مجلس ایران دات كام
ایزدخواه :

سیاست نرخ درمانی جواب نمی دهد

سیاست نرخ درمانی جواب نمی دهد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، اظهار داشت: سیاست نرخ درمانی جواب نمی دهد و مردم تحمل تورم بیشتر را ندارند.روح الله ایزدخواه در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، اظهار نمود: مساله ما درباره ارز، عدد ۴، ۲۰۰ تومان نیست، بلکه مساله این است که سیاست نرخ درمانی جواب نمی دهد. ۳۰ سال است که ما با افزایش قیمت ها می خواهیم کشور را اداره نماییم و فکر می نماییم که اصلاح قیمتی کافی است، در حالیکه اصلاح قیمتی آخرین راهکار است.
وی با اشاره به اینکه باید نظارت ها دقیق و لازم است تسلط دولت بر سامانه های اقتصادی مشخص شود، اظهار داشت: اگر ما نرخ ارز را از ۴، ۲۰۰ تومان به ۲۳ هزار تومان برسانیم، مشکل را حل نمی نماییم، بلکه مشکل را به آینده ارجاع می دهیم. از طرفی اگر این کار را انجام دهیم، امکان دارد نرخ ارز در بازار آزاد از ۲۳ هزار تومان به ۵۰ هزار تومان برسد که در این صورت هم قاعدتاً عده ای می گویند که ما باید ارز ۲۳ هزار تومانی را حذف نماییم. پس راهکار حل مشکلات ارزی، اصلاح قیمتی نیست.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: متأسفانه سامانه های هوشمند نظارتی ما هنوز تکمیل نشده است، به همین علت برای مثال، مرغ در مرغداری رصد می شود اما در میدان تره بار رصد نمی گردد و چون در آنجا به صورت دستی نظارت ها انجام می شود، شاهد این گرانی ها خواهیم بود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: یک تکلیف قانونی وجود دارد که دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ به آن عمل نکرده است. مطابق قانون احکام اصلاح ساختار بودجه باید جداول ارزی و ریالی در بودجه تفکیک شود اما این اتفاق نیفتاده است. اگر این اتفاق بیفتد، نیازی به تعیین عدد ۴۲۰۰ یا ۲۳ هزار تومان برای ارز نیست.
باید بودجه ارزی از ریالی جدا شود
ایزدخواه تصریح کرد: دولت باید منابع و مصارف ارزی خویش را از منابع و مصارف ریالی جدا کند که این کار سبب می شود بودجه دلاریزه نشود و همه فعالیتهای اقتصادی کشور تحت الشعاع نرخ ارز قرار نگیرد.
وی در واکنش به اظهارات کسانی که می گویند ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب دلالان رفته است و باید حذف شود، اظهار داشت: بیشتر از نیمی از نهاده های دامی را دولت و شرکتهای دولتی تأمین می کنند و قابل رصد از جانب دولت و سیستم های دولتی است. متأسفانه آنقدر که روی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اصرار وجود دارد، اراده ای برای اصلاح ساختار توزیع کالا وجود ندارد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تکیه بر این که ارز ترجیحی باید وجود داشته باشد و نباید به قیمت کالاهای اساسی شوک وارد شود، خاطرنشان کرد: اگر به قیمت کالاهای اساسی به هر شکلی شوک وارد شود، به کشور ضربه می زند و مردم تحمل تورم بیشتر را ندارند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بنابراین به جای این که گران کردن کالاها مشکلات را حل کند که اساسا اقشار ضعیف جامعه صدمه جدی خواهند داد، دولت باید اصلاح ساختار کند و با سامانه های هوشمند نظارت و رصد خویش را افزایش دهد.
ایزدخواه اظهار داشت: دولت باید به همان ۶۰ میلیارد دلاری که تابحال ارز ۴۲۰۰ تومانی داده شده است، نظارت جدی کند و قوه قضاییه هم باید به آن ورود کند. اگر فقط ۲۰ درصد از ارزهای دولتی که داده شد و عده ای تخلف کردند از آنان پس گرفته شود، بخش قابل توجهی از مشکلات ارزی کشور حل می شود.

1400/10/17
14:39:51
0.0 از 5
3907
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , دولت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان مجلس ایران دات كام