مجلس ایران دات كام
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان تاكید كرد:

جذب نخبگان در دستگاهها و تمرکز زدایی برنامه اصلی امسال بنیاد ملی نخبگان

جذب نخبگان در دستگاهها و تمرکز زدایی برنامه اصلی امسال بنیاد ملی نخبگان

سرپرست قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، جذب نخبگان در دستگاه های اجرائی کشور، هویت بخشی فرهنگی و تمرکز زدایی را از برنامه های اصلی این بنیاد امسال اعلام نمود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، ناصر باقری مقدم در نشست هم اندیشی با مسئولان و معاونان پیشین بنیاد ملی نخبگان، به کارگیری نخبگان در دستگاه های اجرائی، هویت بخشی فرهنگی و همین طور تمرکززدایی را از برنامه های اصلی این بنیاد در دور جدید عنوان نمود و اضافه کرد: بنا بر این در تلاش هستیم که کارها بوسیله کارگزاران معین پیگیری شود.
وی همین طور توسعه نخبگی را یکی دیگر از برنامه های اولویت دار بنیاد ملی نخبگان در دور جدید نام برد و اظهار داشت: در همین راستا بنیاد تلاش می کند که تعداد نخبگان و مستعدان خود در سطوح مختلف را به سالیانه ۱۰ هزار نفر افزایش دهد تا از این طریق گامی بلند در توسعه دایره نخبگانی بردارد.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان افزود: بنیاد ملی نخبگان در دوره جدید، راهبردهای کلان سند استراتژیک کشور در امور نخبگان را با بیانات سه سال اخیر رهبری معظم انقلاب در زمینه نخبگان تطبیق داده است و برنامه های خودرا نیز به همین دلیل طراحی و اجرا می کند.
باقری مقدم اشاره کرد: یکی از اقدامات مهم در این عرصه تبدیل شدن بنیادهای نخبگان استانی به نمایندگان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در طرح جهش تولید است که این امر به زودی صورت خواهد گرفت.

ضرورت ارتقای جایگاه بنیاد ملی نخبگان در سیستم اداری و مدیریتی کشور
سرپرست پیشین معاونت سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان نیز در این جلسه با اشاره به لزوم طراحی برنامه های عملیاتی، گفت: آثار عملی برنامه های بنیاد ملی نخبگان بعنوان یک نهاد فراوزارتخانه ای باید در جامعه دیده شود که یکی از با اهمیت ترین اصول برای نیل به این هدف، ارتقاء جایگاه بنیاد ملی نخبگان در سیستم اداری و مدیریتی کشور است.
داود طالبی با اعلان اینکه فناوری، خروجی نیروی انسانی متخصص است، گفت: ظرفیت اصیل یک کشور، نیروی انسانی نخبه و مستعد برتر است؛ بدین سبب هر برنامه ای در زمینه فناوری باید با تاکید بر این اصل طراحی و اجرا شود.

لزوم زمینه سازی برای توسعه اثربخشی مستعدان برتر و نخبگان
همچنین معاون پیشین معاونت مستعدان بنیاد ملی نخبگان نیز در این جلسه زمینه سازی برای توسعه هرچه بیشتر اثربخشی نخبگان را یک اصل دانست.
مهدی فیض اشاره کرد: عضویت تعدادی از مدیران ارشد و مسئولان کشور در خانه های نخبگانی بعنوان نخبه مدیریتی، می تواند ضمن تشویق مستعدان برتر به ادامه مسیر رشد و تسهیل مسیر پشتیبانی از نخبگان، زمینه ساز حمایت بیشتر از این افراد نیز باشد.

اهمیت آشنایی مستعدان با میراث فرهنگی و معنوی کشور
معاون پیشین معاونت فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان هم با اشاره به پیچیدگی فعالیت در زمینه نخبگان، تصریح کرد: در موضوع نیروی انسانی، نباید افراد تنها با محصولات ارزشیابی شوند بلکه باید خود فرد نخبه و مستعد برتر مرکز توجه برنامه ها باشد.
سید حسن حسینی افزود: یکی از اهداف اصلی راه اندازی بنیاد ملی نخبگان، موضوع جلوگیری از مهاجرت نخبگانی بود که این بنیاد نیز کوشش کرد با اعطای تسهیلاتی مانند وام مسکن و نظام وظیفه تخصصی این مهم را در آن سال ها تحقق بخشد که در این امر نیز تا حدود زیادی موفق عمل کرد.
وی به اهمیت آشنایی مستعدان با میراث فرهنگی و معنوی کشور اشاره نمود و افزود: آشنایی با تاریخ و ادبیات ایران دقیقاً همان نکته ای است که می تواند جامعه نخبگانی را (چه مقیم و چه غیرمقیم) با داشته های فرهنگی و هویتی کشور آشنا کند تا این افراد همیشه حس تعلق خاطر به وطن را همراه با حس خودباوری داشته باشند. این مساله باید بطور جدی در برنامه های اصلی بنیاد ملی نخبگان خاصه در زمینه مستعدان و دانشگاهیان گنجانده شود.
بنیاد ملی نخبگان باید مرجعیت نخبگی باشد
معاون پیشین معاونت مستعدان بنیاد ملی نخبگان نیز با اشاره به معایب وابستگی تسهیلات اعطایی به بودجه های دولتی، گفت: این وابستگی سبب می شود بنیاد ملی نخبگان هر ساله سبد حمایتی خودرا تغییر دهد و چه بسا این تغییر مسیر کاهشی داشته باشد. این در حالیست که جامعه نخبگانی، یک اجتماع پویا و دینامیک است و باید سیاستگذاری در این عرصه نیز باتوجه به جامعه مخاطب، کاملاً سیال باشد.
حسین شجاعی افزود: بنیاد ملی نخبگان باید مرجعیت نخبگی و محل تایید صلاحیت نخبگان و زمینه ساز اثرگذاری آنان و توسعه اثرگذاری این افراد باشد؛ بطور قطع برای تحقق این هدف، ارتباط با انجمن های علمی، مرکز بررسی های راهبردی ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی و مراکز مهم علمی بعنوان امری الزامی می تواند راهگشا باشد.
وی اضافه کرد: به عبارت دیگر، بنیاد ملی نخبگان باید همه کارهایی که در زمینه پشتیبانی از جامعه نخبگانی توسط نهادها و دستگاه های دیگر انجام می شود را بصورت هدفمند یکپارچه و هم مسیر کند تا از این طریق هم حمایت بیشتر و بهتری را انجام دهد و هم خودرا از وابستگی صرف به بودجه دولتی رها کند.
معاون پیشین معاونت مستعدان بنیاد ملی نخبگان استفاده از ظرفیت نخبگان در طراحی و اجرای برنامه های نخبگانی را یکی دیگر از نیازهای امروز جامعه نخبگانی دانست.
فضای رقابت عادلانه و شفاف مستعدان، لازمه شایسته سالاری است
همچنین معاون پیشین معاونت توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان با اعلان اینکه باید بین امور مهم و امور حیاتی، تمایز جدی قائل شد، اشاره کرد: در زمینه نخبگان، اولویت با امور و کارهای حیاتیست و منتبع باید روی این امور متمرکز شوند.
احسان چیت ساز اضافه کرد: ایجاد فضای رقابت عادلانه و شفاف در زمینه نخبگان سبب می شود که افراد بصورت اتوماتیک با اصل شایسته سالاری شناسایی و مورد حمایت قرار بگیرند. بهمین منظور، عادلانه کردن این مسیر باید یکی از با اهمیت ترین برنامه ها و رویکرد های بنیاد ملی نخبگان باشد. در این عرصه می توان طرح شهید احمدی روشن را یکی از طرح های خوب بنیاد ملی نخبگان برشمرد اما این طرح نباید اسیر آمار کمی شود.
وی افزود: محل پیاده سازی این قبیل طرح ها، دانشگاه است. به عبارت بهتر، بنیاد ملی نخبگان باید شرایط را برای اجرای این الگوی بهینه، بصورت تکامل یافته در دانشگاه فراهم آورد و خود بنیاد نیز تنها نقش نظارتی داشته باشد.
چیت ساز اشاره کرد: تجربه و علم ثابت کرده است که اعطای تسهیلات مالی صرف، گرچه در کوتاه مدت اثرگذاری خوبی دارد اما در بلند با متوقع کردن جامعه مخاطب، اثر منفی خواهد داشت. در حقیقت از نقطه ای به بعد، فرد نه فقط به صرف حمایت مالی، در کشور نمی ماند بلکه اغنا هم نخواهد شد. نگهداشت نخبگان نیازمند حمایت های اجتماعی و ارتقاء جایگاه اجتماعی این افراد است.

جذب در دستگاه های اجرائی، امکانی مهم در نگهداشت نخبگان است
معاون سابق معاونت توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان نیز در ادامه این جلسه بر لزوم حمایت منطقی و هدفمند از جامعه نخبگانی تاکید و آنرا گامی بلند در نگهداشت نخبگان دانست.
یدالله اردوخانی اظهار داشت: جذب در دستگاه های اجرائی، دانشگاه ها و یا دیگر مراکز علمی و اجرائی، می تواند امکانی مهم در نگهداشت نخبگان در چرخه خدمت رسانی به جامعه باشد.

نظام آموزشی معیوب، از بزرگترین مشکلات نخبه پروری است
سرپرست پیشین قائم مقام و معاون سابق معاونت آینده سازان بنیاد ملی نخبگان نیز با اشاره بر ضرورت توجه به ادبیات نخبگانی، گفت: نخبه نیاز به اشتغال ندارد چون از دید سند استراتژیک کشور در امور نخبگان، نخبه فردی است که به اثرگذاری در جامعه تخصصی رسیده است و این فرد بطور قطع در راه نخبگی خود، به اشتغال تخصصی مشغول می باشد. در مورد فرد نخبه، توسعه اثرگذاری مورد تاکید است اما اشتغال تخصصی، موضوعی در باب آینده سازان است که باید بطور جدی پیگیری شود تا افراد بنا بر تخصص خود، مشغول فعالیت شوند.
حسن سالاریه افزود: نقایص و معایب نظام آموزشی کشور از همان دوران مدرسه به وضوح قابل رویت است. در سیستم آموزشی کشور، فرد از همان دوران مدرسه تنها در زمینه آموزش رشد می کند و عملاً توجهی به بحث تربیت صورت نمی گیرد.
وی اضافه کرد: افراد با همین روند وارد دانشگاه و در نهایت دانش آموخته می شوند بدون این که در موضوعات مهمی مانند کار گروهی و مسئله شناسی به درک و توانمندی قابل توجهی رسیده باشند. همین موضوع سبب شده که دانشجویان بسیاری در پایین ترین سطح دغدغه مندی اجتماعی قرار داشته باشد و هیچ دید و درک درستی نسبت به آینده جامعه و حتی خودشان نداشته باشند. تمام این موارد زاده سیستم آموزشی معیوب است.
سالاریه اشاره کرد: طراحی برنامه های نخبگانی امری لازم است اما باید برای هر برنامه روش های اجرائی مشخصی نیز پیش بینی شود. بعنوان نمونه استعدادهای مدیریتی بسیاری در کشور وجود دارند اما واقعیت این است که از طرفی هیچ سازوکار مشخصی برای شناسایی آنان وجود ندارد و از جانب دیگر، این افراد غالباً در بحث آموزش نمی توانند استانداردها و حداقل های مدنظر بنیاد ملی نخبگان را کسب کنند.
بنیاد ملی نخبگان یک نهاد حمایتی صرف نبوده و نیست
معاون پیشین معاونت سرآمدان و نخبگان و مدیر سابق اجرائی سازی سند استراتژیک کشور در امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان نیز در این جلسه اشاره کرد: هر استراتژی در زمینه نخبگان باید در راه تحقق اهداف تعیین شده در سند استراتژیک کشور در امور نخبگان باشد.
آریا الستی با اعلان اینکه بنیاد ملی نخبگان یک نهاد حمایتی صرف نیست بنا بر این بطور مستقیم ذیل ریاست جمهوری قرار دارد، اضافه کرد: پیش از ارائه تسهیلات و یا هر حمایت دیگری از جامعه نخبگانی باید هدف کشور در زمینه نخبگان به خوبی و بطور دقیق درک شود و پس برمبنای این هدف استراتژی ها را تعیین و تدوین کرد.
وی افزود: اثرگذاری در مدیریت تحولات کشور، با اهمیت ترین و اصلی ترین هدف کشور در زمینه نخبگان است و بنا بر این تمام برنامه ها و رویکردها باید حول این هدف طراحی و اجرائی شوند. در حقیقت در زمینه نخبگان توجه صرف به موضوع مهاجرت، انحراف از اصل است.
الستی با اشاره به جایگاه ذاتی بنیاد ملی نخبگان، افزود: این بنیاد باید محلی برای رفع مشکلات و چالش های وزارتخانه ها و نهادهای مختلف کشور باشد و برای برون رفت آنها از مشکلات لاینحل، راهکارهای دقیق و کارشناسانه و البته راهبردی عرضه نماید.
وی اضافه کرد: برای رسیدن به این جایگاه، سعه دایره نخبگانی و افزایش تعداد افراد اثرگذار و نخبه، یک اصل است؛ بدین سبب نخبه پروری باید بعنوان یکی از اولویت های اصلی این نهاد مورد توجه قرار بگیرد و بنیاد ملی نخبگان در این عرصه، جریان نخبه پروری را در کشور ایجاد کند؛ جریانی که آثار آن به وضوح در زندگی مردم دیده شود.
الستی با تاکید بر این که تمدن سازی نیازمند تعداد کافی افراد نخبه و اثرگذار می باشد، گفت: برنامه ریزی در زمینه نیروی انسانی، امری بسیار مهم و پیچیده است که نیازمند تلاش و پشتکار مستمر، شایسته سالاری، زیست بوم دانش بنیان، آموزش حرفه ای و ارتقاء درجه نفوذ اجتماعی نخبگان است.
اهمیت شیوه های اجرا در پیاده سازی استراتژی
رییس بنیاد نخبگان استان تهران نیز با تاکید بر اهمیت اجرای دقیق، اظهار داشت: گرچه استراتژی خیلی مهمست اما این اهمیت نباید سبب غفلت از شیوه های اجرا شود.
مهدی کوچک زاده اضافه کرد: در این بخش، بررسی دقیق برنامه ها و کارهای بنیاد ملی نخبگان در دوره های قبل نیز می تواند مثمرثمر باشد.
بر اساس اعلام بنیاد ملی نخبگان، عباس ابراهیمی معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان، سید محمدصادق موحد معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان و مرتضی احسانی معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد ملی نخبگان دیگر حاضران در این جلسه بودند.

1401/02/01
16:17:20
0.0 از 5
3278
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴