گویا این موضوع، مهم ترین مساله کشور است. در شرایطی که کشور دغدغه ها و مسائل مختلفی در سطح کلان دارد، نباید حاشیه و فرع، جای مسائل اصلی و اولویت های کشور را بگیرد.
۷- عدم تناسب خطا و مجازات
طبق گفته الیاس قالیباف، سفر خانواده اش به ترکیه خطا و اشتباه بوده است و بدین سبب خانواده قالیباف خطای خویش را پذیرفته اند. اما مساله حائز اهمیت آن است که حجم انتقادات به رئیس مجلس شورای اسلامی نامتعارف است و با خطایی که خانواده اش مرتکب شدند، سنخیتی ندارد.
قاعدتاً باید خانواده رئیس مجلس شورای اسلامی موقعیت وی را درک می کردند و در وضعیت اقتصادی فعلی کشور به سفر مذکور نمی رفتند، اما حال که آنان هم به خطای خود اذعان کرده اند، این حجم از انتقاد که در موارد بسیاری شکل تخریب به خود گرفته، به هیچ عنوان تناسبی با خطای صورت گرفته ندارد.
۸- اختلاف میان بدنه نیروهای ارزشی و انقلابی
برخی از جریانات سیاسی این ماجرا را بهانه ای قرار دادند که بین نیروهای جبهه انقلاب سوء ظن و اختلاف ایجاد کنند. صاحبان رسانه هایی که این هدف را دنبال می کردند، با تیترهایی چون «حمله پایداری به قالیباف برای از زیر ضرب درآوردن عبدالملکی» و «قالیباف چوب عدم همراهی با پایداری در طرح صیانت را خورد» تلاش کردند که نمایندگان مجلس و نیروهای انقلاب را در مقابل هم قرار دهند.
هدف این افراد فقط تخریب قالیباف نیست، بلکه آنان با دامن زدن به سوءظن و از هم گسیختن اتحاد نیروهای انقلابی به دنبال آن هستند که نیروهای انقلاب را وادار کنند به جای رفع مشکلات مردم، با یکدیگر تسویه حساب کنند.
تا هم اکنون اتحاد مجلس، دولت و نیروهای انقلابی سبب شده است که مشکلات به ارث رسیده از دولت روحانی تا حدی کاهش پیدا کند، اما گویا این مبادرت به مذاق برخی افراد و جریانات سیاسی خوش نیامده است و این همدلی را هدف گرفته اند.
۹- تزریق ناامیدی و بی اعتمادی به مردم
فعالیت گسترده در فضای رسانه ای و مجازی در واکنش به خبر سفر خارجی خانواده رئیس مجلس حاکی از آنست که عده ای از روی عمد این مساله را برجسته تر از حالت واقعی نشان می دهند تا مردم را ناامید و نسبت به مسؤلان بی اعتماد کنند.
در واقع، مدتی است با همدلی و همکاری سه قوه، کشور به شکلی آرامش رسیده که این آرامش سیاسی یک گام مهم و اساسی برای حل مشکلات مردم است، اما گویا عده ای می خواهند بذر ناامیدی در دل مردم بکارند و در بین افکار عمومی این باور را جا بیندازند که مسؤلان به فکر حل مشکلات آنان نیستند و نباید به آنان اعتماد کرد.
۱۰- فرضیه «پروژه امنیتی» در پوشش افشاگری
و بالاخره بعضی از افراد هم معتقدند که باید عوامل شناسایی داماد، دختر و همسر رئیس مجلس در فرودگاه مشخص و این مساله بررسی شود که چگونه اطلاعات شخصی مسافران به بیرون درز پیدا کرده است. به بیان دقیق تر، عده ای این مساله را نه یک افشاگری بلکه یک پروژه امنیتی می دانند که در آن افشاگری صرفا یک پوشش برای پیشبرد اهداف خاص سیاسی و حتی امنیتی است. درباره صحت و سقم این موضوع، حداقل فعلا نمی توان با قاطعیت ابراز نظر کرد.
به هر حال این فرضیه قابلیت بررسی دارد و لازم است دستگاه های ذیربط به آن پاسخ دهند تا شائبه ای از این منظر باقی نماند.

1401/02/06
23:38:50
0.0 از 5
3400
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام