مجلس ایران دات كام
میركاظمی در صحن مجلس:

خط قرمز دولت خلق پول و استقراض از بانک مرکزی است

خط قرمز دولت خلق پول و استقراض از بانک مرکزی است

به گزارش مجلس ایران دات کام رییس سازمان برنامه و بودجه با اعلان اینکه دولت خلق پول و استقراض از بانک مرکزی را خط قرمز خود می داند، اظهار داشت: باوجود تحمیل همه هزینه ها از دولت قبلی به دولت فعلی اما اجازه خلق پول نداریم.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، مسعود میرکاظمی رییس سازمان برنامه و بودجه در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۹ دی ماه) مجلس شورای اسلامی درباره کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، اظهار داشت: چندین سال است با وجود این که قیمت برخی ارقام مانند سوخت و ارز ترجیحی را ثابت نگه داشتیم اما تورم ۵۰ درصدی را به مردم تحمیل کرده ایم، بااینکه این عوامل تأثیر دارد اما ریشه های اصلی تورم در جای دیگر است. اولین ریشه در منابع و مصارفی است که دولت آنرا درست نبیند، در حقیقت مصارف را بدون وجود داشتن منابعی بالا ببرد و مجبور به استقراض شود که ما این را در بودجه ۱۴۰۱ خط قرمز خود دانسته ایم یعنی خلق پول و استقراض از بانک مرکزی خط قرمز ما شده است.
وی افزود: امسال به لطف خدا و باوجود تحمیل همه هزینه ها از دولت قبلی به دولت سیزدهم اجازه نداریم از بابت دولت خلق پول نماییم و این افتخاری برای دولت سیزدهم است. نکته دوم دارایی های خارجی بانک مرکزی است، ریشه این در کجاست؟ ریشه در این است که ما یک مقدار ارز محدود داریم بطورمثال ۱۵ میلیارد دلار که باید با آن هم ارز ترجیحی بدهیم و هم باید بانک مرکزی آنرا در نیمایی بفروشد و به حساب خزانه واریز نماید که ما بتوانیم حقوق دهیم اما این دو را نمی تواند انجام دهد بنابراین ارز ترجیحی را می دهد یا به حساب خزانه واریز می کند و در نهایت در بازار ۲۳ تومان یا ۲۴ تومان خریداری می کند و ۴۲۰۰ به وزارت جهاد کشاورزی می دهد و این سبب می شود پایه پولی بالا برود و تورم خلق شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار نمود: در سال ۱۴۰۱ کل درآمد نفتی ما یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه است البته تعدادی از دوستان می گویند امکان ندارد ما به این فروش برسیم ضمن آنکه ۲۶ میلیارد دلار کل درآمد نفتی ما می شود، با کم کردن سهم صندوق و سهم شرکت ملی نفت و ۳ درصد مناطق محروم حدود ۶۲.۵ درصد می ماند یعنی ۱۶ میلیارد دلار، باید با این پول ۳۸۰ هزار میلیارد تومان در خزانه بابت هزینه های جاری و عمرانی واریز کرد و هم این که باید ارز ترجیحی را نیز پرداخت کرد، آیا چنین چیزی امکان دارد؟
میرکاظمی بیان کرد: اگر ارز ترجیحی را پرداخت نماییم بازار به همین روند ادامه پیدا خواهدنمود و اگر به خزانه واریز شود دیگر نمی توان ارز ترجیحی را پرداخت کند اما در چند سال قبل به علت این که ارز نداشته ایم، بانک مرکزی به قیمت ۲۴ تا ۲۳ هزار تومان خریده و ۴۲۰۰ پرداخت کرده یعنی پایه پولی و هزینه ها را بالا برده است اما نمی توان این شرایط را ادامه داد پس باید به یک تعادلی رسید.
وی افزود: چگونه می توانیم هزینه ۳۰ میلیارد دلاری برای کشور بتراشیم در صورتیکه ۱۶ میلیارد دلار داریم پس باید عاقلانه تصمیم گرفت و این سوال را مجدداً مطرح می کنم در ۲ سال قبل قیمت سوخت و ارز ترجیحی تغییر نکرده اما چرا تورم ۵۰ درصد است؟ به جهت اینکه ارز را اینجا داده و جایی که باید کنترل می کردیم پایه پولی را بالا برده، خلق نقدینگی کرده و استقراض کرده ایم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه نباید بار را به دوش محرومین انداخت، اشاره کرد: ما می خواهیم باری که به دوش محرومین افتاده را برداریم ضمن آنکه درآمد نفتی ما ۲۶ میلیارد دلار است که فقط ۶۲.۵ درصد آنرا می توانیم تبدیل و استفاده نماییم. (با فرض این که ۲۰ درصد به صندوق توسعه ملی دهیم) و این که تمام درآمد مالیاتی ما حدود ۴۵۰ هزار میلیارد تومان است اما فقط ۶۵۰ هزار میلیارد تومان حقوق پرداخت می نماییم.
میرکاظمی افزود: در سال آینده باید ۶۵۰ همت برای حقوق تامین گردد. از طرف دیگر باید ۲۰۰ همت بابت بازپرداخت اوراق و بدهی گذشته تامین گردد. ۱۷۵ همت فقط مربوط به سررسید اوراق است که قبل از این استفاده شده و ما باید آنرا پرداخت نماییم.
وی با اشاره به اینکه ۲۰۰ همت برای صندوق های لشگری و کشوری و ۲۰۰ همت برای بازپرداخت اوراق و بدهی ها در سال آتی باید تامین گردد، اضافه کرد: باید ۴۰۰ همت برای صندوق ها و بازپرداخت اوراق در نظر گرفت.
رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت سیزدهم افزود: دولت باید منابع مصوباتی مانند همسان سازی که قبل از این تصویب شده است را تامین کند، هم اکنون صندوق ها ۶ الی ۷ درصد را پرداخت و مطرح می کنند که نمی توانند پرداخت کنند، بدین سبب دولت آنرا پرداخت می کند.
میرکاظمی با اشاره به اینکه تمام مالیات پیش بینی شده حدود ۴۵۰ همت است، اظهار داشت: برخی مطرح می کنند که علت رشد این میزان مالیات چیست؟ باید به این نکته دقت کنیم که ۲۷۰ همت برای مالیات امسال مصوب شد که عملکرد امسال بین ۳۱۰ تا ۳۲۰ همت خواهد بود، در حقیقت بر طبق این عملکرد منابع مالیاتی را افزایش دادیم و نه بر طبق مصوبه.
وی با اشاره به اینکه متوسط رشد مالیات ۴۰ تا ۴۴ درصد است، اظهار نمود: بخش قابل توجهی از مالیات، ارزش افزوده است و باتوجه به تورم ۵۰ درصدی، باید این سوال مطرح شود که آیا ارزش افزوده به همین میزان رشد نمی یابد و آیا نباید از آن مالیات گرفته شود؟
رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت سیزدهم اشاره کرد: قبل از این خیلی از پایه های مالیاتی گرفتن نمی شد که در بودجه سال آینده مقرر است از این پایه ها مالیات گرفتن شود. فرار مالیاتی بصورت جدی درحال پیگیری است.
میرکاظمی با اشاره به صحبت های وزیر امور اقتصادی و دارایی در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ تصریح کرد: بر طبق صحبت های ایشان، ۲ میلیون نفر مودی جدید از تراکنش های بانکی شناسایی شده، افرادی که کار اقتصادی می کنند، اما هیچگونه پرونده مالیاتی ندارند، این در شرایطی است که مالیات از حقوق کارمندان دریافت می شود.
مالیات تولید در سال آینده ۵ درصد کاهش خواهد یافت
وی با اشاره به اینکه مالیات تولید ۵ درصد در سال آینده کاهش یافته، افزود: ۵ درصد مالیات اصناف و واحدهایی که از کرونا لطمه دیده اند کاهش یافته، اما مالیات افرادی که فرار مالیاتی دارند، باید افزایش یابد. رشد هزینه های ما منفی ۱۵ درصد بوده است و حقوق در سال آینده ۱۰ درصد رشد می یابد، از کجا باید تامین کرد؟
رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت سیزدهم توضیح داد: منابع مالیاتی در سال آینده حدود ۴۴۰ همت پیش بینی شده است، همین طور نفت ۳۸۱ همت پیش بینی شده است.
میرکاظمی با اشاره به اینکه باید کشور را اداره کرد، افزود: ما سعی کردیم با برگزاری جلسات بسیار طی ۳ ماه نقصها گذشته مانند تحمیل تورم به مردم، خلق پول و بی توجهی به توسعه متوازن بر طبق آمایش سرزمینی را رفع نماییم.
وی با اشاره به پیش بینی رشد ۸ درصدی اقتصاد در لایحه بودجه بیان کرد: این عدد بر طبق قانون برنامه پیش بینی شده و شما نمایندگان نیز باید از ما تحقق این رشد را بخواهید، چونکه قانون برنامه ما را ملزم به رشد ۸ درصدی کرده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت سیزدهم اظهار داشت: بر طبق قانون بودجه ما اجازه تخصیص ارز ترجیحی در نیمه دوم سال را نداشتیم که این مساله را خود شما تصویب کردید که تصمیم درستی نیز بود، برای اینکه تخصیص این ارز سبب خلق پول می شد و بخش قابل توجهی از تورم ۵۰ درصدی مربوط به این مساله است. ما باید در سال آینده این بحث را مدیریت نماییم، برای اینکه با این روند نمی توانیم ادامه دهیم.
پایه پولی کشور خط قرمز است
میرکاظمی با اشاره به اینکه در سال آتی حدود ۱۷۲ همت برای حمایت یارانه ای پیش بینی شده، افزود: این عدد علاوه بر ۷۵ همت یارانه بنزین و یارانه معیشتی است که در سالهای گذشته پرداخت می شد، اگر مجلس معتقد می باشد ۱۷۵ همت برای حمایت یارانه ای مبلغ کمی است، می توان آنرا افزایش داد.
وی اشاره کرد: میزان حمایت یارانه ای را می توان در کمیسیون تلفیق افزایش یا کم کرد، مگر ما در دون نقطه مقابل هستیم؟ امروز مجلس و دولت رابطه خوبی با یکدیگر دارند و بهترین زمان برای اصلاحات است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت سیزدهم، تورم و فشارهای هزینه ای را ناشی از بی انضباطی منابع و مصارف دولت و اضافه برداشت بانکها و... دانست و افزود: برای اولین بار است که شورای پول و اعتبار باید سهم بانکها را تعیین کند. خط قرمز ما پایه پولی است.
میرکاظمی با اشاره به اینکه برای رشد اقتصادی برنامه داریم، اظهار داشت: ریشه های تورم را شناسایی و زیربخش های رشد در کشاورزی، صنعت و خدمات را احصاء کردم و تا سطح استان و شهرستان ها گام خواهیم برداشت.
وی با اشاره به اینکه در ارتباط با نرخ رشد اقتصادی مسئول هستیم، اضافه کرد: از اول سال تا حالا نرخ رشد ۸ درصدی را مدیریت کردیم؛ کرونا مدیریت شده و و برخی کسب وکارها مانند هتلداری و گردشگری که تعطیل شده اند در سال آینده به سوددهی خواهند رسید.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه حدود صد هزار میلیارد تومان برای مساعدت با صندوق توسعه ملی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی شده است، افزود: بانکها به پروژه هایی که در رابطه با آمایش سرزمینی هستند، تسهیلات پرداخت می کنند، چه کسی بهتر از شورای برنامه ریزی استانها می تواند مسائل شهرستان ها و استانها را حل کند؛ من باید مقاومت کنم که تمرکز در سازمان برنامه و بودجه از بین نرود اما این رویه اشتباه است و امروز مدیران در استانها باید تصمیم بگیرند و مسائل مردم را حل کنند و نباید منتظر تصمیم هیأت دولت باشند.
میرکاظمی تصریح کرد: برخی نمایندگان گفتند که نظارت مجلس در این رابطه کاسته می شود در صورتیکه نظارت واقعی اتفاق می افتد؛ در ارتباط با رشد اقتصادی آیا در سنوات گذشته، رشد اقتصادی صورت گرفت و تورم تک رقمی شد، تمرکز ما بر روی فاکتورهای کلان است و به دنبال افزایش فشارها به مردم نیستیم و تاکید ما بر نظارت واقعی مجلس در زندگی مردم است.
وی خطاب به نمایندگان با اشاره به اینکه نیاز است در مورد لایحه بودجه ۱۴۰۱ به دولت اعتماد نماییم، اشاره کرد: دولت به فکر محرومان است و نقطه نظرات شما را برای پشتیبانی از مردم با جان و دل پذیرا هستیم و باید ریشه مشکلات را شناسایی کرد و به نفع مردم و محرومان در بودجه گام برداشت.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه مجلس و دولت باید با همکاری هم تصمیم درستی در مورد لایحه بودجه بگیرند، اظهار داشت: باید صدای واحدی از مجلس و دولت شنیده شود، دشمن بیرونی منتظر است و ما برمبنای الزامات این بودجه را برای کاهش مشکلات گذشته تدوین کردیم و مردم نباید احساس کنند مجلس و دولت در مقابل هم هستند و می طلبد با همکاری هم اصلاحات را در لایحه بودجه انجام داد و امیدواریم با تأخیر در تصویب بودجه مواجه نشویم و از اول فروردین با اقتدار و عالمانه برای رفع مشکلات مردم گام برداریم.


منبع:

1400/10/20
13:11:06
0.0 از 5
3455
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳