مجلس ایران دات كام
سنگدوینی در صحن مجلس:

دولت باید درباره حذف ارز ترجیحی مجلس را قانع کند

دولت باید درباره حذف ارز ترجیحی مجلس را قانع کند

نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از سال ۹۶ برای ارز ترجیحی ۶۵ میلیارد دلار هزینه شده است، اگر دولت برای حذف این ارز برنامه دارد و می تواند کنترل کند، نمایندگان را قانع کند.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، رمضانعلی سنگدوینی در نشست علنی امروز( چهارشنبه ۲۲ دی ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور اظهار داشت: به آمارهای استان گلستان توجه کنید بر مبنای پایگاه اطلاعات رفاهی ایرانی ها در وزارت تعاون استان گلستان در رتبه چهارم فقر در کشور قرار دارد، ۴۸ درصد خانواده ها فاقد بیمه تأمین اجتماعی و مستمری هستند، ۳۷.۲ درصد در سه دهک پایین درآمدی جامعه هستند.
وی اضافه کرد: سرانه درآمد مردم استان نصف میانگین کشوری است ۱۱ هزار نفر به علت فقر جامانده از تحصیل هستند، سهم صندوق توسعه ملی برای استان گلستان طی سالهای ۹۰ تا ۹۹ از ۲۲.۴ میلیارد دلار، ۵ میلیون دلار در جایگاه سی ام بوده است.
نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس تصریح کرد: ۴۷ درصد مردم گلستان روستایی هستند و در آمد آنچنانی ندارند، ۱۵۱ هزار نفر زیر پوشش کمیته هستند، ۳۰۷ هزار خانوار، یعنی ۵۲ درصد جز سه دهک پایین جامعه هستند.
سنگدوینی با اشاره به اینکه استان گلستان پس از سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی در رتبه سوم فقر قرار دارد و در صنعت ضعیف است، اضافه کرد: کشاورزی به صورت سنتی انجام می شود.
وی تصریح کرد: از سال ۹۶ برای ارز ترجیحی ۶۵ میلیارد دلار هزینه شده است فسادزا است اگر دولت برنامه دارد و می تواند کنترل کند و می تواند برنامه عرضه کند نمایندگان را قانع کند که به سر سفره مردم برود، مجلس حتما همراهی می کند.
نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس بیان نمود: آقای محرابیان، خلیج گرگان درحال خشک شدن است و ۳۰۰ هزار نفر در معرض خطر هستند ۹۵ درصد آب آشامیدنی شهر گرگان و استان گلستان از منابع زیر زمینی تأمین می شود ما برای شیرین سازی آب دریا مجوز گرفته ایم، سال جاری و سال قبل مشکل کمبود آب و برق در استان داشته ایم، شما قول دادید، حال چه اقدامی کردید. وزیر نیرو حتما باید به مردم پاسخ دهید.
سنگدوینی اضافه کرد: از رئیس قوه قضاییه به واسطه سفر استانی به گلستان تشکر می کنم، تصمیم شجاعانه و خیرخواهانه برای پتروشیمی گلستان که ۱۵ سال روی زمین مانده بود قابل تقدیر است اختیارات ویژه ای به مدیرکل دادگستری استان داده شد که امیدواریم پس از ۱۵ سال انتظار سهامداران این پروژه را خوشحال خواهد نمود. مذاکراتی که وزیر نفت و مدیرعامل صنایع پتروشیمی داستیم مقرر شد کمک کنند.
وی اظهار داشت: به وزیر بهداشت و دولت تذکر می دهم چرا به دو بیمارستانی که در استان گلستان و گرگان وجود دارد، ۱۹ میلیارد تومان بودجه اختصاص دادید؟ با این اعتبار باید چه کاری کرد؟آقای وزیر بهداشت! شرق گرگان با ۷۰ درصد جمعیت روستایی و سه شهر، بیمارستان ندارد مردم زمین دادند، دستور دهید توجه ویژه ای صورت گیرد. بخش هایی از حوزه انتخابیه بنده محرومیت دارند که منطقه مرزی است و از لحاظ درمانی مشکل دارد.


1400/10/23
11:53:46
0.0 از 5
3708
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴