مجلس ایران دات كام

چرا مجلسی ها عیدی خود به هنرمندان را پس گرفتند؟

چرا مجلسی ها عیدی خود به هنرمندان را پس گرفتند؟

به گزارش مجلس ایران دات کام در حالیکه نمایندگان مجلس ابقاء معافیت مالیاتی فعالیتهای هنری را تصویب کرده بودند و از این مورد بعنوان عیدی مجلس به هنرمندان یاد می شد، با لغو این مصوبه، حذف معافیت مالیاتی هنرمندان را برگرداندند تا از این پس فعالان شاخه های هنری مکلف به پرداخت مالیات باشند.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، در هفته های گذشته بعد از انتشار مصوبه کمیسیون تلفیق درباره حذف معافیت مالیاتی هنرمندان در رشته های مختلف، کارزاری به راه افتاد و بیشتر از ۱۰ هزار نفر با امضا نامه ای که خطاب به محمدباقر قالیباف رئیس مجلس نوشته شده بود، به این مصوبه اعتراض کردند.
در نامه آنها قید شده بود: «پس از همه گیری جهانی بیماری کرونا ما شاهد حمایت دولت ها در سرتا سر جهان از مشاغل هستیم، متاسفانه با عنایت به این که محصولات و تولیدات هنری در سبد ضروریات جامعه نیست و بی گمان جامعه فرهنگ و هنر به قدر چشم گیری متضرر از این پاندمی شده اند، به جای این که شاهد پشتیبانی از هنرمندان باشیم، با حذف این معافیت شاهد دوصد چندان گشتن تضرر و عدم پشتیبانی از هنرمندان خواهیم بود.»
این نامه توسط هنرمندان مختلف به امضا رسید و با پیگیری های صورت گرفته سرانجام روز چهارم اسفند نمایندگان به ابقاء معافیت مالیاتی هنرمندان رای دادند. در این مورد حتی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی (عباس مقتدایی) ضمن اشاره به گلایه هنرمندان از لایحه بودجه برای پرداخت مالیات هنرمندان گفته بود که با مصوبه چهارم اسفند مجلس هنرمندان مشمول پرداخت مالیات در سال آینده نمی شوند.
ولی اکنون بعد از گذشت کمتر از 10 روز نمایندگان مجلس نظر خویش را عوض کردند و طبق اعلام رحیم زارع - سخنگوی کمیسیون تلفیق- معافیت مالیاتی فعالیتهای هنری از قبیل هنرپیشه ها، مبحث بند (ل) ماده (۱۳۹) قانون مالیات های مستقیم، صرفا تا سقف دو میلیاردریال (200 میلیون تومان) در سال قابل اعمال است و بیشتر از آن حسب مورد به نرخ ماده (۱۰۵) یا ماده (۱۳۱) قانون مالیات های مستقیم (ضریب 25 درصد) مشمول مالیات می شود.
پیشتر بر مبنای بند «ل» ماده ۱۳۹ مالیات های مستقیم، مشاغل هنری از پرداخت مالیات معاف می شدند. این مشاغل در چند دسته تولید، تکثیر، توزیع و نمایش فیلم شامل سینمایی و خانگی/ تولید، تکثیر و توزیع اجرای صحنه ای موسیقی، پخش و فروش آثار صوتی و تصویری شامل خانگی و تلویزیونی/ تئاتر و نمایش صحنه ای/ هنرهای تجسمی و سنتی تعریف می شوند.
در ایام اخیر هنرمندان آگاه نقدهایی را به این ماجرا وارد کرده بودند و برای مثال منوچهر محمدی اظهار داشته بود: «ای کاش نمایندگان محترم مجلس قبل از تصویب حذف معافیت مالیاتی هنرمندان، گزارشی تحقیقاتی از مرکز پژوهش های مجلس می خواستند تا بدانند رقمی که از مالیات حوزه فرهنگ و هنر در بهترین حالت میتوان متصور شد چقدر است، آنوقت خودشان قضاوت کنند که آیا آن عدد اصلا ارزش این همه زحمت و کار اضافه برای سازمان مالیاتی را دارد؟»
اگرچه وضعیت معیشتی هنرمندان و نداشتن بیمه بیکاری یکی از دغدغه های حل نشده آنها در سالهای گذشته بوده که بارها در مورد آن بحث شده است، اما سوال اساسی درباره تصمیم جدید مجلس این است که چه اتفاقی سبب شده نماینده ها نظر خویش را برگردانند و چرا نظر هنرمندان درباره اصلاح قانون مالیاتی اجرایی نمی شود؟ همینطور باید پرسید آیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از این مورد اطلاع داشته و چه اقدامی برای آن انجام داده است؟
همایون اسعدیان - کارگردان و تهیه کننده - بعد از دیدار تعدادی از هنرمندان با رئیس مجلس در گفت وگویی با ایسنا بیان کرده بود: حرف ما این نبوده که مالیات سینماگرها حذف شود ولی مشکل اینجاست که در سازمان امور مالیاتی برای شغل سینماگرها تعریف مشخصی وجود ندارد. نوع و جنس کار ما بگونه ای است که امکان دارد 6 ماه مشغول به کار باشیم و بعد، دو سال بیکار بمانیم. کارگردان های سینمای ایران شاید هر چند سال یک مرتبه پروژه ای را تولید کنند.
منبع:

1400/12/13
23:25:10
0.0 از 5
3280
تگهای خبر: بودجه , پیگیری , تصویب , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان مجلس ایران دات كام