مجلس ایران دات كام
عبدالملكی در صحن مجلس:

ایجاد حدود۲میلیون شغل تا اختتام ۱۴۰۱

ایجاد حدود۲میلیون شغل تا اختتام ۱۴۰۱

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: دولت برنامه ریزی کرده تا آخر سال 1401 حدود یک میلیون و 850 هزار شغل ایجاد شود.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، حجت الله عبدالملکی در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۷ دی ماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال سید سلمان ذاکر در خصوص علت عدم رسیدگی به اشتغال جوانان و افراد تحصیلکرده، اظهار داشت: بیکاری پس از تورم، دومین معضل اقتصادیست و باید به این مسئله توجه کرد که دولت سیزدهم در شرایطی کار خودرا شروع کرد که کشور گرفتار معضلات اقتصادی مختلفی همچون حجم زیاد بیکاری بود.
وی بیان کرد: فارغ از این که ما حدود ۲.۵ میلیون بیکار در کشور داریم، حدود ۱۴ میلیون نفر از مردم شغل شایسته ندارند؛ به این معنا که مشاغل آنان ناقص، ناپایدار و دارای مشکلاتی است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: مخاطب این سوال و ایجاد اشتغال، فقط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیست و موضوع اشتغال به بخش های دیگری چون صنعت، کشاورزی، گردشگری، محیط زیست و امثال این هم ربط دارد. وزارت کار مسئول ایجاد اشتغال نیست بلکه مسئول هماهنگی بین دستگاه های مختلف برای ایجاد اشتغال است.
عبدالملکی افزود: ما کتابچه های مختصری را درباره وضعیت اشتغال در کشور تهیه کردیم و روی میز نمایندگان است و تقاضای بنده از نمایندگان آنست که به این کتابچه ها توجه داشته باشند که در آن وضعیت اشتغال و بیکاری کشور و همین طور عملکرد دولت سیزدهم در حوزه اشتغال از زمانی که شروع به کار کرده، آمده است.
وی گفت: دولت سیزدهم برنامه ریزی کرده تا طی ۱۸ ماه که حدوداً اواخر سال آینده می شود، یک میلیون و ۸۵۰ هزار شغل در کشور ایجاد شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: ما ۷۱ دستگاه متولی حوزه اشتغال را هماهنگ و ۱۷۵ برنامه اشتغالزایی را تدوین کردیم و این برنامه ها درحال اجراست. همین طور ایجاد یک میلیون و ۸۵۰ هزار فرصت شغلی در قالب این برنامه ها درحال پیگیری است.
عبدالملکی اظهار داشت: با وجود آنکه هنوز موتور اشتغال گرم نشده، باید بگویم که در همین چند ماهی که دولت سیزدهم شروع به کار کرده، ۲۱۷ هزار فرصت شغلی در سامانه وزارت کار به ثبت رسیده که ۱۱۳ هزار فقره از این موارد دارای بیمه تامین اجتماعی است.
وی با اعلان اینکه امیدواریم با همراهی دولت و مجلس معضل بیکاری در کشورمان حل و فصل شود، اظهار داشت: دولت سیزدهم زیست بوم اشتغال ایران را تثبیت کرده درحالی که تا قبل از این چنین شرایطی را نداشتیم و دستگاهها در حوزه اشتغال بصورت مجزا و جزیره ای کار می کردند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به مصوبات اخیر شورای عالی اشتغال، اضافه کرد: مطابق با یکی از مصوبات این شورا، ۳۲هزار میلیارد تومان در بودجه سال ۱۴۰۱ برای اشتغال در نظر گرفته می شود. علاوه بر این، ۱۶۰ هزار میلیارد تومان بعنوان تسهیلات اشتغال در نظر گرفته خواهد شد که ۶۰ هزار میلیارد تومان از آن بصورت قرض الحسنه و ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از این تسهیلات هم برمبنای مصوبه شورای پول و اعتبار خواهد بود.
عبدالملکی متذکر شد: همیشه ما گله مند بودیم که خیلی از وام ها خصوصاً وام های کلان تبدیل به اشتغال نمی گردد که ما به دنبال آن هستیم این رویه را تغییر دهیم. هدایت نقدینگی به سمت اشتغال یکی دیگر از مصوبات شورای عالی اشتغال کشور است.
وی افزود: همین طور ما با بانک مرکزی توافق کردیم افرادی که وام های کلان دریافت می کنند، باید تعهد ایجاد اشتغال با بیمه را دهند. برای مثال فردی که ۵۰۰ میلیون تومان وام برای ایجاد اشتغال دریافت می کند، باید تعهد لازم دراین زمینه دهد و ما حتما بر عملکرد آنان نظارت می نماییم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: همین طور در زمینه آموزش فنی و حرفه ای روی مشاغل مهارت محور و کم سرمایه بر تمرکز کردیم و تاکید ما بر این است که این مسئله در همه استانها دنبال شود. بنده باید این خبر را بدهم حدود ۱۴۰ شغل شناسایی شده که به کمتر از ۲۰ میلیون تومان سرمایه نیاز دارد.
عبدالملکی گفت: یکی دیگر از اقدامات ما درباره پنجره واحد مجوزها بود که وزارت امور اقتصادی و دارایی و همه دستگاهها مکلف شدند دراین زمینه همکاری کنند و فقط یک درگاه باید برای صدور مجوز اشتغال در نظر گرفته شود.
وی اشاره کرد: همین طور مردم برای دریافت مجوز مشاغل خانگی یکسری مشکلات داشتند که ما مصوب کردیم مشاغل خانگی از حالت مجوزمحوری به فردمحوری تبدیل گردد و درحال تدوین سازوکار اجرای آن هستیم. درواقع لازم نیست که افراد برای ایجاد مشاغل خانگی مجوز دریافت نمایند، بلکه بصورت سیستمی و در سامانه ای باید اطلاعات خودرا ثبت کنند و سه روز بعد مجوز برای آنان صادر می شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: ما صندوق ها و شرکت های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را نیز مکلف کردیم که اقدامات لازم را جهت ایجاد اشتغال در دستور کار خود قرار دهند. همین طور به مدیران شرکتها و صندوق ها تاکید کردیم که معیار ارزیابی آنان، ایجاد اشتغال است و در صورتیکه دراین زمینه کاری انجام ندهند و کم کاری کنند، برکنار می شوند.
عبدالملکی اظهار داشت: علاوه بر این، سامانه جامع کاریابی در وب سایت اصلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کار خودش را آغاز نموده و افراد جویای کار می توانند در آنجا اطلاعات خودرا ثبت کنند. ما حتما تمام توانایی خودرا برای هماهنگی دستگاه های مختلف جهت ایجاد شغل در کشور به کار می گیریم و بطور قطع طی ماه های آتی گزارش دقیق تری از عملکرد دولت در حوزه اشتغال به مجلس ارائه خواهیم داد.مشکل بیکاری با گفتاردرمانی حل نمی شودحجت الاسلام سیدسلمان ذاکر در تشریح سوال خود از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اظهار داشت: آمار بیکاری در کشورمان نگران کننده است. حدود ۲.۵ میلیون نفر از جوانان بیکار مطلق هستند و ۲.۵ میلیون نفر آنها ناامید از کار و چند میلیون نفر دیگر هم به اشتغال ناقص، ساعتی، فصلی، بدون بیمه و بازنشستگی و از کارافتادگی مشغول هستند. وی بیان کرد: بخش قابل توجهی از نیروهای کار هم تحت عنوان نیروهای شرکتی و قراردادی کار می کنند و همیشه نگران تعدیل و اخراج هستند. نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: باید هر چه زودتر سند جامع اشتغال تهیه شود. مشکل بیکاری جوانان با گفتاردرمانی و ارائه آمار اشتغال به دستگاه های مولد شغل حل نمی گردد. ذاکر خطاب به عبدالملکی، اظهار داشت: تیم شما قدرت لازم برای ایجاد یک میلیون شغل در کشور را ندارد. شما باید راهکارهای عملیاتی خودرا برای فعال کردن کارخانه های راکد، اقتصاد دانش بنیان، فضای مجازی، اقتصاد مرزی و روستایی، کشاورزی، بازارچه های مرزی و مشاغل خانگی ارائه نمایید.


1400/10/07
11:19:09
0.0 از 5
3190
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بودجه , پیگیری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام