مجلس ایران دات كام
نماینده مردم اصفهان در مجلس:

آلودگی هوای اصفهان در سال 1401 بودجه ندارد

آلودگی هوای اصفهان در سال 1401 بودجه ندارد

به گزارش مجلس ایران دات کام نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دولت برای آلودگی هوای اصفهان در ردیف بودجه های ملی سال 1401 اعتباری پیش بینی نکرده است.مهدی طغیانی در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: برای آلودگی هوای اصفهان در سال ۱۴۰۱ در ردیف بودجه های ملی، تملک دارایی های سرمایه و هزینه های جاری دولت، اعتباری پیش بینی نشده است.
او با اشاره به اینکه بودجه آلودگی هوا بیشتر صرف رصد و پایش واحدهای آلاینده می شود اما در هزینه های جاری سازمان محیط زیست نیست، اضافه کرد: اگر قانون هوای پاک اجرا شود با درآمدها از محل صنایع آلاینده می توان ظرفیتی را در اختیار نظام مدیریت کشور و استان قرار داد که بتوانند بر طبق آن آلودگی را کاهش دهند.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با وجود این که اعتباری در لایحه بودجه ۱۴۰۱ برای آلودگی هوای اصفهان پیش بینی نشده است اما تلاش می نماییم منابعی را برای کاهش آلودگی هوای اصفهان در بودجه ۱۴۰۱ مصوب نماییم.
آبرسانی به ۳ شهرستان جنوبی اصفهان از حوضه زاینده رود غیرقانونی است
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای درباره آبرسانی به شهرستان های شهرضا، دهاقان و سمیرم از حوضه زاینده رود نیز گفت: سهمیه ای از حوضه زاینده رود در تابلو منابع و مصارف برای این سه شهرستان وجود ندارد برای اینکه بر طبق اسناد بالادستی وزارت نیرو آب آشامیدنی شهرستان های شهرضا، دهاقان و سمیرم باید از جنوب استان از سرچشمه های دنا تامین شود.
طغیانی با اشاره به این که هر گونه بارگذاری جدید با هر عنوانی بر حوضه آبریز زاینده رود طبق مصوبات ۹ ماده ای شورای عالی آب ممنوع می باشد، تصریح کرد: پروژه آبرسانی گلاب ۲ برای تامین شرب اصفهان و ۱۴ شهرستان است اما این پروژه تخصیص جدید نیست بلکه همان تخصیص قبلی (سامانه اول آبرسانی، باباشیخعلی) اما از یک مسیر جدید است و شرب مردم اصفهان و ۱۴ شهرستان مقرر است از مسیر جدید منتقل شود که امکان برداشت بدون مجوز آن وجود نداشته باشد و از طرف دیگر آلوده نشود.
فاضلاب بیش از ۷۰ روستا در رودخانه تخلیه می شود
او افزود: در راه فعلی (سامانه اول آبرسانی به اصفهان) حدود ۷۰- ۸۰ روستا هستند که فاضلابشان را به رودخانه می ریزند بدین جهت به لحاظ پدافند غیرعامل نباید آب یک شهر ۲ میلیون نفری از یک مسیر تامین شود.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شهرضا، دهاقان و سمیرم جزو سامانه اول آبرسانی نبودند، تصریح کرد: اضافه شدن این شهرستان ها به سامانه دوم آبرسانی (گلاب ۲) بارگذاری جدید بر حوضه زاینده رود شمرده می شود و طبق مصوبات قانونی ممنوع است؛ اگر با کارهای محلیِ نماینده ای یا مسئولی در طرح گلاب ۲ بارگذاری جدید شود از نظر ما مردود است و پذیرفته نیست.
طغیانی با تاکید براینکه آب باکیفیت باید در اختیار مردم شهرضا، دهاقان و سمیرم قرار گیرد، اظهار داشت: بهترین و باکیفیت ترین آب از سرچشمه های دنا در سمیرم می تواند به این شهرها منتقل شود و از ابتدا بر طبق اسناد بالادستی برنامه برای این سه شهرستان همین بوده است.
او افزود: تصمیم افزایش شهرهای سامانه گلاب ۲ از ۱۴ به ۱۵ شهرستان، بارگذاری جدید و عمق بخشیدن به بحران حوضه زاینده رود است و اعتراضاتی که مدتی پیش شاهد بودیم نتیجه همین تصمیمات پراکنده و غلط است.


منبع:

1400/09/28
12:21:34
0.0 از 5
3624
تگهای خبر: بودجه , دولت , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان مجلس ایران دات كام