مجلس ایران دات كام
فاطمی امین در صحن مجلس:

حضور دولت در شرکت های خودروساز را زیبنده نمی دانم

حضور دولت در شرکت های خودروساز را زیبنده نمی دانم

وزیر صمت با اعلان اینکه سهام های دولت در ایران خودرو و سایپا واگذار می شود، اظهار داشت: این که دولت دو صندلی در هیئت مدیره ایران خودرو و چند صندلی در هئیت مدیره سایپا داریم آنرا زیبنده نمی دانم.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی (سه شنبه ۵ بهمن) در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان در خصوص این که علت عدم تعیین مدیرعامل شرکت های سایپا و ایران خودرو توسط سهامداران چیست، اظهار داشت: بنگاهداری برای دولت مکافات است ما قائل نیستیم در بنگاه ها و شرکت هایی مثل سایپا و ایران خودرو ورود داشته باشیم، اصل این مساله را می پذیرم و به سمت اصلاح حرکت خواهیم کرد.
وی با بیان جزییات درصدهای سهامداران شرکت ایران خودرو اشاره کرد: مجمع شرکت ایران خودرو مرداد ۹۹ انجام شد و اعضای هیئت مدیره مشخص شد که دو سال یعنی تا مرداد سال جاری اعتبار دارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در مجمعی که امسال در شرکت ایران خودرو برگزار می شود این ترکیب تغییر خواهدنمود اما روالی که تا حالا وجود داشته کاملاً قانونی بوده چونکه اگر خدشه ای بر انتخاب هیئت مدیره وارد بود حتما سازمان بازرسی ورود می کرد.
فاطمی امین اشاره کرد: کلیت حرف درست است که نباید بنگاهداری نماییم اما طبق ضوابط قانون تجارت مجامع برگزار شده است و افراد حقوقی بعنوان هیئت مدیره مشخص شدند.
وی با بیان جزییات سهامداران شرکت سایپا، بیان کرد: ۴۰ درصد از سهام این شرکت به شکل خودسهام داری است که پدیده ای نادرست است، مجمع این شرکت اردیبهشت ۱۴۰۰ انجام شد و مدیرعامل توسط هیئت مدیره انتخاب شده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: روال برگزاری مجامع و انتخاب هایی که تا حالا برگزار شده کاملاً قانونی بوده اما این که ما بعنوان دولت دو صندلی در هیئت مدیره ایران خودرو و چند صندلی در هئیت مدیره سایپا داریم آنرا زیبنده نمی دانم.
فاطمی امین عنوان کرد: مذاکرات با سرمایه گذارانی برای واگذاری سهام دولت به آنها شروع شده است. به دنبال این هستیم که سهامداران خوبی پیدا نماییم چونکه در غیر این صورت گرفتار مشکلات دیگر خواهیم شد.
وی اشاره کرد: بار دیگر تکرار می کنم مجامع در این شرکتها کاملاً قانونی برگزار شده و انتخاب ها قانونی بوده است. با اصلاح و پیگیری برای واگذاری سهام های دولت امید داریم مشکلات موجود رفع گردد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این که به دنبال واگذاری سهام های دولت بصورت بلوکه به سرمایه گذاران هستیم، اشاره کرد: با حضور سرمایه داران خرد، مدیریت شرکت های خودروساز با مشکل مواجه می شود؛ اما در اسرع وقت سهام های سازمان گسترش به سهامداران خصوصی واگذار خواهد شد.
فاطمی امین با اعلان اینکه تمرکز وزارتخانه را بر روی کارهای مدیریتی می گذاریم تا مشکلات این بنگاه ها برگردن دولت نیفتد، اشاره کرد: ترکیب هیئت مدیره این بنگاه ها قانونی بوده و هیچ گزارش تخلفی از طرف سازمان بازرسی و سازمان بورس ارائه نشده است، با این وجود این دغدغه را قبول دارم اما این مسئله ای است که به ما ارث رسیده و در اسرع وقت باید آنرا حل نماییم.
وی در ارتباط با مقایسه شرکت های خودروساز، اظهار داشت: نحوه قیمت گذاری شورای رقابت موجب شد شرکت هایی که بر پایه واردات بودند، سود کردند و شرکت هایی که بر پایه تولید بودند، زیان ده شدند. این مساله به سبب نظام قیمت گذاری است که باید هر چه زودتر حل شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در سایر صنایع همچون غذایی، نساجی، لوازم خانگی و غیره نیز چالش هایی وجود دارد که خوشبختانه توانستیم با موفقیت مسائل را در سایر صنایع حل نماییم. روز رأی اعتماد قول دادم قیمت سیمان به پیش از گرانی ها برگردد، عده ای گفتند در کشور امکان ندارد کالایی گران شود و باردیگر ارزان شود، اما شاهد بودیم که در بازه یک ماهه قیمت سیمان به پیش از گرانی ها بازگشت و تا به امروز بازار آن ثبات داشته است.
فاطمی امین اضافه کرد: همین طور در حوزه فولاد، باوجود این که دلار به ۳۰ هزار تومان رسید، قیمت ورق و میلگرد با وجود قطعی کار و به کارگیری یک سوم از توان تولید فولاد مبارکه ثابت مانده است.
وی با اشاره به این که برای مدیریت صنعت خودرو ۹ پروژه تعریف شده است، اشاره کرد: در این پروژه ها بیان شده است که در سال ۱۴۰۱ احیای اولیه صنعت خودرو را خواهیم داشت و به تولید ۶ هزار دستگاه خواهیم رسید. سال ۱۴۰۲ سرمایه گذاری بیشتر خواهد شد و نهایتاً سال ۱۴۰۴ صنعت خودرو به رشد افتخارآفرینی خواهد رسید. بدین سبب برای حل مسائل صنعت خودرو به دو سال زمان نیاز داریم تا از آشفتگی خارج شویم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این که وزارت شفافیت دارد، اظهار داشت: در نظر داریم هر سه ماه یک دفعه گزارش شفافی از عملکرد وزارتخانه منتشر نماییم، اخیراً جزییات ۱۰۰ پروژه را برای همه نمایندگان ارسال کرده ایم و امید داریم با پیگیری و با اصلاح ساختار و مدیریت، از وضع ناگوار صنعت خودروسازی خارج شویم.


1400/11/05
22:22:09
0.0 از 5
3549
تگهای خبر: پیگیری , دولت , قانون , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲