مجلس ایران دات كام
متفكرآزاد :

مجلس عملکرد دولت درباره ارز ترجیحی را رصد می کند

مجلس عملکرد دولت درباره ارز ترجیحی را رصد می کند

به گزارش مجلس ایران دات کام عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار داشت: ما از ابزارهای نظارتی خود استفاده می نماییم و نحوه عملکرد دولت درباره ارز ترجیحی را رصد خواهیم کرد.روح الله متفکرآزاد در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره وضعیت تخصیص ارز ترجیحی در سال ۱۴۰۱، عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی ارز ترجیحی را حذف نکرده است، بلکه معادل ریالی ۱۲.۷ میلیارد دلار در اختیار دولت قرار می گیرد که حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان می شود. پس ما دیگر ارز در اختیار دولت قرار نمی دهیم، بلکه معادل ریالی آنرا در اختیار دولت قرار می دهیم.
وی بیان نمود: مجلس شورای اسلامی شرط گذاشت که قیمت کالاهای اساسی بعد از حذف ارز ترجیحی نباید با قیمت این کالاها در شهریور سال ۱۴۰۰ فرقی کند که دولت باید این مورد را مدنظر قرار دهد.
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دولت مدعی است که راهکارهایی در این حوزه دارد و حرف ما هم این است که باید این راهکار ها در مرحله اجرا به اثبات برسد.
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما از ابزارهای نظارتی خود استفاده می نماییم و نحوه عملکرد دولت درباره ارز ترجیحی را رصد خواهیم کرد.
متفکرآزاد اظهار داشت: برای مثال، زمانی که دولت ارز را به قیمت ۲۵ هزار تومان از بازار خریداری می کند اما به قیمت ۴.۲۰۰ تومان می دهد، مابه التفاوت آن تورم بوجود می آورد و افزایش پایه پولی را به وجود می آورد و بنابراین به نظر بعضی از کارشناسان تأثیر منفی این کار بیشتر از تورمی است که از حذف آن امکان دارد ایجاد شود.
وی افزود: البته حذف ارز ترجیحی هم آثار تورم انفجاری و یا انتظاری دارد. ما برای آنکه این آثار را از بین ببریم، می گوییم که دولت باید بگوید که پس از حذف ارز ترجیحی، چه روش تأمینی را در دستور کار دارد؟
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: حذف یکباره و یا مقطعی ارز ترجیحی در اختیار دولت می باشد و ما در مجلس به هیچ وجه درباره حذف ارز ترجیحی صحبت نکردیم. ما پولی را که دولت در این حوزه نیاز داشت، در اختیارش قرار دادیم و دولت خودش باید سازوکار این مورد را در نظر بگیرد و اجرایی کند. معیشت مردم برای مجلس بسیار اهمیت دارد و باید مورد توجه دقیق قرار گیرد.


منبع:

1400/12/28
23:05:01
0.0 از 5
345
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱