مجلس ایران دات كام
به منظور تامین نظر شورای نگهبان

حقوق نمایندگان مجلس، اعضای شورای نگهبان و مجمع تشخیص شفاف می شود

حقوق نمایندگان مجلس، اعضای شورای نگهبان و مجمع تشخیص شفاف می شود

نمایندگان مجلس شورای اسلامی بند در ارتباط با مستثنی شدن انتشار حقوق نمایندگان مجلس، اعضای شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام از مصوبات بودجه 1401 را حذف کردند.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس، ایرادات شورای نگهبان در تبصره ۱۲ مربوط به مصوبات مجلس در لایحه بودجه ۱۴۰۱ رفع و تصویب گردید.
جزء ۴-۱ بند الف تبصره ۱۲ حذف شد که در آن آمده بود «حقوق، مزایا و فوق العاده های کارکنان تابع قانون کار مصوب ۲۶/ ۱۲/ ۱۳۳۷ با اصلاحات و الحاقات بعدی که در وزارتخانه ها و شرکتهای دولتی مشغول به ­کار هستند ده درصد(۱۰%) افزایش می­ یابد.»
همین طور در جزء ۳ بند الف عبارت «شورای عالی انقلاب فرهنگی» حذف شد و این جز به شرح زیر اصلاح گردید.
۳- در سال ۱۴۰۱ صدور هر گونه مجوز جدید برای افزایش حقوق و مزایای مستمر و فوق العاده ها و نظایر آن توسط مراجع ذی ربط همچون هیأت های امناء، مجامع عمومی شرکتها و مؤسسات(باستناد اختیار مندرج در قانون تجارت)، شورای حقوق و دستمزد موضوع ماده(۷۴) قانون مدیریت خدمات کشوری و هیأت وزیران تحت هر عنوان و از محل هر نوع اعتبار، خارج از افزایش های فوق الذکر ممنوعست.
در جزء ۸ بند الف تبصره ۱۲ عبارت «متوسط سالانه» جایگزین عبارت «ماهانه» شد و این جزء به شرح زیر اصلاح گردید.
۸- سقف خالص پرداختی متوسط سالانه از محل حقوق و مزایای مستمر و غیر مستمر و سایر پرداختی ها از هر محل و تحت هرعنوان درسال ۱۴۰۱ به گروههای مختلف حقوق بگیر در دستگاههای اجرائی موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و همین طور نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی از قبیل کارکنان کشوری و لشکری، اعضای هیأت علمی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و قضات در کلیه مناطق کشور هفت برابر مبلغ جزء(۱) همین بند است. پرداخت مازاد بر این مبلغ تحت هر عنوان و از محل هر نوع اعتبار به کارکنان کشوری و لشکری شامل کارمندان، اعضای هیأت علمی، قضات و بازنشستگان در وزارتخانه ها و شرکتهای دولتی و همین طور شرکتها و مؤسساتی که مدیران آن به هر طریق توسط دولت و یا نهادهای عمومی منصوب می شوند، ممنوعست.
کارانه گروه پزشکی، فوق العاده خاص پزشکان شاغل در سازمان پزشکی قانونی کشور، حق ­التحقیق، حق التألیف و حق داوری، راهنمایی و مشاوره اختتام نامه­ ها و رساله­ ها و حق التدریس اعضای هیأت علمی و عیدی اختتام سال از حکم این جزء مستثنی است.
همین طور سقف پرداختی به کارکنان مستقر در سکوهای حوزه عملیاتی شرکت نفت بر طبق مصوبه شورای حقوق و دستمزد تعیین می گردد در موارد خاص به پیشنهاد شورای حقوق و دستمزد و تصویب هیات وزیران اقدام می گردد.
جزء الحاقی ۱ اصلاح گردید که به سبب آن، بمنظور جذب و نگهداشت کارکنان قوه قضائیه و کاهش اطاله دادرسی پرونده های قضائی با رعایت قوانین و مقررات با پیشنهاد رییس قوه قضائیه و تصویب شورای حقوق و دستمزد فوق العاده برای کارکنان مذکور برقرار می­ شود.
در بند (ه) تبصره ۱۲ عبارت " دستگاه های موضوع ماده ۶۶ قانون محاسبات عمومی اصلاحی ۲۲/ ۱/ ۱۳۷۷ از شمول حکم این بند مستثنی هستند" حذف شد، پس نمایندگان مجلس و اعضای شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام از انتشار حقوق و دستمزد خود مستثنی نیستند.
طبق مصوبه مجلس در بند (ه) تبصره ۱۲، دستگاههای اجرائی موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مکلفند از تیرماه سال ۱۴۰۱ کلیه پرداخت های مستمر و غیرمستمر نقدی و غیرنقدی (معادل ریالی) مذکور در ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و تسهیلات به کلیه شاغلین و بازنشستگان از هریک از منابع و حساب های دولتی و متعلق به دولت نزد خودرا به تفکیک شماره ملی با اختصاص شناسه یکتای پرداخت کارکنان دولت، پرداخت نمایند.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است ضمن جلوگیری از پرداخت به کارکنان دستگاههای اجرائی ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بدون درج شناسه یکتای پرداخت کارکنان دولت، امکان دسترسی برخط سازمان اداری و استخدامی کشور به اطلاعات پرداختی را در زمینه های الکترونیکی فراهم نماید.
در ماده (۶۶) قانون اصلاحی قانون محاسبات عمومی آمده است: «در مورد بودجه شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام رعایت مقررات این قانون الزامی نیست و مصرف اعتبارات هر یک از آنها تابع بخشنامه داخلی خاص هر کدام خواهد بود و اعتبارات مزبور برمبنای درخواست وجه از جانب دبیر شورای نگهبان و رییس مجلس شورای اسلامی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و یا مقاماتی که از جانب ایشان مجاز هستند توسط خزانه قابل پرداخت می باشد.»
منبع:

1400/12/25
19:03:23
0.0 از 5
3327
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بودجه , پرونده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام