مجلس ایران دات كام
سعیدی:

ذخایر آبی کشور آمادگی خودکفایی برنج را ندارد

ذخایر آبی کشور آمادگی خودکفایی برنج را ندارد

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم ضمن اشاره به وضعیت زیست محیطی و میزان ذخایر آبی کشور با ایده خودکفایی برنج مخالفت کرد.


معین الدین سعیدی در گفتگو با ایسنا در مورد دستوری شدن قیمت برنج و گوشت: مجلس در بحث دستوری شدن قیمت ها با دولت همدستی کرد. کمیسیون تلفیق مجلس دولت را مکلف کرد که قیمت کالاهای اساسی سال آینده بر مبنای قیمت شهریور ۱۴۰۰ باشد. در یکی از دوره های مجلس که احمد توکلی در آن حضور داشت، بحث تثبیت قیمت ها را داشتیم. حالا می بینیم که آن راهبرد به هیچ نتیجه ای نرسید.
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس درباره ارتباط حذف ارز ترجیحی و دستوری شدن قیمت ها اظهار داشت: پیشبینی ما برای بودجه ۱۴۰۱، فروش یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت با قیمت ۷۰ دلار بود. قیمت هر بشکه نفت حالا ۱۳۰ دلار است. امیدواریم که با اتفاقاتی که در مذاکرات وین می افتد، گشایش خوبی در زمینه کالاهای اساسی رخ دهد.
نماینده چابهار در مجلس یازدهم پیش بینی نمود که منابع ارزی ایران در سال آینده تأمین خواهد شد.
ذخایر آبی کشور مناسب شرایط خودکفایی برنج نیست سعیدی در مورد ایده خودکفایی برنج اظهار داشت: با عنایت به شرایط آبی کشور، ما در شرایط خودکفایی برنج نیستیم. در عین حال ظرفیت هایی داریم که از آنها استفاده نمی نماییم. ما از ظرفیت بازارچه های مرزی استفاده نمی نماییم. آنقدر که به دنبال واردات برنج از نیکاراگوئه یا هندوستان هستیم، به پاکستان فکر نمی نماییم. این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تاکید کرد: در مورد سایر نهاده های دامی مثل کنجاله سویا، جو، و ذرت توانایی خودکفایی وجود دارد اما در مورد برنج این گونه نیست.
دستوری کردن قیمت در شرایط فعلی تنها راه چاره است. نماینده مردم چابهار در مجلس اظهار داشت: بر هر حال دستوری کردن قیمت ها در نظام رقابتی بازار پسندیده نیست اما در شرایط فعلی کشور تنها راه چاره است. دولت ناگزیر از به کار بردن اهرم های فشار برای پیشگیری از لجام گسیختی بازار است. در عین حال لزوما استفاده از اهرم فشار، به کار بردن ساده ترین راهکار ها نیست. نباید ظرفیت بازارچه های مرزی را نادیده بگیرید.
منبع:

1400/12/29
12:54:38
0.0 از 5
376
تگهای خبر: بودجه , دولت , قیمت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳