مجلس ایران دات كام
در بیانیه نمایندگان خطاب به روسای قوا مطرح شد؛

مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی خلاف تدابیر مقام معظم رهبری است

مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی خلاف تدابیر مقام معظم رهبری است

به گزارش مجلس ایران دات کام نمایندگان طی اطلاعیه ای بر مخالفت مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی با تدابیر مقام معظم رهبری تاکید نمودند.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، سید محسن دهنوی در نشست علنی نوبت عصر امروز (دوشنبه ۹ اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی بیانیه نمایندگان مجلس خطاب به روسای قوا؛ مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی درباره سنجش و پذیرش دانشجو را مخالف با تدابیر مقام معظم رهبری دانسته و قانون مصوب مجلس در سال ۱۳۹۲ را در این حوزه فصل الخطاب قلمداد کردند.
بسمه تعالی
روسای محترم قوا
سلام علیکم
احتراماً طبق اصل ۵۷ قانون اساسی سه قوه مقننه، قضاییه و مجریه مستقل از یکدیگر بوده و طبق اصل ۷۱ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در امور مسائل در حدود مقرر در قانون اساسی می تواند قانون وضع کند. اخیراً شورایعالی انقلاب فرهنگی طرحی تحت عنوان سیاست و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی را در تاریخ ۱۵ تیرماه ۱۴۰۰ مصوب کرده است. تمامی مواد این مصوبه در تعارض صریح با قانون سنجش و پذیرش مصوب مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ می باشد.
ماده ۹ مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی قید کرده است که تمامی قوانین معارض با این مصوبه لغو می شوند و همانگونه که مستحضرید با واکنش نمایندگان مجلس خصوصاً اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات روبرو شده است.
تعارض بین مصوبات تا حدی پیش رفته است که مجریان قانون یعنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به جهت اینکه کدام یک از قوانین مورد اشاره را اجرا کنند، سردرگم کرده است.
وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری نامه ای به معاون حقوقی رئیس جمهور درمورد این که کدام یک از قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و شورایعالی انقلاب فرهنگی باید اجرا شود، استعلام نمود و معاون حقوقی رئیس جمهور در پاسخ به نامه وزارت عطف صریحاً اعلام می نماید مطابق تدابیر مقام معظم رهبری هر زمان که مجلس شورای اسلامی به موضوعی ورود کرده باشد، شورایعالی انقلاب فرهنگی، صلاحیت ورود ندارد.
با توجه به این که مجلس شورای اسلامی برای نخستین بار تعریف سابقه تحصیلی و شورای سنجش و پذیرش دانشجو در آزمون سراسری را تحت عنوان قانون سنجش و پذیرش دانشجو در تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ مصوب نموده است و پیش از آن شورایعالی انقلاب فرهنگی به مبحث ورود نکرده است، قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب مجلس شورای اسلامی ملاک اقدام است.
با توجه به موارد یاد شده، مصوبه اخیر شورایعالی انقلاب فرهنگی خلاف تدابیر مقام معظم رهبری بوده است و از لحاظ شکلی شورایعالی انقلاب فرهنگی نمی تواند مصوبات مجلس را لغو یا اصلاح نماید، فلذا با عنایت به موارد فوق لازم است تا هر چه سریع تر قانون سنجش و پذیرش مصوب مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۰ شهریور سال ۱۳۹۲ همچنان قانون جاری کشور لحاظ شود تا چندین میلیون داوطلب و دانش آموز و خانواده های آنها از بلاتکلیفی و احساس ظلم آشکار رهایی یابند.
با تشکر
نمایندگان مجلس شورای اسلامی


منبع:

1400/12/10
22:30:34
0.0 از 5
3365
تگهای خبر: آموزش , رهبری , طرح , قاضی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲