مجلس ایران دات كام
تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین_۱۱

دانش بنیان ها باید به حوزه مدیریت منابع آب ورود کنند

دانش بنیان ها باید به حوزه مدیریت منابع آب ورود کنند

به گزارش مجلس ایران دات کام عضو کمیسیون کشاورزی ضمن اشاره به ضرورت ورود شرکتهای دانش بنیان به حوزه مدیریت آب اظهار داشت: در ماه جاری شرکتهای دانش بنیان ثبت شده در حوزه کشاورزی را دعوت و راه های همکاری با آنان را بررسی می نماییم.


احد آزادی خواه، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به تاکید رهبر انقلاب در نقش دانش بنیان ها در اقتصاد و کشاورزی کشور، اظهار داشت: در این راستا کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفته که در چند حوزه کشاورزی اقدامات ویژه انجام دهد. وی خاطرنشان کرد: در حوزه قانون گذاری هم اگر احتیاج به قانون جدیدی در حوزه کشاورزی بود، کمیسیون ورود جدی خواهد داشت. آزادی خواه افزود: در این راستا ما باید با وزارت جهاد کشاورزی تعامل اولیه ای داشته باشیم تا خلاءها شناسایی شود و آن بخش که به مجلس مربوط می شود ما ورود خواهیم کرد و بخشی هم که به دولت مربوط است باید دولتمردان ورود کنند و نقش نظارتی مجلس در این حوزه تقویت شود. وی با اشاره به اینکه در چند سال قبل در حوزه مدیریت منابع آب عملکرد ضعیفی داشتیم، اظهار داشت: بنابراین بحث آبیاری و استفاده از منابع آب کشور مسأله ای بسیار مهم می باشد. آزادی خواه ضمن اشاره به این که حداقل ۸۵ درصد آب مصرفی کشور در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد، اضافه کرد: با عنایت به این مسئله مهم ضروریست که شرکتهای دانش بینان در حوزه آب و مدیریت مصرف منابع آب ورود کنند. وی بحث آب مجازی را یکی از راهکارهای مدیریت مصرف منابع آب دانست و افزود: اگر ما بتوانیم بخشی از محصولات را که آب زیادی مصرف می کنند، وارد نماییم، می توانیم از منابع آب برای کشت محصولات استراتژیک مانند گندم و ذرت استفاده نماییم. آزادی خواه کشت فراسرزمینی را از دیگر راهکار ها در این حوزه عنوان نمود و اضافه کرد: سهم ما در این عرصه بسیار اندک است در حالیکه کشورهای همسایه همچون قزاقستان این توانایی را دارد که بتوانیم کشت فراسرزمینی را در آنجا توسعه دهیم و بخشی از محصولات را به این شکل تأمین نماییم. وی تصریح کرد که در این راستا باید یک شبکه قوی و مورد اعتماد تشکیل دهیم که بتواند در خارج از مرزها کشت فراسرزمینی را مدیریت و محصولات کشت شده را وارد کشور کند.
این نماینده مجلس اظهار داشت: اصلاح الگوی کشت از دیگر بخش هایی است که شرکتهای دانش بنیان باید به آن ورود کنند و ما باید الگوهای کشت خیلی از محصولات کشاورزی را به صورت جد اصلاح نماییم. وی خاطرنشان کرد که کشت محصولات کشاورزی باید اولویت بندی شود بعنوان مثال اولویت اول کشور کشت گندم، پس از آن ذرت و پس از آن هم برنج باشد. آزادی خواه تصریح کرد که کمیسیون کشاورزی در همین ماه جاری شرکتهای دانش بنیان ثبت شده در حوزه کشاورزی را دعوت و راه های همکاری با این شرکت ها در بخش را بررسی می کند.


منبع:

1401/01/07
12:36:17
0.0 از 5
3258
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳