مجلس ایران دات كام
مركز پژوهش های مجلس بررسی كرد

مسیر ارتقای شاخص شفافیت علمکرد مجلس و نمایندگان

مسیر ارتقای شاخص شفافیت علمکرد مجلس و نمایندگان

مجلس ایران دات کام: دفتر مطالعات مدیریت مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به بررسی شفافیت عملکرد نمایندگان و مجلس شورای اسلامی پرداخت.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، به نقل از مرکز پژوهش های مجلس، در این گزارش بیان شده: شفافیت بعنوان یکی از نگاههای افزایش کارامدی و بهره وری، کاهش هزینه ها، مبارزه با فساد و یکی از اصول حکمرانی خوب، دارای اصول، قواعد و سرفصل های گوناگونی است که ابعاد، شاخص ها و سیاست های مختلفی را در نهادهای حکومتی شامل می شود. ازاین رو ایجاد شفافیت بهینه و کارامد، مستلزم شناخت شاخصهای آن در هریک از دستگاه ها است.

در این گزارش تصریح شده: به همین خاطر و در جهت سلسله گزارش های مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی حول محور شفافیت، بعد از بررسی مبحث شفافیت آرای نمایندگان پارلمان، با نگرشی وسیع تر و با نگاهی تکاملی به شناسایی شاخص ها و نحوه ارتقای شفافیت عملکرد مجلس پرداخته شده است.

در ادامه این گزارش ذکر شده: در این راستا، تجربیات پارلمان سایر کشورها و سازگاری سیاست های ارتقای شفافیت آنها با ساختار قانونی و نهادی مجلس شورای اسلامی ایران مورد بررسی قرار گرفت، چونکه در ادبیات مبحث و برپایه مطالعات تطبیقی، اجرای سیاست های شفاف سازی، می تواند موجبات مشارکت بیشتر نخبگان و آحاد جامعه در فرایندهای تصمیم گیری و اجرایی کشور را فراهم آورد. گزارش حاضر با تمرکز بر مفهوم «شفافیت پارلمانی»، عرضه اطلاعات پارلمانی به صورت دقیق و با فرمت های استاندارد را مورد تاکید قرار داده است و با بررسی محورهای شفافیت از منظر «بیانیه شفافیت پارلمانی» و مطالعه مدلهای «شفافیت پارلمانی مؤسسه ملی دمکراتیک»، درباره شاخص ها و جنبه های مختلف شفافیت در مجلس بحث کرده است.

در ادامه، گزارش به عرضه تعریفی از نظارت، شفافیت و همینطور پیامدها و آثار شفافیت پارلمانی می پردازد و ۷ بخش و حوزه اصلی را جهت رصد شفافیت عملکرد مجلس شورای اسلامی احصا می کند: صحن علنی، کمیسیون های تخصصی، ویژه یا مشترک، امور نمایندگان و عملکرد نماینده، امور اداری مجلس، نهادهای تابعه و زیرمجموعه مجلس شورای اسلامی (دیوان محاسبات کل کشور، مرکز پژوهش های مجلس و کتابخانه و موزه و مرکز اسناد)،. هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان، فراکسیون ها همچون این بخش ها هستند.

در این گزارش آمده: اما از آنجائیکه پیمودن مسیر شفافیت در مجلس شورای اسلامی، با موانع ساختاری و غیرساختاری زیادی روبه رو است، صرف معرفی شاخصهای شفافیت، تحقق این مهم را اجرایی و عملیاتی نخواهد ساخت. بنابراین در انتهای گزارش پیشنهادهایی جهت شفاف سازی این نهاد کلیدی کشور، تحت عنوان سفارش های سیاستی عرضه شده است. با عنایت به آنکه تحقق تمامی شاخصهای شفافیت پارلمانی تغییری بنیادین در نحوه حکمرانی کشور به حساب می آید، این مهم باید به صورت مرحله ای و گام به گام انجام شده تا زمینه ایجاد شفافیت ایدئال فراهم گردد. ازاین رو در انتها گزارش جهت تعیین گام نخست شفاف سازی اطلاعات پارلمانی، بعضی از شاخصهای با اولویت بالاتر هم مطرح گردیده است.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.
منبع:

1400/11/02
16:38:28
0.0 از 5
3490
تگهای خبر: حكم , طرح , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان مجلس ایران دات كام