مجلس ایران دات كام
با موافقت نمایندگان مجلس؛

ایران به موافقت نامه اروپایی حمل و نقل محصولات خطرناک می پیوندد

ایران به موافقت نامه اروپایی حمل و نقل محصولات خطرناک می پیوندد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به موافقت نامه اروپایی حمل و نقل محصولات خطرناک بوسیله جاده موافقت کردند.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۱۷ فروردین ماه) با لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به موافقت نامه اروپایی حمل و نقل محصولات خطرناک بوسیله جاده با ۱۶۸ رأی موافق، ۷ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۲ رأی موافقت کردند.
در ماده واحده این لایحه آمده است: دولت جمهوری اسلامی ایران اجازه داده می شود نسبت به امضای موافقت نامه اروپایی حمل و نقل محصولات خطرناک بوسیله جاده (ای دی آر) مشتمل بر ۱۷ ماده به شرح پیوست اقدام و اسناد الحاق را نزد امین اسناد تودیع کند.
سید البرز حسینی نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی در موافقت با این لایحه، اظهار داشت: موافقت نامه هایی که در حوزه همکاری بین دولت های مختلف اتفاق می افتد، ضمن آنکه زمینه فنی ایجاد می کند، کاربردی داخل کشور و کاربردی خارج از کشور خواهد داشت. این معاهده نامه نیز از این قاعده مستثنی نیست.
وی افزود: زمینه سازی برای افزایش مبادلات تجاری بحث مهمی است که نیازمند توافقات است. پیش قدم شدن برای قرارگیری در توافق نامه ها یکی از اقداماتی است که اقتصادی سالم میان کشور ما و سایر کشورها را زمینه سازی می کند.
عبدالعلی رحیمی مظفری نماینده مردم سروستان در مجلس شورای اسلامی نیز در موافقت با این لایحه با اشاره به ضرورت مراودات هر چه بیشتر بوسیله موافقت نامه هایی که می توانند به نحوی در تولید کشور مؤثر باشند، بیان کرد: از سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۴۰۰ حدود ۸.۵ درصد از تولید ناخالص کشور از حوزه حمل و نقل بوده است و این نکته اهمیت زیادی دارد.
رحیمی مظفری تاکید کرد: تعدادی از کشورها بیش از ۳۵ درصد هزینه تولید خودرا از حوزه حمل و نقل کسب می کنند، اما ایران که زمانی به جاده ابریشم معروف بود امروز چه سهمی در زمینه حمل و نقل منطقه دارد و در ترانزیت تا چه میزان مؤثر است. نماینده مردم سروستان در مجلس اضافه کرد: ایران باید با پیوستن به این توافقنامه ها زمینه ایجاد مسیرهای حمل و نقل و کریدورهای ترانزیت را افزایش دهد.

1401/01/17
21:40:03
0.0 از 5
2799
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , لایحه , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان مجلس ایران دات كام