مجلس ایران دات كام
گزارش مجلس ایران دات كام؛

ورود مجلس به حوزه نظام وظیفه!

ورود مجلس به حوزه نظام وظیفه!

به گزارش مجلس ایران دات کام تعدادی از نمایندگان مجلس در حالی به دنبال ساماندهی و تعیین تکلیف مشمولان غایب خدمت وظیفه عمومی هستند که از شورای نگهبان این پیام اعلام شد: در موضوع نظام وظیفه نظر ستاد کل برای ما مهم می باشد.خبرگزاری مهر، گروه سیاست- زهرا علیدادی: اواسط شهریور ماه امسال بود که «طرح ساماندهی و تعیین تکلیف مشمولان غایب خدمت وظیفه عمومی» در صحن مجلس اعلام وصول و مشخص شد که نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تعیین تکلیف مشمولان غایب، منتظر ارائه لایحه ای از طرف دولت نماندند و خودشان دست به کار شدند.
طرح تعیین تکلیف مشمولان غایب خدمت سربازی
در مقدمه طرح تعیین تکلیف مشمولان غایب خدمت سربازی آمده بود که مطابق آمار اعلامی بیش از سه میلیون نفر مشمول غایب از خدمت مقدس سربازی وجود دارد که به لحاظ سن این افراد و تامین مخارج افراد تحت تکفل، عملاً امکان انجام خدمت سربازی ندارند. پس این طرح جهت تعیین تکلیف این گروه از مشمولان غایب خدمت سربازی تقدیم می شود.
بر اساس ماده ۱ این طرح، مشمولانی که تا زمان ابلاغ این قانون ۸ سال غیبت دارند، می توانند با پرداخت جریمه، کارت معافیت خدمت دریافت نمایند.
در ماده ۲ طرح تعیین تکلیف مشمولان غایب خدمت سربازی هم میزان جریمه این افراد برمبنای مدرک تحصیلی مشخص شده بود که به شرح زیر است:
ا- زیردیپلم: دویست میلیون ریال معادل ۲۰ میلیون تومان
۲- دیپلم: سیصد میلیون ریال معادل ۳۰ میلیون تومان
۳- فوق دیپلم: پانصد میلیون ریال معادل ۵۰ میلیون تومان
۴- کارشناسی: هشتصد میلیون ریال معادل ۸۰ میلیون تومان
۵- کارشناسی ارشد: یک میلیارد و دویست میلیون ریال معادل ۱۲۰ میلیون تومان
۶- دکتری غیرپزشکی: دو میلیاردریال معادل ۲۰۰ میلیون تومان
۷- دکتری پزشکی: چهار میلیاردریال معادل ۴۰۰ میلیون تومان
۸- پزشکان متخصص: هشت میلیاردریال معادل ۸۰۰ میلیون تومان
در تبصره این ماده هم آمده بود که ایرانیان خارج از کشور نیز با پرداخت پنجاه درصد (۵۰٪) اضافه بر این مبالغ مشمول این قانون خواهند بود.

رد معافیت سربازی در مرکز پژوهش های مجلس
مرکز پژوهش های مجلس «طرح ساماندهی و تعیین تکلیف مشمولان غایب خدمت وظیفه عمومی» را بررسی و مخالفت خود با آنرا اعلام نمود. مطابق با گزارش مرکز پژوهش های مجلس، تصویب و اجرای طرح ساماندهی و تعیین تکلیف مشمولان غایب خدمت وظیفه عمومی تبعیض نارواست، مغایر با اصل ۱۱۰ قانون اساسی و سیاست های کلی نظام قانون گذاری است و اثرگذاری لازم را ندارد. از طرف دیگر در این گزارش آمده بود که قرار دادن این جریمه ها به نفع اقشار ثروتمند است و اقشار ضعیف توان پرداخت آنرا ندارند.
موافقت کمیسیون تلفیق با خرید سربازی
تصور می شد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به نظرات کارشناسی مرکز پژوهش های مجلس درباره طرح ساماندهی و تعیین تکلیف مشمولان غایب خدمت وظیفه عمومی توجه نمایند و دیگر سراغ این مساله نروند، اما این اختتام کار نبود و این دفعه تعدادی از اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ دست به کار شدند و پیشنهاداتی را برای خرید خدمت سربازی ارائه دادند.
این خبر اخیراً از طرف رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه عنوان شد و در این زمینه توضیح داد: با رعایت اصل ۱۱۰ قانون اساسی و در امتداد توجه به امر مقدس استواری خانواده و فرزندآوری و تعیین تکلیف مشمولین غایب بیش از ۵ سال با اولویت افراد متأهل و بالاتر از ۳۵ سال سن که ضریب انجام وظایف مقدس سربازی تحت تأثیر تحلیل قوای جسمانی برای آنها امکان پذیر نیست، خرید سربازی امکان پذیر خواهد بود. بر این اساس افراد با پرداخت مبالغ مشخص شده، کارت معافیت از خدمت در زمان صلح را دریافت می کنند.
زارع گفت: به سبب این مصوبه، دارندگان مدرک تحصیلی کاردانی و کمتر از آن با پرداخت ۲۵۰ میلیون تومان، دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد با پرداخت مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان و دارندگان مدرک پزشکی عمومی و دکترای تخصصی و بالاتر از آن در تمامی رشته ها با پرداخت مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان به حساب خزانه کل کشور قادر به خرید سربازی خود خواهند بود.
قیمت های خرید سربازی فقط به نفع «ثروتمندان» است
به محض رسانه ای شدن این خبر، در فضای مجازی مخالفت های حداکثری با این مصوبه اعلام گردید و خیلی از افراد ارقام تعیین شده برای خرید خدمت سربازی را عادلانه ندانستند و بر این باور بودند که این مصوبه فقط به نفع مشمولان غایب پولدار است.
البته جمع زیادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم در اظهارات خود مخالفتشان را با مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه درباره خرید خدمت سربازی اعلام نمودند و صراحتاً هم گفتند که در صحن علنی مجلس با این مصوبه مخالفت خواهند کرد و نمی گذارند رأی مثبت بیاورد.
ابوالفضل ابوترابی، نماینده مردم نجف آباد در گفتگو با خبرنگار مهر، در واکنش به این مصوبه، اظهار داشت: مصوبه کمیسیون تلفیق فقط به نفع قشر مرفه جامعه است و در مبالغ تعیین شده برای خرید خدمت سربازی، قشر مستضعف نادیده گرفته شده است.
محمدحسن آصفری، نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی نیز در گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، با انتقاد از مصوبه خرید خدمت سربازی، گفت: کمیسیون تلفیق رقم بالایی را برای خرید سربازی در نظر گرفته است و فقط افراد مرفه می توانند خدمت سربازی را خریداری کنند. از طرف دیگر، این مصوبه موجب می شود تعدادی از افراد سوءاستفاده کنند، به خدمت سربازی نروند و بعد از چند سال خدمت سربازی را بخرند.

سید مصطفی میرسلیم، عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی هم در گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، با انتقاد از خرید خدمت سربازی، اظهار داشت: خرید خدمت سربازی یک کار غلط و انحراف است. نباید رویه به این صورت باشد که افرادی که ثروتمند هستند، خدمت سربازی را خریداری کنند و فقط اقشار ضعیف جامعه به سربازی بروند.
غلامحسین رضوانی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، مخالفت خودرا با مصوبه کمیسیون متبوع خود درباره خرید خدمت سربازی اعلام نمود و اظهار داشت: به احتمال زیاد این مصوبه در صحن علنی مجلس رأی نمی آورد.
مصوبه خرید خدمت سربازی لغو شد
مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه درباره خرید خدمت سربازی خیلی دوام نداشت و بعد از چند روز از تصویب آن، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه خبر لغو آنرا رسانه ای کرد.
رحیم زارع در این زمینه، اظهار داشت: کمیسیون تلفیق بودجه آن مصوبه را رد و مصوبه دیگری را تصویب کرد در خصوص این که مشمولان متأهل دارای دو فرزند و بیشتر که بالای ۳۰ سال سن دارند، در سال آینده می توانند کارت معافیت را بصورت رایگان دریافت کرده و معاف شوند.
نباید شتاب زده عمل کنیم
علی خضریان، عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به مصوبه جدید کمیسیون تلفیق بودجه درباره سربازی، گفت: اگر این مصوبه هم بدون نظرخواهی رسمی از ستاد کل نیروهای مسلح باشد، حتما مغایر قانون اساسی است و توسط شورای نگهبان رد خواهد شد.
وی اشاره کرد: هر گونه تغییر در قانون سربازی باید خارج از لایحه بودجه و بصورت زیربنایی، با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح و در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دنبال شود و تصمیمات شتاب زده درباب خدمت نظام وظیفه به جایی نمی رسد.
نظر ستاد کل نیروهای مسلح گرفتن شود
فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، با اشاره به مصوبات اخیر کمیسیون تلفیق بودجه درباره خدمت سربازی، اظهار داشت: برای تغییر در قانون سربازی و یا تعیین تکلیف مشمولان غایب نباید بصورت شتاب زده عمل کرد. برای تعیین تکلیف مشمولان سربازی حتما باید ارتباط مستمری بین نمایندگان مجلس شورای اسلامی و ستاد کل نیروهای مسلح وجود داشته باشد و باید نظر آنان مورد توجه قرار گیرد.
یعقوب رضازاده، عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر در این زمینه، اظهار داشت: خرید خدمت سربازی موضوعی است که از شروع مطرح شدن، با مخالفت شدید فرماندهان نیروهای مسلح روبه رو شده است و بدین سبب طبیعی است که در مجلس رأی نیاورد. تا آن زمان که فرماندهان نیروهای مسلح موافق این مساله نباشند، ما هم با آن موافقت نخواهیم کرد.
حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی، رییس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی هم در گفتگو با خبرنگار مهر بر این مسئله مُهر تأیید زد و اظهار داشت: اصلاح قانون سربازی یا تعیین تکلیف مشمولان غایب باید با بررسی های گوناگون و کار کارشناسی صورت گیرد. لازم است نظر کارشناسان ذیربط و صاحب نظران خصوصاً مسئولان نیروهای مسلح در این زمینه گرفتن شود. اگر نظر نیروهای مسلح درباره مصوبات مربوط به خدمت سربازی منفی باشد، مجلس شورای اسلامی هم باید به این مساله توجه کند و مصوبه ای را به تصویب برساند که از طرف ستاد کل نیروهای مسلح مورد پذیرش باشد.
اسماعیل کوثری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی هم در گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، به صراحت اعلام نمود که حتی اگر مصوبه اعطای کارت معافیت رایگان به مشمولان متأهل دارای دو فرزند و بیشتر که بالای ۳۰ سال سن دارند در صحن مجلس رأی بیاورد، به احتمال زیاد از طرف شورای نگهبان رد می شود.
واکنش شورای نگهبان به اعطای معافیت رایگان سربازی
در این باره نظر شورای نگهبان را هم گرفتن کردیم و از هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان سوال کردیم که اخیراً کمیسیون تلفیق بودجه مصوبه ای درباره ارائه کارت معافیت رایگان به تعدادی از مشمولان غایب سربازی داشته که گفته می شود نظر دولت و ستاد کل نیروهای مسلح در این زمینه گرفتن نشده است. باتوجه به این شرایط، اگر این مصوبه در صحن مجلس به تصویب برسد، آیا شورای نگهبان آنرا می پذیرد یا خیر که وی پاسخ داد: به طور معمول در موضوعات مربوط به نظام وظیفه نظر ستاد کل نیروهای مسلح برای شورای نگهبان مهمست و این سازوکار و پروسه به لحاظ قانونی باید طی شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر، در خصوص این که به نظر شما آیا جای تعیین تکلیف مشمولان غایب سربازی در لایحه بودجه است یا این که بهتر است دولت با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح لایحه جداگانه ای را در این زمینه به مجلس عرضه نماید، گفت: بارها گفتیم ترجیح این است که در قانون بودجه موضوعات مربوط به بودجه مطرح شود و جای احکام غیر بودجه ای در قانون بودجه نیست، اثر خوبی در نظام حقوقی ما ندارد و این مسیر از نظر ما قابل دفاع نیست.
ساماندهی سربازی
بر هیچ کسی پوشیده نیست که خدمت وظیفه عمومی در زمینه اختیارات مقام معظم رهبری قرار دارد و هر گونه تصمیمی درباب آن منوط به اذن ایشان است. علاوه بر این، در تهیه و تدوین هر طرحی درباره سربازی باید نظر ستاد کل نیروهای مسلح هم گرفتن شود.
باید منتظر ماند و دید که نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ چه تصمیمی را در حوزه خدمت سربازی اتخاذ می کنند، اما وکلای ملت باید به این مسئله واقف باشند که رفع مشکلات خدمت وظیفه عمومی مستلزم ارائه لایحه یا طرح جامعی با در نظر گرفتن همه جوانب مختلف خصوصاً تامین نیروی انسانی مورد نیاز نیروهای مسلح است.


منبع:

1400/11/29
22:49:45
0.0 از 5
3522
تگهای خبر: ابلاغ , بودجه , تصویب , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲