مجلس ایران دات كام
بابایی كارنامی:

در تعطیلات نوروز بیشتر از ۵ میلیون مسافر به مازندران سفر کردند

در تعطیلات نوروز بیشتر از ۵ میلیون مسافر به مازندران سفر کردند

نماینده مردم ساری و میاندورود با اشاره به اینکه بر مبنای آمار در تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ بیشتر از ۵ میلیون نفر به استان مازندران سفر کرده اند، اظهار داشت: شاخصهای توسعه ای استان مازندران در اسناد بالادستی در بحث توسعه گردشگری تعریف شده، اما زیرساخت های متناسب با میراث و گردشگری در این استان به وجود نیامده است.


علی بابایی کارنامی در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با وضعیت سفرهای نوروزی به استان مازندران و حوزه انتخابیه اش، بیان نمود: سال جاری پس از مبحث کرونا اتفاقات خوبی در سرتاسر کشور و بخصوص استانهای شمالی و مازندران افتاده است و بر مبنای آمارها و تحلیل های متفاوتی که عرضه می شود، در حوزه مرکزی استان مازندران مثل ساری بیشتر از ۵ میلیون مسافر رفت و آمد داشته اند.
وی ادامه داد: مردم شریف ایران پس از دو سال که به خاطر بیمای کرونا خانه نشین شده بودند و نمی توانستند مثل بقیه کشورهای دنیا رفت و آمدهای اجتماعی داشته باشند، طبیعی است که از این فرصت خیلی خوب استفاده کردند و وارد سفرهای ایرانگردی بخصوص به استانهای شمالی شدند که از این بابت خدا را شاکریم.
نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد: نکته مهم این است که وقتی این حجم از مسافر به استان هایی که قطب گردشگری هستند می آیند، باید زیرساخت های لازم آن آماده باشد. استان مازندران با عنایت به این که شاخصهای توسعه ای آن در اسناد بالادستی در بحث توسعه گردشگری تعریف شده، اما زیرساخت های متناسب با میراث و گردشگری در این استان تعریف نشده است. به صورت مثال در هتل داری در استان مازندارن و بخصوص مرکز آن بسیار ضعیف هستیم و به نظر من سازمان گردشگری در این استان تعطیل می باشد و به صورت معمولی برخورد می کند، در صورتیکه قرار شده بود گردشگری در استان مازندران ۳۰ تا ۴۰ درصد از جی. د. پی استان باشد.
وی افزود: تولید ناخالص ملی این استان متشکل از سفر هر ایرانی و غیر ایرانی به استان مازندران است و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به ازای هر نفری که پا به استان می گذارد و خارج می شود، می باشد که این به مفهوم قطب گردشگری بودن است، اما چنین چیزی وجود ندارد و گردشگری در حد یک دستگاه اجتماعی و اداره کل است و برنامه ریزی برای گردشگران و جنبه های میراثی که در استانهای شمالی قرار دارد مانند تاریخ چندین هزار ساله این استان، نیست.
بابایی کارنامی تصریح کرد: مثلاً در شهر ساری آثار قدیمی و تاریخی خیلی از دوره های تاریخی صفویه و... داریم که اینها همه گویای این مطلب است که ما نتوانستیم از این ظرفیت به نفع تولید ثروت در استان استفاده نماییم. از همه مهم تر هم این است که زیرساخت های لازم برای این مورد را نداریم که به صورت مثال پس از سال ها سیستم های ایمنی پرواز و توسعه فرودگاه را در استان داشته ایم.
وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از موضوعات، مسافران از استانهای دیگر کشور است که گاها می خواهند ۳ یا ۴ روز در استان مازندران بمانند اما به علت نبود زیرساخت های لازم جاده ای وقت بسیاری را در ترافیک می گذرانند و این مورد سبب می شود که آورده اقتصادی برای استان نداشته باشد.
نماینده مردم ساری در مجلس در ارتباط با توقع از مسؤلان برای رفع کمبودهای استانی اظهار داشت: از دولت و وزیر گردشگری آقای ضرغامی گله دارم چون که دو بار به استان مازندران سفر کرده اند اما جلسه کاری آورده اقتصادی برای استان نداشته است و من شاهد آن نبودم. به صورت مثال در سال ۲۰۲۲ قرار بود ساری پایتخت گردشگری جهان شود و میزبان کشورهای عضو اکو باشد که این مورد به هم خورد و خواهشم از آقای ضرغامی، استاندار مازندران و معاون اول استان این است که با عنایت به این که آزادسازی سواحل صورت گرفت و از آن تشکر می نماییم، اما ارتباط بین پلاژهای ساحلی که متعلق به دولتی ها است هیچ آورده ای برای استان ندارد، ازاین رو دولت اعلام نماید که چه برنامه ای برای آنها دارد.
بابایی کارنامی اظهار داشت: معتقدم به جای این که شعار منطقه آزاد دهیم، «سازمان عمران سواحل استانهای ساحلی» با اختیارات در سطح یک سازمان منطقه آزاد کشوری تشکیل گردد که رویکرد آن فقط گردشگری باشد. این سازمان باید زیر نظر معاونت اجرایی رئیس جمهور باشد و مستقیما رئیس جمهور توسط معاون اجرایی خود این ظرفیت بزرگ اقتصادی را مدیریت کند. با عنایت به این که مقرر است پیش نویس برنامه هفتم عرضه شود این مورد در آن گنجانده شود.
وی ادامه داد: در استانهای ساحلی و فقط در استان مازندران درآمد بیشتر از ۵۰ تا ۷۰ هزار میلیارد تومان است که باید گفت چه سرمایه بهتری از این وجود دارد که برای خدمت به مردم باید برای آن ریل گذاری کرد؟ ازاین رو از رئیس جمهور درخواست داریم که دستور دهند یک جلسه هیات دولت با حضور استاندار مازندران و چند نفر از نمایندگان و حتی منتخبین استانهای شمالی در دولت تشکیل گردد و یک طرح کامل با نگاه گردشگری اقتصاد محور تعریف نماییم و منابع بخش خصوصی و دولت مشخص شود تا به جای این که مردم به دبی و ترکیه سفر کنند به استانهای شمالی مانند مازندران خودمان سفر کنند، چون که فرهنگ بسیار متمدنی داریم که باید از آن در این راه استفاده بهینه کرد.
نماینده ساری در مجلس در سفارش به مسافران اظهار داشت: خواهش دارم در مسافرت خساست به خرج ندهند و پیک نیک و آذوقه به همراه خود نیاورند و بیایند از سفره پاک مردم مازندران استفاده کنند. همینطور پروتکلهای کرونایی که هنوز هم وجود دارد را رعایت نمایند. مدیریت پسماند که هم برای مردم استان و هم در سطح ملی مهم می باشد را هم در نظر داشته باشند، چون که درختان و فضای سبز مال مردم است و باید از آن صیانت کنند و از اماکن مقدسه و فرهنگی ناب اسلامی و میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران بازدید داشته باشند.1401/01/13
20:30:25
0.0 از 5
3524
تگهای خبر: اقتصاد , بازدید , دولت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴