مجلس ایران دات كام

انتقاد رئیس فراکسیون محیط زیست از اطلاع رسانی دیرهنگام درباره ورود ریزگردها به تهران

انتقاد رئیس فراکسیون محیط زیست از اطلاع رسانی دیرهنگام درباره ورود ریزگردها به تهران

به گزارش مجلس ایران دات کام رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به اینکه سازمان محیط زیست چند ساعت پس از ورود سامانه ریزگردها اطلاع رسانی کرد، از ورود مجلس به ˮسهل انگاری مدیریت آلودگی هواˮ اطلاع داد.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، سمیه رفیعی با انتقاد از اطلاع رسانی درباره ورود ریزگردها به پایتخت اظهار داشت: ورود ریزگردها به پایتخت باید حداقل بین ۲۴ تا ۳۶ ساعت قبل توسط سازمان هواشناسی پیشبینی می شد. بعد از پیشبینی سازمان هواشناسی قاعدتا ستاد مدیریت بحران و دانشگاه علوم پزشکی و محیط زیست از راه رسانه ها باید مبحث را به مردم اطلاع می دادند.
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس اظهار داشت: از طرفی اطلاعات ایستگاه های سنجش کیفیت هوا باید توسط سازمان محیط زیست به علوم پزشکی ارسال می شد که یا از راه علوم پزشکی اطلاع رسانی عمومی صورت می گرفت یا خود سازمان محیط زیست سریعا اعلام وضعیت می کرد که متاسفانه تا چند ساعت پس از ورود سامانه ریزگردها اطلاع رسانی عمومی انجام نشد.
نماینده مردم تهران در مجلس مجلس ضمن اشاره به اینکه باید تصمیم گیری ها پیشگیرانه باشد، اظهار داشت: جلسه مدیریت آلودگی هوای استان تهران با حضور اعضا باید حداقل یک تا دو روز قبل تشکیل و موارد لازم پیشبینی و مراتب جهت تصمیم گیری به استانداری و نهادهای ذیربط اعلام می شد که این امر هم صورت نگرفته است.
اعتبار مقابله و مدیریت ریزگردها در قانون بودجه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ حذف شده است رفیعی درباره اعتبارات مقابله با ریزگردها اظهار داشت: متاسفانه دولت هم در بودجه سال قبل و هم در بودجه سال جاری هرگونه اعتبار در مورد مقابله یا مدیریت ریزگردها را حذف نمود.
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس اظهار داشت: هر چند مبادی ورودی این مسئله از مرزهای غربی، جنوب و جنوب غربی است و بیشتر کانون ها خارجی است؛ اما قاعدتا باید جهت برنامه های بعدی بودجه لازم تخصیص پیدا می کرد که متاسفانه این امر هم مغفول ماند و مرکز ملی مقابله با ریزگردها در سازمان محیط زیست دقیقا مشخص نیست چرا این درخواست را برای تأمین اعتبارات لازم در مورد این معضل در شرایط بحرانی نداشت و پیگیر نبوده است.
رفیعی ضمن اشاره به مصوبات فراکسیون محیط زیست پارسال در مورد آلودگی هوای تهران اظهار داشت: بر این اساس ایستگاه های سنجش کیفیت هوا باید مرتبا به روزرسانی و کالیبره شوند.
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس بر ضرورت بررسی و رایزنی جدی دیپلماسی درباره ریزگردها تصریح کرد و اظهار داشت: احتمال این که ما از شرایط اخطار و اضطرار به شرایط مداوم بحران برسیم کم نیست و اگر این وضعیت ادامه داشته باشد قاعدتا در فصل تابستان و پاییز هم با اختلاط ریزگردها و شرایط آلودگی هوای تهران بطور قطع مشکلات جدی خواهیم داشت.
رفیعی با تکیه بر اینکه مقابله با ریزگردها و آلودگی هوا بیشتر از همه به توان مدیریتی نیازمند است، تصریح کرد: آلودگی هوا نیازمند مدیریت واحد است و فقدان مدیریت واحد در این عرصه بسیار مشهود است. مجلس این مورد را در جهت تحقق قانون هوای پاک پیگیری می کند و با هرگونه سهل انگاری مدیریت آلودگی هوا برخورد می کند.1401/01/20
11:41:44
0.0 از 5
3293
تگهای خبر: بودجه , پیگیری , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام