مجلس ایران دات كام
شیخان در كمیسیون اجتماعی مجلس تشریح كرد؛

وضعیت شرکت دخانیات در دولت روحانی چگونه شد؟

وضعیت شرکت دخانیات در دولت روحانی چگونه شد؟

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران با اشاره به وضعیت اسفناک آن، به کوشش های مشکوک در امور این شرکت از کاهش سطح کشت توتون و تنباکو تا حضور کمپانی های آمریکایی و انگلیسی در بازار ایران پرداخت.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، محمد شیخان بعدازظهر امروز دوشنبه ۲۹ فروردین با دعوت کمیسیون اجتماعی مجلس، در جلسه این کمیسیون حاضر شد تا ضمن ارائه گزارش عملکرد در سه ماهه مسئولیت خود، به مشکلات موجود این شرکت در گذشته به خصوص در دولت روحانی بپردازد.
وی در ابتدای اظهارات خود به طرح چند سوال مهم پرداخت و اظهار داشت:
۱ -چرا شرکت دخانیات ایران که در گذشته سهم ۸۰ درصدی از بازار مصرف داخل را داشته، امروز به حدود ۱۰ درصد بازار رسیده است؟
۲ -چرا سطح زیر کشت توتون از ۹ هزار هکتار به هزار هکتار کاهش پیدا کرده است و چه کسانی به معیشت و اقتصاد کشاورزان لطمه زدند و منافع واردات توتون به جیب چه کسانی رفته است!؟
۳ -چه کسانی در قالب طرح فریب در دهه ۸۰ پای کمپانی های چند ملیتی را به کشور باز کردند؟ و چرا امروز بیش از ۷۵ درصد از سهم بازار داخلی متعلق به کمپانی های چند ملیتی آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی می باشد؟
۴ -چرا قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه و مالیات بر ارزش افزوده، در امتداد منافع شرکت های چند ملیتی تنظیم شده است؟
۵ -چرا شرکت های چند ملیتی آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی با وجود سود سرشار از بازار داخلی ایران، هیچ تعهدی نسبت به بهداشت، اشتغال، توسعه کشت، ورزش و مسئولیت اجتماعی ندارند و فقط نگاهی سود انگارانه به بازار مصرف ایران داشته و عایدات آنها از کشور خارج می شود؟
۶ -چرا بعد از شکل گیری مرکز برنامه ریزی و نظارت بر صنعت دخانیات کشور، تولید داخل و تنها شرکت ملی ایران، لطمه دیده و شرایط به نفع شرکت های چند ملیتی آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی رقم خورده است؟
۷ -چرا در دولت گذشته، شخص رییس جمهور، خط پرایمری توتون شرکت آمریکایی- ژاپنی را افتتاح می کند و به این شرکتها در بحرانی ترین شرایط ارزی کشور، ارز دولتی اختصاص داده است!؟

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران سپس با اشاره به شرایط شرکت دخانیات ایران در زمان تحویل مسئولیتش در بیستم آذر سال گذشته، اظهار داشت: زیان انباشته ۵۵۴ میلیارد تومانی شرکت در آخر ۹ ماهه سال ۱۴۰۰، زیان عملکرد ۳۶۴ میلیارد تومانی شرکت در سال ۱۳۹۹، زیان عملکرد ۱۵۰ میلیارد تومانی شرکت در ۹ ماهه سال ۱۴۰۰، زیان انباشته ۴۰ میلیارد تومانی شرکت ایده آل دخان، بدهی های ارزی و ریالی سنواتی به میزان سه هزار و ۶۶ میلیارد تومان شامل بدهی ارزی و ریالی (۳۰ میلیون یورو بدهی ارزی) و بدهی هزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی مالیات ارزش افزوده از مشکلات این شرکت است.
شیخان با اعلان اینکه شرکت ایده آل دخان بمنظور تامین مواد اولیه داخلی و خارجی در سال ۱۳۹۵ ایجاد گردید، اضافه کرد: این شرکت با وجود سه درصد کارمزد بالاسری از شرکت دخانیات ایران بابت فعالیت، در زمان انحلال شرکت، بدهی مالیاتی به دولت به میزان ۲۲ میلیارد تومان، بدهی بابت عدم پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به میزان ۳۸ میلیارد تومان و زیان انباشته ۴۰ میلیارد تومانی داشته است.
وی انحراف ۴۵ درصدی بودجه مصوب در بخش درآمدها در ۹ ماهه سال قبل را یاد شده قرار داد و افزد: پرونده های مفتوح حقوقی به تعداد ۲۳۵ پرونده (۱۶۰ پرونده در محاکم قضائی به میزان صدها میلیارد تومان و ۷۵ پرونده در دیوان عدالت اداری) بوده است.
مدیرعامل شرکت دخانیات ایران همین طور به وجود سابقه چک برگشتی و عدم امکان صدور دسته چک از زمان تصدی مسئولیت خود در این شرکت اشاره نمود و اظهار داشت: محکومیت شرکت دخانیات در ۲ پرونده حقوقی با یک شرکت بابت فروش توتون های روستایی در سالهای ۹۶ و ۹۸و مسدودی حساب های شرکت در اجرای حکم قضائی از دیگر مشکلات این شرکت است.
شیخان همین طور واگذاری برند بیستون شرکت ملی دخانیات به یک شرکت خصوصی به ثمن بخس، غیر فعال بودن ۳۳ دستگاه ماشین آلات خطوط تولیدی شرکت و نیاز به حدود هزار میلیارد تومان نقدینگی بابت تعمیر، تعویض قطعات و اورهال دستگاهها از دیگر مشکلات شرکت ذکر کرد.
وی در بخش پایانی سخنان خود، ضمن ارائه گزارش در ۸۰ روز کاری خود در این شرکت همچون انجام پنچ سفر استانی و بازدید از مجتمع های تولیدی و دیدار با مسئولین استانی (استان های گلستان، مازندران، گیلان، اصفهان، خراسان رضوی)، رکورد تولید روزانه در ۸ سال گذشته، صادرات سیگار برای نخستین بار به ترکمنستان، شروع عملیات راه اندازی و فعال سازی مجتمع های تولیدی در استانهای کردستان، بوشهر، خراسان بمنظور جلوگیری از قاچاق، رو نمایی از بسته حمایتی کشاورزان توتون کار و تنباکوکار در امتداد پشتیبانی از قشر زحمتکش کشاورز و بمنظور جلوگیری از واردات بی رویه، تبدیل وضعیت بیش از ۱۸۰۰ نفر از نیروهای قرارداد کار معین به دائم پس از ۱۵ سال، تبدیل وضعیت ۳۷۶ نفر پرسنل پیمانکاری تمام وقت به قرارداد معین و حذف شرکت های پیمانکاری پس از ۸ سال، اجرای کامل قانون ایثارگری و تبدیل وضعیت رابطه استخدامی ۲۸۸ نفر از کارکنان، رشد ۷۰ درصدی کمک هزینه رفاهی کارگران نسبت به فصل گذشته و صدور رفاه کارت دخانیات برای کلیه پرسنل سراسر کشور، رشد ۳۷۵ درصدی خدمات رفاهی نیروهای روز مزد، فصلی و حجمی نسبت به سال ۹۹، اعمال مدرک تحصیلی نزدیک به ۳۰۰ نفر و تطبیق آن با عنوان شغلی مناسب به لیست برخی اقدامات انجام شده در عرصه تولید طی ۸۰ روزه اخیر اشاره نمود و با تشریح به برنامه خود برای ایجاد تحول در بخش تولید، افزایش سهم بازار، و پشتیبانی از کشاورزی توتون و تنباکو، از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست تا در این راه تحولی وی و کارکنان شرکت دخانیات را در تصویب سیاست های بالادستی صنعت دخانیات کشور و تنظیم و تصویب قانون های حمایتی از تولید داخل برای جلوگیری از خروج سرمایه از کشور و همین طور جلوگیری از قاچاق همراهی و کمک کنند.
پس از سخنان شیخان؛ ولی اسماعیلی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر و تشکر از مدیرعامل دخانیات، از مواضع ضد فساد وی حمایت کرد و گفت در این راه تحولی حامی شما خواهیم بود و تا آن زمان که برای مبارزه با مافیای دخانیات به نفع تولید و اشتغال داخل تلاش می کنید، در کنار شما خواهیم بود.

1401/01/29
20:44:40
0.0 از 5
3432
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳