مجلس ایران دات كام
آیت الله اعرافی در دیدار جمعی از نمایندگان مطرح كرد؛

محاسن و معایب شیوه فعلی انتخابات مجلس

محاسن و معایب شیوه فعلی انتخابات مجلس

به گزارش مجلس ایران دات کام عضو فقهای شورای نگهبان اظهار داشت: در مصوبات مجلس باید ارتقای شکلی و محتوایی صورت گیرد تا اشکالات پرتکرار شورای نگهبان نسبت به مصوبات مجلس و رفت و برگشت هایی که صورت می گیرد، کمتر شود.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، آیت الله اعرافی عضو فقهای شورای نگهبان با تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ملاقات و گفتگو کرد.
آیت الله اعرافی در ابتدای این دیدار ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه و شهادت حاج قاسم سلیمانی، ضمن اشاره به بحث انتخابات و حوزه های انتخاباتی اظهار داشت: شکل فعلی انتخابات در حوزه های انتخاباتی دارای محاسن و معایبی است که اتصال نمایندگان به اعماق کشور و شکل گیری تعامل با مردم، باعث ارتباط دولت و ملت شده است که از محاسن این طرح به حساب می آید.
عضو فقهای شورای نگهبان اضافه کرد: از معایب شکل فعلی آن است که سطح مجلس شورای اسلامی را تابع تغییرات منطقه ای در کشور می کند، در مورد استانی شدن انتخابات هم که در دوره های گذشته، بحث های آن وجود داشت، مجلس را در طراز ملی قرار می دهد به شرط آنکه بتواند ارتباط خویش را با بدنه مردم حفظ کند تا خدشه ای به رابطه دولت ملت وارد نشود.
آیت الله اعرافی ضمن اشاره به وحدت شیعه و سنی و دیگر مذاهب و ضرورت این اتحاد خاطرنشان کرد: بنده بعنوان مدیر حوزه های علمیه کشور به مناسبت سال جدید میلادی، نمایندگانی را برای عرض تبریک فرستادیم، در چند سالی که مسئولیتی در خارج از کشور داشتم با اهل سنت با نهایت همراهی و یک دستی عمل می کردم و این را برای خود یک اصل اصیل می دانم. معتقدم در عرضه معارف اسلامی نباید اجبار و تحمیلی وجود داشته باشد.
وی اظهار داشت: از مسائل مهمی که کشور به آن نیاز دارد و شما نمایندگان می توانید در انجام آن راهگشا باشید، بحث تمرکززدایی از مرکز و اعطای اختیارات به خود استان ها، شهرها و مناطق است که در صورت تغییر قوانین می تواند مشکلات موجود را حل و فصل کند.


مدیر حوزه های علمیه کشور در ادامه خاطرنشان کرد: بعنوان نمونه در صورت انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی میتوان به شهری همانند چابهار رسیدگی کرد تا خروجی های آن در اداره کشور استفاده گردد.

آیت الله اعرافی با سفارش ای به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در مصوبات مجلس، باید ارتقای شکلی و محتوایی صورت بگیرد تا اشکالات پرتکرار شورای نگهبان نسبت به مصوبات مجلس و رفت و برگشت هایی که صورت می گیرد، کمتر شود که البته این اقدام نیازمند دقت بیشتر مرکز پژوهش های مجلس و کمیسیون های مختلف آن است.
وی تصریح کرد: حوزه های علمیه و دانشگاه ها و مدارس کشور باید به دنبال منابع پایدار باشند تا بتوانند مشکلات خویش را برطرف کنند و ما طرح هایی را جهت عملیاتی کردن این مورد در اختیار داریم که با کمک شما نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دولت می تواند به سرانجام برسد.
مدیر حوزه علمیه قم در انتها خاطرنشان کرد: حوزه های علمیه کشور برآنند که طلاب و روحانیت را در جایگاه پاسخگو و مطالبه گر قرار بدهند که بتوانند حالت سنتی خویش را در کنار پاسخگویی به دنیای امروز حفظ کنند، در این راستا گام هایی را همانند طراحی اسناد راهبردی حوزه برای دو دهه آینده برداشته ایم و برنامه ریزی 5 ساله برای حوزه های استان ها و شهرستان ها طراحی و اجرای برنامه های تحولی در این راستا را در دستور کار داریم.


منبع:

1400/10/16
23:52:38
0.0 از 5
3587
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲