مجلس ایران دات كام
مالكی :

دور زدن تحریم ها با اجرای توافق ایران و چین

دور زدن تحریم ها با اجرای توافق ایران و چین

به گزارش مجلس ایران دات کام عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: انعقاد قرارداد بلندمدت بین ایران و چین می تواند منجر به دور زدن تحریم های ایران شود. ما حتما باید از ظرفیت کشورهای همسو به خوبی استفاده نمائیم.فداحسین مالکی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره شروع اجرای توافق ایران و چین، عنوان کرد: توافق راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین یکی از مهم ترین تحولات منطقه ای به حساب می آید. مقرر است دو کشور فقط از ظرفیت های خودشان در این توافق استفاده کنند و اجرای این توافق هیچ ارتباطی به نتیجه مذاکرات وین ندارد و تحت تاثیر آن قرار نمی گیرد.
وی بیان کرد: اجرای توافق ۲۵ ساله ایران و چین، پیام مهمی به غربی هاست در خصوص این که دیگر نمی توانند تحریم های ظالمانه خود مقابل ایران را تشدید کنند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران مصمم است تا از موقعیت جغرافیایی و ظرفیت های خود برای تقویت ارتباطات اقتصادی و تجاری استفاده نماید، اظهار داشت: چین کشوری قدرتمند در عرصه تجاری است. البته چینی ها هم به خوبی می دانند که ایران کشوری قدرتمند است و آنان هم به ما نیاز دارند.
مالکی اشاره کرد: در توافق ایران و چین به هیچ وجه اینطور نیست که هر آنچه دولت چین بخواهد، عملیاتی شود و باید مطالبات ایران هم به دقت اجرائی شود.
وی ضمن اشاره به این که قرارداد ایران و چین برمبنای منافع دو کشور اجرا می شود، افزود: همه ما به خوبی به یاد داریم که بعد از آنکه برای نخستین بار موضوع انعقاد قرارداد بلندمدت بین ایران و چین رسانه ای شد، غربی ها عصبانی شدند چونکه آنان به خوبی می دانند ارتباط تجاری بین ایران و چین می تواند صدمات جدی به موقعیت غربی ها خصوصاً در حوزه اقتصادی وارد کند.
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی درباره انتظارات ایران از چین، اظهار داشت: چینی ها باید یک سری تعهدات به ویژه درباره خرید نفت از ایران را بپذیرند و عملیاتی کنند. همین طور مسائل جدی دیگری هم وجود دارد که باید بصورت کارشناسی بررسی شود و در قرارداد ایران و چین به مرحله اجرا درآید. هم چین به ایران نیاز دارد و هم ما به ارتباط تجاری و اقتصادی با چین نیاز داریم.
مالکی درباره علت نگرانی غرب زدگان داخلی و تعدادی از کشورهای غربی از توافق بلندمدت بین ایران و چین، عنوان کرد: انعقاد قرارداد بلندمدت بین ایران و چین می تواند منجر به دور زدن تحریم های ایران شود. ما حتما باید از ظرفیت کشورهای همسو و همسایه در جهت انعقاد قراردادهای بلندمدت به خوبی استفاده نماییم.
وی بیان کرد: ایران دیگر همه ظرفیت های خودرا در سبد برجام و ارتباطی با غربی ها نمی گذارد و ما باید از ظرفیت ارتباط با کشورهای همسو به خوبی استفاده نماییم. انعقاد قرارداد بلندمدت بین ایران و کشورهای همسو موجب می شود که غربی ها از تصور اشتباه خود در خصوص این که ایران بدون آنان گرفتار مشکلات می شود، دست بردارند. غربی ها باید بدانند که تا حالا هیچ اقدام مثبتی برای ایران انجام ندادند و فقط موجب تشدید مشکلات و گرفتاری های کشورمان شدند و بدین سبب نباید معطل آنها بمانیم.منبع:

1400/10/26
21:18:44
0.0 / 5
383
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام