مجلس ایران دات كام
نمایندگان مجلس تصویب كردند؛

تکلیف دولت برای توسعه صنعت هسته ای کشور در افق ۲۰ ساله

تکلیف دولت برای توسعه صنعت هسته ای کشور در افق ۲۰ ساله

به گزارش مجلس ایران دات کام نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را به توسعه صنعت هسته ای کشور در افق 20 ساله در تمام حوزه های این صنعت مکلف کردند.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت عصر امروز (دوشنبه، ۱۶ اسفند ماه) در ادامه بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، با بندهای الحاقی (۱)، (۲)، (۴)، (۵) و (۶) تبصره (۱۵) ماده واحده این لایحه موافقت کردند.
بند الحاقی (۱) تبصره (۱۵) ماده واحده به شرح زیر است:
وزارت نیرو مکلف است متوسط بهای انرژی برق تحویلی به صنایع فولادی، آلومینیوم، مس، فلزات اساسی و کانی های فلزی، واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی را برمبنای متوسط نرخ خرید انرژی برق از نیروگاه های دارای قرارداد تبدیل انرژی (ای. سی. اِی) محاسبه و دریافت کند. منابع حاصل از محل افزایش بهای برق این صنایع به حساب شرکت توانیر نزد خزانه داری کل کشور واریز می شود.
آبرسانی به مناطق محروم با اولویت سیستان و بلوچستان
مشترکین با قدرت کمتر از دو مگاوات و همین طور مصارف کمتر از دو مگاوات مربوطه به مشترکین با قدرت بیش از دو مگاوات مشمول حکم این بند نمی شوند. منابع حاصل تا سقف یکصد و شصت هزار میلیارد (۱۶۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال بصورت ماهانه و متناسب با وصول درآمد بصورت کامل تا سقف شصت هزار میلیارد (۶۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال صرف توسعه و نوسازی شبکه فرسوده برق کشور و جابجایی تیرهای برق روستایی و پرداخت مطالبات تولیدکنندگان برق و تا سقف ۲۰ هزار میلیاردریال صرف توسعه و تکمیل نیروگاه های برق آبی و با تصویب شورای اقتصاد صرف اعطای یارانه سود تسهیلات جهت افزایش توان تولید برق بوسیله سرمایه گذاری (ایجاد، توسعه و تکمیل طرح های نیمه تمام) انواع نیروگاه های برق با بازده پنجاه و پنج درصد (۵۵%)، پشتیبانی از راه اندازی نیروگاه های تجدیدپذیر خورشیدی و بادی خصوصاً در استان سیستان و بلوچستان، تا سقف ده هزار میلیارد (۱۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال در قالب مشارکت توانیر به میزان چهل درصد (۴۰%) در برق رسانی به داخل شهرک های صنعتی و نواحی صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی با آورده شصت درصد (۶۰%) آن شهرک ها، نواحی و مناطق، تا سقف چهارهزار میلیارد (۴.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال صرف تأسیس و تکمیل آزمایشگاه های مرجع تجدیدپذیر، تا سقف چهل هزار میلیارد (۴۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال صرف تکمیل سدهای با هدف آب آشامیدنی و رفع تنش آبی شهرهای دارای تنش و اصلاح و بازسازی شبکه فاضلاب و آب آشامیدنی روستایی و آب رسانی به مناطق محروم و تا سقف بیست و شش هزار میلیارد (۲۶.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال صرف اعطای تسهیلات خطرپذیر به شرکت های دانش بنیان صنعت برق و شرکت های فعال در زمینه اصلاح الگوی مصرف انرژی هزینه می شود.
همچنین در بند الحاقی (۲) آمده است:
براساس ماده (۴) قانون مجازات استفاده کنندگان بدون مجوز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز مصوب ۱۰/۳/۱۳۹۶ دستگاه های مسئول موضوع این قانون می توانند، در سال ۱۴۰۱ نسبت به برقراری انشعاب های غیردائم خدمات عمومی موضوع این قانون مطابق با تعرفه مربوط در محدوده شهرها و روستاها، تا تعیین تکلیف قانونی از طرف مراجع ذی صلاح، اقدام نمایند.
بند الحاقی (۴) تبصره (۱۵) ماده واحده لایحه بودجه ۱۴۰۱ بدین شرح است:
به دولت اجازه داده می شود نسبت به اصلاح ساختار اداری شرکت های توزیع و تولید برق استانها اقدام نماید. اساسنامه آن به پیشنهاد وزیر نیرو به تصویب هیئت وزیران می رسد.
بند الحاقی (۵) تبصره (۱۵) ماده واحده این لایحه از قرار زیر است:
دولت مجاز است به نسبت مشارکت واحدهای صنعتی در تامین مالی نیروگاه های برق اتمی و تجدیدپذیر، در مقابل برق دریافتی از این نیروگاه ها، در هر نقطه ای از کشور، هزینه ای را برای انتقال برق این نیروگاه ها دریافت کند.
تکلیف دولت برای توسعه صنعت هسته ای کشور در افق ۲۰ ساله
همچنین بند الحاقی (۶) تبصره (۱۵) بر این اساس است:
دولت مکلف است بوسیله سازمان انرژی اتمی با همکاری و أخذ نظر وزارتخانه های نیرو، صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علوم، تحقیقات و فناوری و همین طور همکاری سایر دستگاه های اجرائی دولتی، خصوصی و انجمن های علمی مرتبط، سند جامع و نقشه راه، توسعه صنعت هسته ای کشور در افق ۲۰ ساله را در تمام حوزه های صنعت هسته ای از قبیل انرژی هسته ‍ای (شکافت و همجوشی هسته ای و سایر رهیافت ها)، کاربرد پرتوها، پزشکی هسته ای، کشاورزی هسته ای، شتاب دهنده های ذرات و سایر حوزه های صنعت هسته ای تدوین و اقدام قانونی لازم برای تصویب آن حداکثر تا آخر سال ۱۴۰۱ به عمل آورد.

1400/12/16
20:45:39
0.0 از 5
3326
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بودجه , تصویب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲