مجلس ایران دات كام
معاون حقوقی رئیس جمهوری:

باید تعارض منافع را مدیریت کرد

باید تعارض منافع را مدیریت کرد

مجلس ایران دات کام: معاون حقوقی رییس جمهوری با اشاره به اینکه نه امکان مقابله و نه امکان حذف تعارض منافع وجود دارد، بر لزوم مدیریت تعارض منافع تاکید نمود.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمد دهقان معاون حقوقی رییس جمهور بامداد دوشنبه در جلسه صحن مجلس شورای اسلامی طی سخنانی بعد از ارائه تقاضای بررسی لایحه نحوه مدیریت تعارض منافع در انجام وظایف قانونی و ارائه خدمات عمومی با تکیه بر اینکه تعارض منافع با فساد متفاوت است، اظهار نمود: امکان دارد مواردی در مورد تعارض منافع وجود داشته باشد که منجر به فساد شود و همینطور امکان دارد مواردی از تعارض منافع وجود داشته باشد اما هیچ کدام به فساد منتهی نشود.
وی با بیان اینکه هر تعارض منافعی فساد نیست افزود: اگر تعارض منافع مدیریت شود طبیعتا زمینه اعتماد مردم به نظام افزایش می یابد و همینطور دیگر بستری برای فساد در کشور ایجاد نمی گردد. همه بارها مشاهده کرده ایم منافع عمومی با منافع شخصی در تعارض قرار گرفته است و بسیار دیده شده مسؤلان دولتی و کارکنان دولت و بخش های ارائه دهنده خدمات عمومی در زمان تصمیم گیری با تعارضی میان منافع عمومی و منافع شخصی، خانوادگی یا بستگان و گروههای متصل به آنها مواجه می شوند.
دهقان اظهار نمود: تعارض منافع موضوعی قابل حل نیست بلکه واقعیتی است که وجود دارد و به صورت مداوم در زندگی شخصی کارکنان حکومتی و افراد این تعارض منافع وجود دارد. موارد خیلی از تعارض منافع وجود دارد که هیچ وقت منتهی به فساد نمی گردد و علت آن نیز وجود باورهای مذهبی و وجدان فردی است. این اصول سبب می شود در زمان ایجاد تعارض منافع فرد به هیچ وجه از جاده عدالت و انصاف خارج نشود و اجازه ندهد که وسوسه ها و شهوات بر او مسلط شود.
وی با تکیه بر اینکه نه امکان مقابله با تعارض منافع وجود دارد و نه امکان حذف آن، تصریح کرد: باید موضوع تعارض منافع را مدیریت کرد.
به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، بعد از صحبت های معاون حقوقی رییس جمهوری و همینطور بیان اظهارات یک مخالف و یک موافق نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تقاضای بررسی یک فوریتی لایحه نحوه مدیریت منافع در انجام وظایف قانونی و ارائه خدمات عمومی موافقت کردند.
منبع:

1401/01/22
16:25:39
0.0 از 5
3180
تگهای خبر: خدمات , دولت , قانون , لایحه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲